02 Kasım 2001 Cuma 00:00
Savaşa girdik
Türk halkının yüzde 90'ı Afganistan'a asker gönderilmesini istemezken, hükümet, kara harekatında umduğunu bulamayan ABD'nin asker talebini kabul ederek, Türkiye'yi savaşın ortasına itti

ABD'nin asker talebini görüşmek üzere toplanan Bakanlar Kurulu toplatısının ardından yapılan yazılı açıklamada ABD'nin Afganistan'a Türk askeri gönderilmesine ilişkin talebinin olumlu karşılandığı, tamamı özel kuvvetlerden oluşacak 90 kişilik birliğin Afganistan'a gönderilmesine karar verildiği bildirildi. Hükümet'in bu kararının Cumhurbaşkanı Sezer tarafından da onaylandığı kaydedildi.

ONAY VERİLDİ

Kuzey İttifakı'nın eğitimi amacıyla yapılan talep, önceki gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun katıldığı liderler zirvesinde ele alınmıştı. Konu dün saat 11.00'de toplanan Bakanlar Kurulu'nda görüşülmeye başlandı. Kurul toplantısı sürerken Başbakanlık'tan ayrılan Başbakan Ecevit, ABD'nin asker talebi hakkındaki hükümet görüşünü iletmek için Çankaya Köşkü'ne çıktı. Ecevit?Sezer ~|~görüşmesi yaklaşık 20 dakika sürdü. Ecevit, Çankaya dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Hükümet'in asker gönderilmesine ilişkin kararının Sezer tarafından da onaylandığını, geniş açıklamanın yazılı olarak yapılacağını söyledi. Bakanlar kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada teröre karşı savaşta Türkiye'nin üzerine düşen görevi yerine getirdiği ve getirmeye devam edeceği öne sürüldü.

HALK İSTEMİYOR, HÜKÜMET İSTİYOR

Afganistan'a yapılan harekatın hoşgörüyle karşılanmadığı ülkemizde yapılan anketlere göre halkın yüzde 90'ı Afganistan'a Türkiye'nin asker göndermesini istemiyor. Türk halkının böyle bir görüşe sahip olmasına rağmen, hükümet, dün yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısının ardından aldığı kararla Afganistan'daki operasyonda görevlendirmek üzere 90 kişilik özel kuvvet göndermeyi kabul etti.

LOJİSTİK DESTEĞİ ABD VERECEK

Türk özel kuvvetler elemanlarının, bölgede bulunacak Amerikan ve İngiliz özel kuvet elemanlarıyla ortak çalışacağı ve helikopter gibi lojistik desteklerin ABD ordusundan sağlanacağı belirtiliyor.

NATO VE AB'DEN DE TALEP VAR

Öte yandan ABD'nin Türkiye dışında Avrupa Birliği ve NATO üyesi ülkelerden de Afganistan operasyonu için katkı istediği bildiriliyor. ABD'nin bu isteği, Florida'nın Tampa üssünde bulunan çeşitli ülkelerin irtibat subaylarına iletildi. Washington'un Afganistan operasyonu için Almanya'dan istediği katkıya ilişkin bir açıklama gelmezken, bunun daha çok lojistik destek şeklinde olabileceği belirtiliyor.

Fransa'dan ise ABD yönetiminin eğitim ve istihbarat desteği istediği gelen haberler arasında. İspanya da ABD'ye askeri katkı için hazır olduğunu iletti, ancak Washington şimdilik Madrid'den herhangi bir talepte bulunmadı. ABD'nin, Kanada'dan dağ komando birliklerinden 70 asker istediği, Norveç'in kayak birlikleri için de nabız yokladığı bildirildi.

İşte Resmi Gerekçe

Konuya ilişkin Hükümet Açıklaması şöyle:

"Türkiye, ABD'nin 11 Eylül 2001 günü gerçekleştirilen terörist saldırılarını takiben başlatmış olduğu (Sürekli özgürlük harekatı)na, terörizm ile küresel ölçekte mücadele edilmesini savunan yerleşmiş tutumu ve NATO Antlaşması'nın 5. maddesi çerçevesindeki yükümlülüklerini dikkate alarak tam destek vermiştir. Bu kapsamda, Türkiye ilk aşamada hava sahasını ve 2 askeri havaalanını ABD'nin insanı yardım ve askeri amaçlı uçuşlarına açmış, istihbarat ve lojistik destek sağlamıştır. Bunu takiben bazı NATO müttefiklerimiz ve NATO üyesi olmayan ülkelerle birlikte Tampa'daki ABD Merkezi Kuvvetler Komutanlığı'na general başkanlığında bir ekip göndermiştir.

