06 Nisan 2011 Çarşamba 00:00
Savunma sanayii ondan soruluyor
Temelini Fatih Sultan Mehmet'in attığı MKEK; mühimmat, silah, roket, patlayıcı maddeler ve kimyasallar olmak üzere dört grupta 1000'i aşkın çeşitte savunma sanayii ürünü üretiyor ~|~

Temelleri, Fatih Sultan Mehmet'in 1453 yılında kurdurduğu top döküm tesisleriyle atılan MKEK (Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu), 62 ülkeye Türk yapımı, silah, mühimmat ve çeşitli savunma sanayi ürünü satıyor. İhracat bağlantısı 2010 yılı sonu itibarıyla 284.2 milyon dolara ulaşan kurumun, 62 ülkeye gerçekleşen toplam ihracatı ise 38 milyon dolar oldu. Geçmişi, 15. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar uzanan MKEK, 558'inci kuruluş yıl dönümünü kutluyor. Kuruluşu Fatih Sultan Mehmet'in, İstanbul'un fethinde Bizans surlarını yıkmak için büyük toplar yaptırmak amacıyla kurdurulan top döküm tesislerine dayanan MKEK, Osmanlı İmparatorluğunun çökmesi ile İstanbul'dan kaçırılan bir kısım tezgah, teçhizat, malzeme ve ustalarla, 1921 yılında Atatürk'ün direktifi ile Ankara'da Askeri Fabrikalar Umum Müdürlüğü olarak faaliyetine devam etti. Kurum, 1950 yılında değişen dünya ve Türkiye koşulları ile birlikte üretim ve pazarlama anlayışındaki gelişmeler ve Türkiye'nin NATO'ya girişi ile mevcut kapasiteyi daha etkin ve verimli kullanabilmek amacıyla, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü adı altında Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak yeniden yapılandırıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin her çeşit silah, mühimmat, roket; harp araç - gereç ve patlayıcı madde ihtiyacını karşılamak üzere görevlendirilen MKE Kurumu, ana statüsünde tanımlanmış olan bu görevinin yanında, Türkiye savunma sanayinde, yerli katkı payını artırmak ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünleri üretme görevini de yürütüyor. MKEK, mühimmat, silah, roket, patlayıcı maddeler ve kimyasallar olmak üzere dört gruptan 1000'i aşkın çeşitte savunma sanayi ürünü üretiyor.

Birçok 'ilk'i gerçekleştirdi
MKE Kurumu, bu görevlerinin yanı sıra Türkiye'nin sanayileşme çabasının içinde geniş katkıları ile sivil sektöre yönelik; kimyasal ve patlayıcı maddeler, malzeme ve makina üretimlerindeki ilkleri de gerçekleştirdi. İlk demiryolu rayı haddeleme, ilk sac mamulleri ve pirinç malzeme, takım tezgahları, vasıflı çelik haddehanesi, pik ve sfero dökümhanesi, elektrik sayaçları, zirai mücadele aletleri, tekstil makineleri, dişli ve dişli kutusu imal tesisleri, çelik çekme boru, pil imalatları da bu ilkler arasında yer alıyor. Ayrıca, 1950'li yıllarda, MKE-Uğur-44 tipi ilk Türk Eğitim Uçağı da MKEK tarafından üretildi. Cumhuriyet dönemi Türk sanayisinin gelişiminde en önemli lokomotif güçlerden biri olan Kurum, halen hafif silah mühimmatı, sivil tip gaz maskesi ve süzgeci, sivil maksatlı patlatma kapsülleri, pirinç ve çelik malzeme, dinamit gibi sivil sektöre yönelik ürünlerin üretimini, mevcut imkanları ve kapasitesi ile sürdürüyor.

Yeni projeler
Başlattığı yeniden yapılanma faaliyetlerinin en önemli başlığı olarak, 'Ar-Ge çalışmalarına yeni bir yön vermeyi' belirleyen MKEK, aralarında Altay Milli Tank Projesi, Modern Piyade Tüfeği Projesi ve Modern Makineli Tüfek Projesi'nin de yer aldığı 111 Ar-Ge projesi ile ilgili faaliyetlerini sürdürüyor. Bugün itibarıyla Kurumun yatırımlar ile Ar-Ge  projelerinin toplam tutarı 2 milyar 70 milyon liraya ulaştı. 2009 yılında 312 milyon liralık üretim gerçekleştiren MKEK'nin, geçen yılki toplam üretimi ise 352 milyon TL oldu. Kurum geçen yılı 650 milyon lira satış yaparak 148 milyon lira faaliyet karı ve 64 milyon lira da dönem karı elde etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.