06 Ekim 2005 Perşembe 00:00
Sanayici uyardı!
İstanbul Sanayi Odası, hükümeti, üretimdeki yavaşlamanın kalıcı hale gelme riski" konusunda uyardı. ~|~

İstanbul Sanayi Odası (İSO),  Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlar yaptığı görüşmelerde ekonominin öncelikli sorunlarına ilişkin sunum yaptı. Sunumda, Türkiye'nin siyasal istikrarın katkısıyla enflasyonla mücadelede önemli bir başarı elde ettiği, ancak ekonominin mevcut sorunlarının çözümünü sağlamaya bunun yeterli olmadığı kaydedildi. İSO, yılın ilk 6 ayında yüzde 4.3 ile öngörülen hedefin altında büyüme sağlandığını, bu yavaşlamada sanayi üretimi ve ihracattaki gerilemenin en büyük etken olduğunu bildirdi. Sanayi üretimi ve ihracattaki gerilemenin nedeninin de yüksek girdi maliyetlerinde iyileşme olmaması ve TL'deki süregiden aşırı değerlilik olduğunu savunan İSO, "Kaynak yaratmakta zaten zorlanan sanayimiz, TL'deki değerlenme ve yüksek girdi maliyetleriyle, ihracatta neredeyse tümüyle karsız çalışır noktaya gelmiştir. Ucuz ve kontrolsüz ithalat, iç pazarda da büyük sıkıntılara yol açmaktadır" görüşünü bildirdi.

Yavaşlamada kalıcılık riski
"Yatırımı, üretimi, ihracatı ve istihdamı destekleyen tedbirler süratle alınmadığı takdirde, sanayi üretimindeki yavaşlamanın kalıcı hale gelme riski vardır" uyarısında bulunan İSO, büyümenin devamı için üretim ve yatırım ortamının iyileştirilmesi, girdi maliyetlerinin rekabet edilen ülkelerin düzeyine çekilmesi ve sanayinin rekabet gücünü artıracak yeni yapısal düzenlemeler yapılması gerektiği görüşünü bildirdi.

İstihdam sıkıntısı
Makro ekonomik göstergelerdeki olumlu gelişmelere karşın, istihdamda istenilen düzeyde iyileşme henüz sağlanamamıştır. İşsizlik sorununun çözülmesi ve yeni istihdam olanaklarının yaratılması konusunda 'Ulusal İstihdam Stratejisi', Avrupa İstihdam Stratejisi'yle uyumlu olarak geliştirilmeli.  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun Tasarısı ivedilikle yasalaştırılmalı. Tasarı işletmelerin prim yükünü hafifletecek, kendi kaynakları ile işleyebilecek bir yapının oluşmasına ve sosyal tarafların etkin katılımına olanak sağlamalı. Devlet, sosyal sigortaların finansmanına prim ödemek suretiyle katkı sağlamalı.  Kıdem tazminatlarının bir fondan karşılanması genel anlamıyla olumlu bir gelişme olacaktır. Ancak, yönetimde ağırlık işverenlerde olmalı ve prim yükü işletmelerin rekabet gücünü gözetecek makul bir düzeyde tutulmalı.  Sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanan ve Hükümet'e sunulan 'Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) Kurulması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı', ivedilikle yasalaştırılmalı.  Vergi mevzuatındaki karmaşıklık ve bürokrasi, sistemi hantallaştırdığı gibi şirketlerin iş yüklerini de artırmaktadır. Vergi mevzuatı, reel kazançların vergilendirilmesi esasına dayalı olarak yeniden düzenlenmeli.  Kayıtdışılığın önlenmesi için toplumsal mutabakata dayalı bir plan yapılmalı ve belirli bir süreçte uygulanmalı. Verginin tabana yayılması için vergi oranları düşürülmeli, kolay uygulanabilir olmalı ve etkin vergi denetimi sağlanmalı.  Ekonomik faaliyetlerin gelişmesine engel teşkil eden, kayıtdışılığı adeta teşvik eden KDV oranları sektörel bazda çalışmalar yapılarak indirilmeli.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137