Bu haber kez okundu.

Sağlıkta sınıfta kaldık

 

OECD'ye üye ülkelerde sağlık alanında ortalama bin kişiye 8,4 hemşire düşerken, Türkiye'de bu rakam bin kişiye 1,5 hemşire olarak ölçüldü. Türkiye tüm OECD ülkeleri arasında kişi başına düşen doktor sayısı açısından da ikinci en düşük ülke

~|~

OECD sağlık verileri "Health Data 2011" açıklandı. OECD'ye üye ülkelerde sağlık alanında ortalama bin kişiye 8,4 hemşire düşerken, Türkiye'de bu rakam bin kişiye 1,5 hemşire olarak ölçüldü. Hemşire sayısında altıda birlik oran yanında, Türkiye tüm OECD ülkeleri arasında kişi başına düşen doktor sayısı açısından da ikinci en düşük ülke. 2009 yılında Türkiye'de her bin kişiye 1,6 doktor düşüyor. Rakam OECD ortalaması olan 3,1'in yarısı. Türkiye'de bebek ölüm oranı da büyük başarılar sağlanmasına karşın hala OECD ortalaması olan binde 4,4'ten üç kat yüksek.

Sağlığa en az parayı Türkiye harcıyor
Türkiye GSYİH'daki pay ve kişi başına sağlık harcaması itibarıyla da 34 OECD ülkesinin sonuncusu oldu. Türkiye'de özel sektör kamu toplamı sağlık harcamaları GSYİH'nın yüzde 6. 1'ine karşılık geliyor ve bu rakam sonunculuğu getiriyor. OECD ortalaması ise yüzde 9. 5 olarak ölçüldü. GSYİH'sının yüzde 17. 4'ünü sağlığa harcayan ABD'nin bu alanda ilk sırada. ABD'yi yüzde 12'lik harcamayla Hollanda, yüzde 11. 8 ile Fransa ve yüzde 11. 6 ile Almanya izliyor. Sağlık harcamalarının gelirle doğru orantılı olduğunu anımsatan OECD, Türkiye'nin 2008'de satın alma gücü paritesi itibarıyla 902 dolarla örgüt çapında en düşük kişi başına en düşük sağlık harcamasında bulunmasının sürpriz sayılamayacağını belirtti. OECD'nin 2009'daki sağlık harcaması ortalaması 3223 dolar olarak ölçüldü.

Sağlığın karnesi  kırıklarla dolu
OECD raporunun Türkiye'ye ilişkin bölümü şöyle devam etti:
"-Son yıllarda doktor sayısındaki artışa karşın Türkiye tüm OECD ülkeleri arasında kişi başına düşen doktor sayısı açısından ikinci en düşük ülke. 2009 yılında Türkiye'de her bin kişiye 1. 6 doktor düşüyor. Rakam OECD ortalaması olan binde 3. 1'nin yarısı.
-Benzer şekilde 2009'da Türkiye'de her 1000 kişi için sadece 1. 5 hemşire bulunuyor, OECD ülkelerinde binde 8. 4 olarak ölçülen ortalamadan oldukça düşük bir rakam.
-2009 itibarıyla Türkiye'de 1000 kişiye düşen akut tedavi hastane yatağı sayısı 2. 4 idi, bu rakam da OECD ortalaması olan 3. 5'ten az.
-Türkiye'de bebek ölüm oranı son birkaç onyılda, 1960'taki her 1000 bebekte 190 oranından, 2009'da 13,1'e dramatik biçimde düştü. Yine de Türkiye'de bebek ölümü oranı OECD ortalaması olan 4,4'ten üç kat yüksek. Örgüte üye ülkeler arasında çocuk ölümleri İzlanda, Japonya ve Slovenya'da en düşük.
-Son 30-40 yılda tüm OECD ülkelerinde obezite oranları, farklılık gösterse de arttı. Türkiye'de yetişkinlerde obezite 2008'de yüzde 15,2 idi. 28 OECD ülkesi ortalaması 2009'da yüzde 15,1'di."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100