10 Şubat 2006 Cuma 00:00
Saidi Nursi ve askerlik
Kafkas Cephesine giden Saidi Nursi; yine Hıristiyanlara seslenir ve şöyle der: "Kur'an size bütün bütün dininizi terk etmeyi emretmiyor..." M.BAYRAKTAR'ın yazısı... ~|~
Geçen haftaki yazılarımızda Saidi Nursi'nin Hıristiyan ve misyonerlere olan yoğun ilgisini ele alarak, bu ilginin Nurculara misyonerlerle ittifak halinde olunması çağrısında yapma noktasına gelmesinin temellerini irdelemeye çalışmıştık.
Bu irdelemelerimizde vardığımız ilginç bir sonuç ise, Saidi Nursi'nin, Birinci Dünya Savaşı'nda Müslümanlara karşı savaşıp ölen Hırstiyanlar için söylediği, "Kafir de olsalar, onlar hakkında Rahmet?i İlahiye'nin mükafatları vardır" şeklindeki dudak uçuklatan sözleri idi.
Bu yazılarımıza aldığımız tepkiler genellikle "Saidi Nursi'nin Kafkas Cephesi'nde Ruslara karşı savaşa katıldığını niye unutuyorsunuz?" noktasında odaklanıyordu.
Hayır, unutmadık!

Uyduruk kerametler
Saidi Nursi taraftarlarının en çok övündükleri husus, onun Kafkas Cephesi'nde Ruslara karşı savaşa katılmasıdır. Saidi Nursi'nin cepheye neden gitiği ya da gönderildiği daha sonra ayrıca ele alınıp değerlendirilecektir. Acaba Saidi Nursi cephede Ruslara kurşun sıkmış mıdır, aktif olarak savaşa katılmış mıdır? Bu konuda nurcu yayınlarda tam bir masalsılık ve efsane havası, uyduruk kerametlerle Saidi Nursi'yi havalara uçurma mantığı hakimdir.
Kafkas Cephesine giden Said; burada yazdığı İşaratül İcaz'da yine Hıristiyanlara seslenir ve şöyle der: "Kur'an size bütün bütün dininizi terk etmeyi emretmiyor. Ancak itikatınızı ikmal ve yanınızda bulunan esasat?ı diniyye üzerine üzerine bina ediniz diye teklifte bulunuyor." (İşaratül İcaz s.55)

Yüzde kaç müslüman olacaklar?
Halbuki Sadi Nursi'nin söylediğinin tam aksine "Kur'an, Hristiyanlar'a dinlerini tamamen terk etmelerini, teslis yerine Tevhid'e koşmalarını, İncil'e değil Kur'an'a inanmalarını, Hz. Muhammed'i son peygamber olarak kabul etmelerini emreder.
Saidi Nursi Hristiyanlar'a "bütün bütüne dininizi terk edin" diye çağrıda bulunan Kur'anı adeta tahrif ederek, bunun tam tersini yansıtır risalelerine. Eğer Hristiyanlar dinlerini tam olarak terk etmeyeceklerse yüzde kaç Müslüman olacaklardır? Yüzde on, yirmi, otuz?!!!!
Tam olarak dinlerini terk etmeyen, biraz Hristiyan, biraz Müslüman, biraz şundan, biraz bundan gibi bir itikat anlayışı ne Kur'an'da, ne sünnette, ne fukahanın görüşlerinde var.
Böyle bir inanca sahip bir kişi hangi dine mensup olursa olsun o dinin adı İslam değildir.

'Askere gitmeyin' çağrısı
Hıristiyanlara böylesine yoğun aşkı olan Saidi Nursi askerlik kurumuna ise hiç de öyle bakmaz. Risale?i Nur talebelerine çağrıda bulunarak "askere gitmek yerine Kur'an çalışmak suretiyle zamanlarını daha iyi değerlendireceklerini" ifade eder. (Lem'alar,100)
Oysa bir Müslüman pekala hem Kur'an çalışır hem de askere gidebilir. Kur'an öğrenmek askere gitmeye mani değildir. Gerçi Kur'an? Kerim'de "ilimle uğraşanların savaşa katılmayabilecekleri" (Tevbe?9) söylenmişse de yine Kur'anı Kerim'de "sizinle savaşanlarla savaşın"(Bakara?2) diye Müslümanlara emredilmiştir.
Ülkenin her tarafında haçlı askerlerinin çizmesi dolaşırken Saidi Nursi 'nin nur talebelerine "askere gitmeyin!" diye fetvalar vermesi çok yadırganması gereken bir durumdur.

Cephedeki gerçek misyonu neydi?
Kur'an öğrenmenin yolu da öncelikle özgür bir vatana sahip olmaktan geçer. Ülkeniz düşman tarafından istila edilmesine rağmen siz hala "Kur'an öğreneceğiz" diye gençleri askerden uzak tutacak fetvalar veriyorsanız, yazık size.
O yıllarda Saidi Nursi'nin hafife aldığı tasavvuf erbabı ise başlarındaki hocaların arkasında, "suffe alayları" olarak kurulan birliklerin başında, "Saidi Nursi'nin 'onlar da cennete girecek' dediği kafirlere karşı" savaşmakla meşguldu.
Bütün bu gelişmelere bakınca Kafkas Cephesindeki savaşa sözümona katılıp, cephede yazdığı risalelerde "Hristiyanlara dinlerini tamamen terk etmemelerini" söyleyen, bu zırvasına da "haşa" Kur'an?ı delil gösteren Saidi Nursi'nin cephedeki gerçek misyonunu ayrıca incelemek gerekecektir.

MUHARREM BAYRAKTAR / mbayraktar@yenimesaj.com.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100