Bu defa ABD keşif, teröristlere karşı mücadele, Kuzey İttifakı güçlerini yönlendirme, insanı yardım harekatına askeri destek, masum halkın korunması ve gerektiğinde sivil halkın tahliyesine yardım sağlamak amacıyla 'Sürekli Özgürlük Harekatı'nı destekleyen ülkelerin bazılarından kuvvet talebinde bulunmuştur. Bu talebe, bazı ülkeler özel kuvvet unsurlarını tahsis edeceklerini bildirerek müspet cevap vermişti. Türkiye'den de yapılan söz konusu talep, 26 Ekim 2001 tarihinde tarafımıza ulaşmıştır.

ABD'nin bazı müttefikleriyle birlikte Türkiye'den yaptığı bu talebi, koalisyon ortaklarımızla askeri ve sivil makamlarımızla etraflıca inceledik, konuyu hükümette görüştük ve Sayın Cumhurbaşkanımıza arzettik.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde, TBMM'nin verdiği yetkiye istinaden NATO yükümlülüklerimizin ışığında ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1368 ile 1373 sayılı kararları doğrultusunda ayrıca terörizmle mücadele siyasetimizin sürdürülmesinin bir gereği olarak söz konusu talebin karşılanması ve yaklaşık 90 kişilik bir özelharekat grubunun görevlendirilmesi hükümetimizce kararlaştırılmıştır.

Özel Harekat Birliği nedir?

Eski adıyla "Özel Harp Dairesi" yeni adıyla Özel Kuvvetler Komutanlığı, ülkenin düşman tarafından işgal edilmesi halinde, mukavemet teşkilatları kurmak, gayri nizami harp yöntemleri ile düşmanı bertaraf edebilmek için Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) desteği ile kurulmuş bir teşkilat olarak biliniyor. Türkiye'de ilk olarak 1952 yılında 'Seferberlik Tetkik Kurulu' adıyla kurulan bu teşkilat, daha sonra 'Özel Harp Dairesi' ve son olarak da 'Özel Kuvvetler Komutanlığı' (ÖKK) adını aldı.

ZOR GÖREVLER ÜSTLENİYORLAR

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en seçkin birliği olarak bilinen Özel Kuvvetler, ordunun en zor ve en tehlikeli görevlerini üstleniyor. PKK'nın bir numaralı ismi Abdullah Öcalan ve önde gelen isimlerinden Şemdin Sakık'ı yurtdışında yakalayarak Türkiye'ye getiren Bordo Bereliler, görevlerinin gizliliği ile tanınıyor. En önemli görevlerinden biri, Genelkurmay Başkanı'nı korumak olan Özel Kuvvetler, çok zor şartlarda hayatta kalmak için özel bir eğitimden geçiriliyor.

Ön testten geçirilen subay ve astsubaylar 2.5 yıl süren ve insan gücünün en üst sınırlarını zorlayan bir eğitime tabi tutulduktan sonra Özel Kuvvetler'e katılırken, sualtı taarruz, paraşütle atlama, sızma, suikast, sabotaj, komando, yakın dövüş, istihkam, atış, istihbarat başta olmak üzere en zor askeri branşlarda eğitim görüyorlar.

EĞİTİM ALDIKLARI DİĞER KONULAR

Ayrıca, "gayri nizami harbe giriş ve tarihi, gayri nizami harbin hukuki yapısı ve mevzuatı, gayri nizami harpte tanıma ? teşhis, bölge etüdü, keşif, dikiz ve göz keşfi, hedef analizi, tahrip, gayri nizami harbin genel teşkilatlanması, gayri nizami harbin planlanması ve uygulanması, gayri nizami harp harekatı, mukavemet harekatı, yeraltı teşkilatı ve yeraltı harekatı, gerilla teşkilatı ve gerilla harekatı, kurtarma ? kaçırma teşkilatı ve kurtarma ? kaçırma harekatı, özel kuvvetler teşkilatı ve özel kuvvetler harekatı, yardımcı kuvvetler ve yardımcı unsurlar, psikolojik harekat, gayri nizami harpte personel faaliyetleri, liderlik, sabotaj, muhabere, lojistik, gizli depolama, karadan ikmal, gizli hava harekatı, gizli deniz harekatı, iç güvenlik harekatı değerlendirmesi, hayatı idame, ilk yardım" gibi özel konularda da yetiştiriliyorlar. Kursların büyük bir bölümü tatbiki olarak uygulanıyor.

Takriben 800 saatlik kursun 250 saati tatbikatla geçiyor. ÖKK mensupları, emekli de olsalar, teşkilatla ilişkilerini kesmiyorlar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137