12 Nisan 2006 Çarşamba 00:00
Sami Yen takasa gitti
Galatasaray, Seyrantepe ve Ali Sami Yen Stadı konusunda somut bir adım atarak, TOKİ ile anlaştı. Sami Yen'i TOKİ'ye verecek olan Cimbom, stadı Seyrantepe'ye yapacak. ~|~
İstanbul'da Hazine'ye ait Seyrantepe arazisine Galatasaray için yeni bir stat ve Şişli Etfal Hastanesi için de büyük bir sağlık kompleksi inşa edilecek. Alınan bilgiye göre, Galatasaray'ın yılan hikayesine dönen Seyrantepe Projesi, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan başkanlığında Ankara'da gerçekleştirilen bir toplantı ile son şeklini aldı.
 Toplantıya Unakıtan'ın yanı sıra Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yetkilileri katıldı.

Toplantıda, 2004 yılı Eylül ayında yapılan bir protokol ile irtifak hakkı Galatasaray Kulubü'ne devredilen Hazine'ye ait Seyrantepe arazisinin ne şekilde kullanılacağı konusu masaya yatırıldı. Yapılan değerlendirmelerin ardından, Galatasaray'ın Seyrantepe'ye ilişkin irtifak hakkından feragat etmesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de hazırlanacak yeni imar planı ile Seyrantepe'yi spor ve sağlık alanı olarak belirlemesi konusunda görüş birliğine varıldı.
Bu çerçevede, Seyrantepe arazisinin 120 dönümü üzerinde Galatasaray'ın yeni stadı inşa edilecek. Geri kalan 264 dönümlük arazi ise Maliye Bakanlığı'nca Sağlık Bakanlığı'na tahsis edilecek ve burada yeni bir sağlık kompleksi kurulacak. Şişli Etfal Hastanesi de inşaat bittikten sonra buraya taşınacak.

ALİ SAMİ YEN TOKİ'YE DEVREDİLİYOR
Varılan mutabakat uyarınca, Galatasaray Kulübü, son olarak 1997 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nce 49 yıllığına kendisine tahsis edilen Ali Sami Yen Stadı'nı TOKİ'ye devredecek. TOKİ de, hasılat paylaşımı yoluyla burayı değerlendirecek. Elde edilen kaynağın bir bölümü ile Seyrantepe'de Galatasaray için yeni bir stad yaptırılacak. Böylece, Galatasaray, Ali Sami Yen'i vererek, Seyrantepe'deki yeni stadına kavuşacak.

Seyrantepe ve Ali Sami Yen Statlarına ilişkin teknik ayrıntılar, TOKİ ve Galatasaray'ın yürütecekleri çalışmaların ardından belirlenecek. Tarafların devir ve takas gibi konuları da içine alan teknik detayları netleştirmesinin ardından, TOKİ ve Galatasaray Kulübü arasında protokol imzalanacak. Bu şekilde Seyrantepe Projesi resmiyete dökülmüş olacak.

1,5 YILLIK MARATON SONA ERİYOR
Üzerine Galatasaray için yeni bir stad ve Şişli Etfal Hastanesi'nin inşa edileceği Seyrantepe, Hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılması projeleri arasında yer alıyordu. Daha önce 2 defa satışa çıkarılan, ancak alıcı bulmayan Seyrantepe, Galatasaray'ın buraya talip olmasıyla birlikte, kamuoyunun dikkatini çekti.

2004 yılı Eylül ayında varılan bir anlaşmanın ardından üst kullanımı, irtifak hakkı yoluyla 30 yıllığına Galatasaray'a verilen Seyrantepe için bu kulübe, bütün plan ve projeleri 1 yıl içinde tamamlama şartı getirilmişti. Galatasaray'ın kooperatiflerle anlaşarak Seyrantepe'nin bir bölümünde lüks konutlar inşa ederek satma isteği ise büyük tartışmalara yol açmıştı.

Tartışmalar sürerken, 25 Şubat 2005'deki satış ihalesi de, son anda iptal edilmişti.
Bu arada, Maliye Bakanlığı'nın plan ve projeler için tanıdığı 1 yıllık süre geçen yıl Kasım ayında sona erdi. Ancak Galatasaray kulübü bu süreçte, teknik şartlara dönük herhangi bir adım atmadı.
Seyrantepe tartışmaları son dönem tekrar alevlendi. Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etmesinin ardından, konu Maliye Bakanı başkanlığında tekrar ele alındı ve TOKİ alternatifi üzerinde uzlaşma sağlandı.

TOKİ Başkanı: Ali Sami Yen Stadı'nın yerine residance yapabiliriz
Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ali Sami Yen Stadı'nın yerine, mimari olarak İstanbul'a zenginlik katacak, trafiği de rahatlatacak yeni bir prestij yapısı inşa edileceğini belirtti.

Bayraktar, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan başkanlığında yapılan toplantıda, Ali Sami Yen Stadı'nın TOKİ'ye devredilmesi, TOKİ'nin de Seyrantepe'de yeni bir stat yapması konusunda sağlanan mutabakatın ardından, detay çalışması yapılacağını bildirdi.
Bu hafta içinde Galatasaray Kulübü yetkilileri ile bir araya gelerek, teknik ayrıntıları konuşacaklarını ifade eden Bayraktar, ''Biz, burada, devletin, TOKİ'nin ve İstanbul halkının menfaatini düşüneceğiz. Ali Sami Yen ve yeni stat konusunu da bu çerçevede ele alacağız. Önce her konuda anlaşmamız lazım ki, sonra protokol yapılsın'' dedi.

PRESTİJ YAPISI
TOKİ Başkanı, tarafların her konuda uzlaşması halinde Ali Sami Yen Stadı'nın nasıl değerlendirileceği sorusu üzerine de, şu açıklamayı yaptı: ''Ali Sami Yen Stadı, ana arter üzerinde ve görsel olarak da çok önemli bir bölgede. Öncelikle burada kesinlikle bir alışveriş merkezi düşünmüyoruz. Burada kurulacak yeni yapının trafiği tıkamaması, tam tersine rahatlatması lazım. Görsel alanda iyi bir mimariye sahip olması ve İstanbul'a zenginlik katması lazım.
Biz, protokol yapıldığında, ilgili bütün kesimlerle bir araya geleceğiz. Üniversitelerle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve ünlü mimarlarla oturup konuşacağız. Bölgeye yoğunluk getirmeden, bir kültür şehri olan İstanbul'a katkı sağlayacak bir proje ortaya çıkaracağız. Yeni yapı, İstanbul'a zenginlik katacak, trafiği de rahatlatacak bir prestij projesi olacak. Bu yapı, ikamet amaçlı olabilir. Bir residance olabilir. Bunların hepsi çalışmalarımızın ardından belirginleşecek.'' Bayraktar, yabancıların da bu projeyle ilgilenip ilgilenmeyecekleri sorusuna ise, ''Biz, ihalesiz iş yapmayız. Yurt içinden de, yurt dışından da katılabilirler. Ama bu bilimsel, akla uygun bir proje olacak. Şu an tasarım halindeyiz'' dedi.
TOKİ Başkanı, Seyrantepe stadının yapımına ne zaman başlanacağı konusunun da, Galatasaray ile yapılacak teknik çalışmalara paralel netleşeceğini söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137