16 Şubat 2006 Perşembe 00:00
?Sallama' gerekçe
Danıştay, yüzbinlerce meslek lisesi öğrencisi ve mezununun büyük bir heyecanla beklediği Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği'nin iptali  ilgili gerekçeyi yayınladı. ~|~


Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği'nin,  ''Orta öğretimden ayrılan, mezun olan ve yüksek öğretimden ayrılan veya mezun olanlara" Açıköğretim Lisesi'ne geçiş imkanı tanıyan hükmünün yürütmesini durduran Danıştay'ın gerekçeli kararında, eğitim sistemine dahil olup, yönlendirme suretiyle kademelerden geçerek bu haklardan yararlanmış bireylerin, yeniden yararlandırılmasının, eğitimsi steminin örgütlenme biçimindeki bütünlüğünü bozacağı iddia edildi.

YÖK iptal ettirdi
YÖK'ün, 14 Aralık 2005 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği'nin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle açtığı davayla ilgili karar veren Danıştay 8. Dairesi'nin gerekçeli kararı belli oldu ve karar taraflara memur eliyle tebliğ edildi.

Gerekçenin ana omurgası
Gerekçede bir eğitim kurumundan yararlanabilme hakkının, bir önceki öğretim basamağını tamamlama koşuluna bağlı kılındığına dikkat çekilen kararda, bu sürecin işleyiş şeklinin, fırsat ve imkan eşitliğinin sağlanması bakımından önem arz ettiği vurgulandı. Eğitim sisteminin, eğitim ve öğretimde fırsat ve imkan eşitliğinin ruhuna ve amacına uygun, yönlendirme ve kademeli geçiş modeline dayalı olarak örgütlendiği vurgulanan kararda, şöyle devam edildi:
"Eğitim sistemine dahil olup, yönlendirme suretiyle kademelerden geçerek bu haklardan yararlanmış bireylerin, yeniden yararlandırılması öncelikli olarak yararlanma hakkına sahip olan bireyler açısından eşitsizlik yaratılmasına sebep olacak, eğitim sisteminin örgütlenme biçimindeki bütünlüğü de bozacaktır. Bu bakımdan orta öğretimden mezun olan ve yüksek öğretimden ayrılan veya mezun olanlara yönelik yapılan düzenleme, dayanağı Yasa hükümlerine aykırı olduğu gibi eğitim sisteminin amacına, ilkelerine, hukuka ve hakkaniyete de uygun değildir."

Gerekçe gerçeklerle bağdaşmıyor
Danıştay'ın gerekçeli kararı dikkate alındığında, Türkiye gerçekleriyle bağdaşmadığı ortaya çıkıyor. Türkiye'de bir üniversiteyi bitiren bir şahıs, ÖSS imtihanına girmeden bile Açıköğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırabiliyor. Sözkonusu şahıs, ÖSS'de başarılı olması durumunda istediği üniversitede eğitim?öğretim görme hakkına sahip bulunuyor. Öte yandan, düz liseden mezun olan bir şahıs, Açık Öğetim Lisesi'ne kayıt yaptırarak, imam?hatip lisesi dahil meslek lisesi mezunu olabiliyor. Danıştay'ın bütün bu gerçeklere gözünü kapayarak, meslek lisesini bitiren bir kişinin düz liseye gitmesinin 'eğitim sisteminin ahengini bozacağı'nı öne sürmesi şaşırtıcı... Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Danıştay 8. Dairesi'nin bu kararına itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100