01 Mart 2009 Pazar 00:00
SBS'den kaçış yok!

Milli Eğitim Bakanlığı, bu sene yapılacak SBS'de görme engelli öğrencilere sınav sorularını Braill alfabesinde ve CD ortamında sesli soru kitapçığı şeklinde sunacak. Bakanlık başvuru üzerine hastanede bile sınav yapabilecek.
~|~

 Görme engelli adayların SBS ve ÖSS'de yaşadıkları zorluklar, bu yıldan itibaren ortadan kaldırılıyor. Bu çerçevede ilk adımı  Milli Eğitim Bakanlığı attı. Bakanlık,  görme engelli öğrencilere sınav sorularını Braill alfabesinde ve CD ortamında sesli soru kitapçığı şeklinde sunacak. Öğrenciler kullanım becerilerine göre bunlardan birini seçerek sınava girecek. ÖSYM'nin de benzer bir sistemi ÖSS'de uygulaması bekleniyor ancak bu konuda atılmış somut bir adım bulunmuyor.

Az gören öğrencilere özel punktolu kitapçık
Bakanlık sınavlarda görme yetersizliği olan öğrenciler için büyük kolaylık sağlayacak bir uygulama başlattı. Uygulamanın daha önce denemesinin yapıldığı ve başarılı bulunduğu öğrenildi.
SBS'ye girecek az gören öğrenciler için 18 puntolu soru kitapçığı ve cevap kağıdı basılacak. Az gören öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacak ve bu öğrencilerin soru muafiyeti olmayacak, başarı puanı tüm sorular üzerinden hesaplanacak.
Sınava girecek 'görmeyen öğrenciler' ise tek kişilik salonlarda okuyucu ve kodlayıcı eşliğinde sınava alınacak. Bu öğrencilere sınavda ek olarak 30 dakika ek süre verilecek.

Bu öğrenciler başvuru tarihleri arasında öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne müracaat ederek sınavda kullanmak istediği yöntemi, e-Okul sisteminde açılan ekran üzerinden öncelik sırasına göre tercih edecek. Söz konusu yöntemlerin herhangi birinde yeterince tercih olmaması durumunda MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü öğrencinin tercih sırasına göre en uygun düzenlemeyi yapacak. İşitme yetersizliği olan öğrenciler de tek kişilik salonlarda sınava alınacak, sınav süresine 30 dakika ek süre verilecek. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile özel öğrenme güçlüğü olan, yaygın gelişimsel "Otizm, Rett Sendromu, Asperger Bozukluğu, Atipik Otizm" gibi bozukluğu, yazma becerisini engelleyecek derecede ince motor becerilerde yetersizliği ya da uzuv kaybı (ampütesi) ve süreğen hastalığı olan öğrenciler, tek kişilik salonlarda sınava alınacak.

Bu öğrencilere salonda yardımcı olması için öğretmen görevlendirilecek.
Yatağa bağımlılığı olan ya da sağlık kurumunu terk etmeleri sakıncalı olan öğrenciler ise durumunu sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri halinde, tedavi gördükleri sağlık merkezinde sınava alınacak. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler, sürekli kullandıkları araç-gereç ve cihazları kendilerinin getirmesi şartıyla sınavda kullanabilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.