07 Ocak 2006 Cumartesi 00:00
Sanal ve banal misillemeler
Türk askerine çuval geçirilme hadisesinden sonra bir takım gazetelerin ısrarla gündeme getirmeye çalıştığı, sanal intikam senaryoları, taraflar konuştukça aleyhimize işlemeye devam ediyor. Sabah'tan Ömer Lütfi Mete de, konunun nasıl gurur kırıcı boyutlara ulaştığına dikkat çekiyor ~|~ Bir Amerikan albayıyla beraberindeki Iraklı 5 polisin (!) Türkiye topraklarında derdest edilmelerine dair hikaye, 'kaş yapayım derken göz çıkarma' örneği mi olacak gibi görünüyor! Zira ilk anda sanki Kurtlar Vadisi'nin filmine nispet edercesine 'Süleymaniye'deki çuval olayının hakiki intikamı' gibi sunulan hikaye ABD'li albayın konuşmaya başlaması ile birlikte gurur kırmaya başladı.

Bir kere iki albayın üslubunu kıyasladığımız zaman, bu önemli rütbenin gerektirdiği dikkatli dil ve ağzı sıkılık açısından ABD'li olanın ağır bastığını görmek can sıkıyor. Ancak görünürde var olan bu rütbe denkliği her şey değil. ABD'li olan albay belli ki kaşarlanmış bir gizli servis elemanı, tecrübeli bir saha ajanı, yani nifakçıbaşı! Gerçi kendisini orada ABD'nin nizami ordu birliklerinde olağan bir görev yürüten istihbarat subayı gibi göstermek istiyor ama herhalde dünyadan habersiz konu mankenleri bile buna inanmaz. Hele yanındaki kişilerin Irak polisi olduklarını söylemesi ise tam bir kurt nifakçı palavrası! Onlar da muhtemelen vaktiyle ABD topraklarında eğitilmiş Kürt asıllı gizli servis tetikçileridir. Ayrıca, bu takımın oraya, Türkiye'nin aleyhine ve PKK'nın lehine girişimlerden başka bir amaçla gelmiş değillerdir. Bizim taraf açıklamasa da albayın ABD adına PKK ile bağlantı kuran gizli servis elemanı olduğu, şu birkaç günlük hikayenin ayrıntılarından okunabilir. Nitekim daha sonra ödüllendirilmesine ve getirildiği göreve bakılınca hakiki derin hikaye, böyle konuların meraklıları için kolayca şekillenebiliyor.

Hadisenin 'kaş yapayım derken göz çıkarmak' örneği oluşu, sadece karşı tarafın yalanlaması ile ilgili değildir. O yalanlamanın tamamen palavra olduğuna ve bizimkinin anlattığı hikayenin virgülüne kadar gerçeği yansıttığına ilişkin yüzde yüz güvence bulsak bile vaka gurur kırıcıdır. Zira büyük bir milletin ordusu herhangi bir harekatı duygusal gerekçelerle yapmaz. Halkın intikam dediği eylem ile kurmay aklın yapacağı misilleme arasında duygusal bir ortak zemin yoktur. Misilleme öç almak için yapılmaz, karşı tarafı yeniden aynı tür eylem ve operasyonlara girişmekten caydırmak için yapılır. O arada yan etki olarak personelin ve kamunun intikam hisleri de tatmin bulur! Tabii ki Süleymaniye'de yaşanan olay milletin içinde yaradır ve bir gün hesabı görülmelidir. Fakat bu intikam naraları atılarak gerçekleşmeyecektir. Misilleme şeklinde bile olmayacaktır. Milli hafızasını yitiren devletimiz onu yeniden kazandığında, muhatabı gibi bir süper güç olmayı beklemeden gereken hesabı sorabilecek, bunun bedelini ödetebilecektir! Bunun için tek şart, ABD'ye muhtaç durumdan kurtulmaktır.

Böyle bakabildiğimiz zaman, şimdiki ABD büyükelçisinin dün yayınlanan bir mülakatında adeta 'geçin bu çuval hikayelerini, biz size çok yardım yapıyoruz' demeye getirmesi daha berbat bir hakarettir. Bu elçiye sıcağı sıcağına 'Ne yardımıymış bu? Biz sizin hibe dediğiniz katkıların bile hangi bedellere mal olduğunu biliyoruz' diye çıkışacak duruma gelene kadar intikamdan ve misillemeden söz etmek gülünç olmaktır.

Aralarında müttefiklik adı altında neredeyse manda ilişkisi bulunan iki ülkeden zor durumdaki için böyle bir yükümlülük öngörmek de saçmadır.
Belki bir takım 'çılgın Türkler' tarafından fedaice eylemlerle verilecek bir çuval cevabı olabilir ama bu dahi şimdiki şartlarda gurur kurtarmaya yetmez, yetse bile kaba ve küstah hasmınız daha şiddetli bir tepkiyle daha ağır bir yara açabilir.

Ne var ki, ABD'nin bazı işlerini önce filmlerdeki kahramanları ile gördüğü gibi siz de şimdilik iyi bir filmle, ileride hesabı görülmesi gereken çuvalı milli hafızaya kazıyabilirsiniz. Açıkçası şimdilik ancak, sanal şecaat vadisinde denk bir savaş verebilirsiniz! Aksi halde, ayrıntılarını konuşamayacağınız karmaşık bir çuval kahpeliğini, sınırı geçen bir saha ajanı durdurarak dengelediğinizi düşünecek kadar ucuz bir avuntu ile yetinirsiniz.
Sanal misilleme, banal misillemeden iyidir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100