09 Eylül 2011 Cuma 00:00
Şanlıurfa'da tefecilik dizboyu
Şanlıurfa'da kredi kartından para çekme suretiyle yapılan tefecilik ciddi artış gösteriyor. Tefeciler, kentte çok sayıda vatandaşın evine ya da tarlasına ipotek koydurmuş durumda. Tefecilik ailelerin de dağılmasına yol açıyor ~|~

YENİ MESAJ - ŞANLIURFA

Son günlerde tefecilerin Şanlıurfa'da mağdur ettiği vatandaşların sayısının artması üzerine Şanlıurfa Barosu hareket geçti. Kantta tefeciler, zor durumdaki insanların mağdur olmasına, ailelerinin dağılmasına ve daha birkaç gün önce Şanlıurfa merkezde meydana gelen üzücü bir olayda olduğu gibi intiharlara sebebiyet vermekte. Şanlıurfa Barosu İrfan Güven tarafından yapılan açıklamada, "Toplumsal yara haline gelen tefecilik tarihin derinliklerinden günümüze kadar gelebilmiş insanlığın sırtındaki bir sömürü aracıdır. Emeğe dayalı olmayan haksız menfaat elde etme hırsı, toplumumuzu hızla bir faciaya sürüklemektedir. Yürürlükteki Ceza Kanunu'nun 241 maddesinde 'tefeci', 'Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi' olarak tanımlanmış ve tefecilik yapanlar 'iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası' ile cezalandırılmaktadır" denildi.

Devlet harekete geçmeli
Baro Başkanı Güven, tefecilerin eline düşmüş ve maddi imkânsızlık çeken vatandaşlara ücretsiz avukatlık hizmeti vereceklerini ifade ederek, tefecilikle mücadele kapsamında gerek Şanlıurfa Emniyeti gerekse Maliye Bakanlığı'nın yapması gerekenleri şu şekilde sıraladı:
"1. Kuyumculuk yapar gibi kredi kartıyla tefecilik yapanların para hareketleri izlenmeli.
2. Her türlü işyerinde kredi kartı üzerinden tefecilik işlemlerinin engellenmesi için bankaların POS cihazlarındaki anormal yükselişler incelenmeli.
3. Bankaların da bu POS makinelerini verirken daha dikkatli olmaları gerekir. Tefecilere hizmet eden bir işe aracılık yapılmaması gerekir. Buna uymayan bankalar hakkında Bankacılık Düzenleme Üst Kuruluna şikâyetler yapılmalı.
4. Gerekli koşulları taşımayan işyerlerine usulsüz olarak tefecilik için cihaz temin ettiği anlaşılan banka personeli hakkında gerekli adli ve disiplin soruşturmaları açılarak hak edilen cezalar verilmeli.
5. Satış gibi gösterilen kredi kartı harcamalarının mal karşılığının olup olmadığının tespiti için stok kaydındaki giriş çıkışlar kontrol edilmeli.
6. Genellikle tefecilerin para verdikleri kişilerin ev ve arsalarına ipotek koydukları dikkate alınarak, Tapu Sicil Müdürlüğünden alınacak ipotek bilgilerinden yola çıkarak iz sürülmeli ve ipotek koyanların tefeci olup
olmadığına ulaşılmalı.
7. Elde edilecek deliller doğrultusunda ceza soruşturmaları etkin ve süratli bir şekilde yapılmalı.
8. Vergi Dairesi tarafından ise POS kullanan mükellefin, aylık satışlarındaki sıçramalarının hesabı sorulmalı ve gerekli cezalar kararlı bir şekilde uygulanmalı, tefecilikle uğraştığı tespit edilen işyerleri kapatılmalı.
9. Altın satmış gibi kredi kartından çekim yapıp para satan kuyumcular hakkında Kuyumcular Odası gerekli denetimi yapmalı kuyumculuk yapma koşulları taşımayanların ruhsatları iptal edilmeli."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.