10 Mart 2014 Pazartesi 00:07
Sarıgül’den akıllı projeler

RECEP BAHAR/İSTANBUL

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, önceki akşam gazete ve TV kanallarının üst düzey yöneticilerinin katıldığı bir etkinlikle İstanbul için hazırladığı 200 projeden 28'ini ve megakente dair düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı. Etkinliğe Yeni Mesaj gazetesinden Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Emin Koç, Yazı İşleri Müdürü Recep Bahar ve Haber Müdürü Orhan Dede de katıldı. Sarıgül, aynı eksen de dün de bir basın toplantısı düzenledi. CHP Adayı Mustafa Sarıgül, "30 Mart'ta sandıktan demokrasi, özgürlük ve huzur çıkacak, bir dönem sona erecek" dedi. İstanbul'un yüzde 100'ünü kucaklamaya hazır olduğunu dile getiren Sarıgül, 30 Mart seçimlerini 'kader oylaması' olarak niteledi. Önceliklerinin İstanbul'un değerlerini korumak, insana saygı duymak olduğunu ifade eden CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, İstanbul'un çevre değerlerine sahip çıkacaklarını, 'ekolojik koridor' olarak nitelediği su havzalarının ve ormanların mutlaka korunacağını belirtti. Sarıgül, susuzluğu çare olmak için "Deniz suyu arıtılarak kullanım suyuna dönüştürülecek. Bunun için gerekli etütler hızla başlatılacak" dedi.

İstanbul için yeni kavram: 'Kentsel Gelişim' 

'Kentsel dönüşüm' yerine 'kentsel gelişim' kavramını tercih eden Mustafa Sarıgül, 30 Mart sonrası ilk icraatlarından birinin 'Planlı Gelişim'i başlatmak olacağını ifade etti. Sarıgül, konuşmasında sık sık İstanbul'un artık İstanbul'dan yönetileceği üzerinde durdu. Deprem konusuna da değinen CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sarıgül, "İstanbul depreme karşı hazırlıklı hale getirilecek. Yüreklerde deprem korkusu kalmayacak. Bu çerçevede, yurttaşlarımıza mühendislik destek hizmetleri sağlanacak; yapılarımızın güçlendirilmesi özendirilecek" dedi. Tüm fiziksel, sosyal, ekonomik planları güncelleyeceklerini ifade eden Sarıgül, "Artık her uygulama planlı olacak. İstanbul’umuzun suyunu, havasını, denizini, toprağını, yeşilini, ormanını, kimliğini, kültürünü, tarihi dokusunu en iyi şekilde koruyacağız ve geleceğe taşıyacağız. İstanbul’un çevre değerlerine sahip çıkacağız. Tarım alanlarını koruyacağız" dedi. 

Trafik öncelikli mesele

Trafik çilesine kademeli olarak son vereceklerini dile getiren Mustafa Sarıgül, "İstanbul’da ulaşımla ilgili görev ve yetki sahibi kurum sayısı 15’e ulaşmaktadır. Aralarında uyum ve koordinasyon zayıftır. Ulaşım Planı güncellenecek; bütünleşik toplu ulaşıma, metro ve diğer raylı sistemlere, deniz taşımacılığına öncelik verilecek. Ulaşım tek elden yönetilecek. Raylı sistemin toplu ulaşımdaki payı yüzde 50'ye çıkarılacak. Bugüne kadar İstanbul'da yapılan metro 68 km’dir. Diğer raylı sistemlerle birlikte toplam raylı sistem ağı 150 km civarındadır.

Ancak Şangay’da 18 yılda 437 km, Yeni Delhi’de 10 yılda 190 km metro yapılabilmiştir" şeklinde konuştu.

Sarıgül'ünprojelerinden seçmeler

1. Atık suların yüzde 70’i arıtılmadan doğrudan Marmara Denizi’ne ya da İstanbul Boğazı’na verilmektedir. Oysa arıtılmış atık sular, potansiyel su kaynaklarıdır. Bu atık suların geri kazanılması ve tekrar kullanılmasına öncelik verilecek. Atık suları, potansiyel enerji kaynağı olarak da değerlendirilecek.

2. İstanbul’un yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli oldukça yüksektir. Güneş, rüzgâr, deniz, atık sular ve atıklar enerji kaynağı olarak değerlendirilebilir. 

3. Dünya ölçeğinde 2 tane şehir parkı yapılacak. Anadolu Yakası’nda İçerenköy’deki Hal taşınarak, buradaki alan kent parkına dönüştürülecek. Avrupa Yakası’nda ise 4. Levent ile Maslak arasında yer alan Golf Kulübü arazisi kent parkı yapılacak.

4. Kesintisiz yaya ve bisiklet yolları yapılacak.

5. Tarihi Yarımada 'Açık Müze Kent' olacak.

6. Haliç, Eyüp Sultan Odaklı doğa ve kültür vadisi olacak.

7. İstanbul hanları turizme kazandırılarak dünyayı ağırlayacak.

8. İstanbul'un 6 büyük kent meydanı olacak (Taksim, Kadıköy, Üsküdar, Aksaray, Beyazıt ve Beşiktaş.) Gezi Parkı, park olarak kalacak.

9. Mahalle kreşleri yapılacak.

10. Her ilçede ilçe sağlık merkezi yapılacak. 

10. Üniversite öğrencilerinin konaklama ve geçinme sorunları çözülecek. 

12. Her ilçede organik pazar kurulacak. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.