18 Mayıs 2012 Cuma 11:13
Sağlık çalışanları şiddet mağduru

Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan bir anket çalışması sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddetin boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi. Ankete göre, sağlık çalışanlarının yüzde 37.2'si çalışırken sözlü veya fiziki şiddete maruz kalmamışken, şiddete birkaç defa veya çok kez maruz kalan çalışanların oranı ise yüzde 62 olarak belirlendi. Sağlık çalışanları içerisinde en fazla şiddete uğrayan meslek grubunun ise doktorlar olduğu tespit edildi.

Türk Sağlık-Sen, sağlıkta şiddet ana teması olmak üzere sağlık çalışanlarının çalışma hayatlarındaki sorunlarına ilişkin bir anket çalışması gerçekleştirdi. Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci tarafından sağlık muhabirlerinin katılımıyla gerçekleştirilen bir toplantıda açıklanan anketin sonuçlarına göre, sağlıkta şiddetin vahim boyutlara ulaşmış durumda olduğu anlaşıldı.

Her 5 doktordan 4\'ü şiddet mağduru

Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan anket çalışması 62 ilden toplam bin 864 sağlık çalışanının katılımıyla gerçekleştirildi. Buna göre, araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının yüzde 37.2'si çalışırken sözlü veya fiziki şiddete maruz kalmamışken, çalışanların yüzde 30.3'ü birkaç defa sözlü veya fiziksel şiddete maruz kaldıklarını açıkladı. Çalışanların yüzde 14.2'si birçok kez şiddete maruz kalmışken, yüzde 9'u sadece bir kez sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldıklarını belirtti. Sağlık çalışanlarının yüzde 8.5'i ise sayısını hatırlamadığı kadar çok şiddete maruz kaldıklarını açıkladı. Katılımcıların yüzde 0.8'i ise soruyu cevaplandırmaktan kaçındı.

Ankete göre, sağlık çalışanları arasında en fazla şiddete uğrayan meslek grubunun doktorlar olduğu belirlendi. Doktorların sadece yüzde 21.7'lik kısmı şiddete maruz kalmadıklarını açıklarken, yüzde 79.3'lük kısmı ise şiddete uğradıklarını belirtti. Şiddete maruz kalan hemşirelerin oranı ise yüzde 69.9, ebelerin oranı yüzde 69.4, sağlık teknikeri ve teknisyenin oranı yüzde 59.9, sağlık memurunun oranı 61.9 ve memur ile hizmetlilerin oranı ise yüzde 43.7 olarak belirlendi. Çalışmaya göre, maruz kalınan şiddet karşısında sağlık çalışanlarının büyük bir çoğunluğunun şiddet karşısında ya da şiddetten sonra hiçbir şey yapmadıkları belirlendi. Şiddetten sonra hiçbir şey yapmayanların oranı yüzde 43 olurken, çalışanların yüzde 25'inin maruz kalınan şiddete karşılık verdikleri belirlendi. Şiddete maruz kalanların yüzde 24'ü ise idareye şikayette bulunarak şiddet karşısındaki tutumunu gösterirken, yüzde 5'i şiddet sonrasında dava açtı. Geri kalan yüzde 3'ü ise şiddetten sonra polise başvurarak şikayetçi oldu.

Kadınlara yönelik şiddet daha fazla

Anket, cinsiyete göre şiddete maruz kalma arasında anlamlı bir fark olmadığını ancak, kadınların şiddete uğrama oranlarının yine de erkeklerden fazla olduğu sonucunu gözler önüne serdi. Buna göre, kadın çalışanların yüzde 63'ü şiddete maruz kalırken, erkeklerin ise yüzde 61'i şiddete maruz kalıyor.

Sağlık çalışanları ayrımcılıktan şikayetçi

Ankete katılan sağlık çalışanlarının yüzde 30'u çalıştıkları kurumda amirleri tarafından ayrıma maruz kaldıklarını belirtirken, çalışanların yüzde 25'i ise amirlerin bakış açılarını hoşgörülü olarak değerlendirdi. Çalışanların yüzde 21'i amirlerinin çalışanlara keyfiyete göre yönetim gösterdiklerini düşünürken, çalışanların yüzde 17'sine göre kurumda amirleri çalışanlara psikolojik baskı uyguluyor. Geri kalan yüzde 7'sine göre ise kurum amirleri çalışanlara karşı adaletli. Ayrıca sağlık çalışanlarının yüzde 23.2'sinin çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamaktan endişe duydukları belirlendi. Öte yandan, sağlık çalışanlarının yüzde 63'üne göre son 5 yılda sağlık çalışanlarının çalışma şartları geriledi. Bunun aksine sağlık çalışanlarının yüzde 52'si son 5 yılda vatandaşa sunulan sağlık hizmetlerinin iyileştiğini düşünüyor.

Suçlulara ceza verilsin

Anket sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci, anket çalışmasının Türkiye'de sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddetin boyutlarını gözler önüne serdiğini söyledi. Sağlıkta şiddetin önlenebilmesi için önerilerde de bulunan Kahveci, cezaların caydırıcı hale getirilmesini, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar için tutuklu yargılamanın önünün açılmasını, vatandaşın duyarlılığının artırılması için bilgilendirme yapılmasını, Sağlık Bakanlığı'nın konunun tarafı STK'larla biraraya gelerek ortak bir eylem planı hazırlaması gerektiğini de söyledi. Kahveci, ayrıca çalışanlara şiddet uygulayan kişilerin sağlık güvencelerinin kaldırılmasını, bu kişilerin sağlık harcamalarını ceplerinden ödemek zorunda bırakılmaları gerektiğini ifade etti. ANKA

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.