19 Ocak 2002 Cumartesi 00:00
Saygıya davet
Cumhurbaşkanı Sezer, "IMF ile yapılacak stand-by'ın geciktiği" şeklindeki eleştirilere Özel Kalem Müdürü aracılığıyla cevap verdi: IMF Türkiye'nin anayasal düzenini saygılı olmalı

ÖNYARGILI GÖRÜŞ AÇIKLAYAMAZ
CUMHURBAŞKANI
Sezer'in Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem, "Standby anlaşması konusuna gelince tüm uluslararası kuruluşlar gibi IMF'nin de Türkiye'nin anayasal düzenini saygılı olacağı buna ilişkin herhangi bir önyargı niteliği taşıyacak görüş açıklayamayacağını hepimiz biliyoruz" dedi.

EMLAKBANK HORTUMLANMIŞ
TACAN
İldem, Emlakbankası'na yönelik araştırma ve denetim sonucunda bankanın istihbarat ve denetim birimlerinin olumsuz görüşlerini içeren raporlarını karşın kredi yeterliliği olmayan kimi firmalara kredi verildiği ve bu kredilerin geri alınmadığının saptandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem, Çankaya Köşkü'ndeki basın bilgilendirme toplantısında, açıklamalarda bulundu. İldem, Devlet Denetlem~|~e Kurulu'nun (DDK) Türkiye Emlakbankası'na yönelik araştırma ve denetim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Emlakbank hortumlanmış
DDK'nın Cumhurbaşkanı'nın direktifleriyle Emlakbankası'nın geri alınmayan kredileriyle ilgili araştırma ve denetim görevi yürüttüğünü hatırlatan İldem, yapılan araştırma ve denetim sonucunda bankanın istihbarat ve denetim birimlerinin olumsuz görüşlerini içeren raporlarını karşın kredi yeterliliği olmayan kimi firmalara kredi verildiği ve bu kredilerin geri alınmadığının saptandığını ifade etti.

DDK Yasası'nın 6. maddesinin son fıkrasında Cumhurbaşkanı'nın gerek gördüğünde önemli konulara ilişkin raporları doğrudan adli ve idari mercileri intikal ettireceği kuralının bulunduğuna kaydeden İldem, bu kural uyarınca kredilerin verilmesinde sorumlulukları görülen ve haklarında bugüne kadar soruşturma açılmayan banka yetkililerine ilişkin olarak düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan 10 raporun 3 Ekim 2001'de Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı`na gönderildiğini bildirdi.

Ecevit'in gezisi olumlu
Başbakan Ecevit'in ABD'ye yaptığı ziyaretin son derece yararlı geçtiğini gördüklerini ifade eden İldem, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız bu ziyaret ve ziyaret bağlamında yapılan görüşmelerde elde edilen sonuçların Türkiye ve ABD arasındaki stratejik ortaklık ilişkisinin her boyutunda gelişme sağlanmasına önemli bir katkı oluşturduğu inancındadır. Gerçekten ABD ile bu stratejik ortaklık ilişkimizde siyasi, askeri ilişkilerimizin düzeyine ekonomik, ticari ilişkilerimizin getirilmesini sağlayacak adımların bu ziyaret vesilesiyle atılmış olduğunu görmekteyiz. Bu adımların yakın bir zamanda iki ülkenin ortak yararına hizmet edecek sonuçlara varmasını temenni etmekteyiz."

IMF anayasal düzenimize saygılı olmalı
"Bankacılık Yasası'nın onay beklediği, bu nedenle IMF ile yapılacak stand?by'ın geciktiği" şeklindeki görüşlerin hatırlatılması üzerine İldem, Cumhurbaşkanı'na Anayasa'nın yasaları inceleme yetki ve görevini verdiğini, Cumhurbaşkanı'nın halen Bankacılık Yasası'nı da etraflı bir şekilde incelediğini ifade etti.

İncelemenin Anayasa'nın öngördüğü süre içinde tamamlanacağını kaydeden İldem, "Stand?by anlaşması konusuna gelince tüm uluslararası kuruluşlar gibi IMF'nin de Türkiye'nin anayasal düzenini saygılı olacağı buna ilişkin herhangi bir önyargı niteliği taşıyacak görüş açıklayamayacağını hepimiz biliyoruz" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100