05 Mayıs 2005 Perşembe 00:00
Schröder komutları!

Şansölye Schröder, Ankara'da AKP Hükümeti'ne Türkiye'nin AB yolunda yerine getirmesi gereken buyruklarını bir bir sıraladı. Talimatların başında Rum Kesimi'nin tanınması yer alıyor

*AKP'ye talimatlar
Türkiye'nin AB macerasına destek verdiği söylenen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, dün Ankara'da Türkiye Hükümeti'ne talimat yağdırdı. Schröder'in dile getirdiği taleplerin başında, Ankara Anlaşması Uyum Protokolü'nün 3 Ekim'den önce imzalanması yer alıyordu. Türkiye sözkonusu Protokolü imzaladığında, Rum Kesimi'ni fiilen tanımış olacak.

*Açın şu okulu!
Şansölye Schröder, Heybeliada Ruhban Okulu'nun şimdiye kadar yeniden açılmamasının kendisini üzüntüye sevkettiğini belirterek, "Keşke bu konuda daha ileri aşamaya gelsek memnun olurdum" diye konuştu. Alman Başbakanı, Hıristiyan azınlıkların eğitimine ilişkin olarak da, bu konuda hassasiyet gösterilmesi gerektiğini, kendilerinin de yapabilecekleri oranda katkı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

*Ermeni iddiaları
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Ermeni soykırım iddialarının Alman Parlamentosu'nda tanınmasına yönelik önergenin iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verebileceğini söyledi. Buna karşılık Schröder, Erdoğan'ın Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'a ilettiği ortak komisyon önerisini mantıklı bulduklarını söyledi.

~|~ 600 Alman işadamıyla Ankara'ya gelen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Türkiye'den bazı taleplerde bulundu. AKP'nin verdiği tavizlerden memnuniyetini dile getiren Schröder,  Annan Planı'na ilişkin referandum sürecinde KKTC'nin nasıl bir tavır sergilediğinin herkesçe bilindiğine işaret etti ancak hemen ardından da Rum tarafının tanınması anlamına gelecek olan Ankara Protokolü'nün 3 Ekim'e kadar imzalanması gerektiğini belirtti.
Schröder, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında,  KKTC'ye 259 milyon avro tutarında AB desteğinin uygulanması gerektiğini belirten Schröder, bunun için AB Konseyi'nin ortak kararına ihtiyaç olduğunu hatırlatarak, ülkesinin bu konuya ilişkin görüşlerini AB çevrelerindeki herkese aktaracaklarını söyledi. Schröder, KKTC'de turizm alanında yatırımların olması gerektiğini de belirtti.
Komisyon önerisinden memnun
Schröder, Başbakan Erdoğan'ın, Ermeni soykırımı iddialarını araştırmak üzere ortak komisyon kurulması önerisinin takdire değer olduğunu, Ermenistan tarafından kabul edilmesini umduğunu söyledi.
Konunun esasen Türkiye ve Ermenistan'ı ilgilendirdiğini, ancak Almanya olarak da yardımcı olabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını, diğer ülkelerin de bu katkıyı sağlayabileceğini ifade eden Schröder, Erdoğan'ın önerisinin, araştırmaların daha ileri aşmayagelmesini sağlayacağını kaydetti.
Rum tarafını tanıyın!
Almanya Başbakanı, AB sürecinde iki tarafın da yerine getirmesi gereken yükümlülükler olduğuna işaret ederek, AB'nin müzakereleri zamanında başlatması, Türkiye'nin de reform sürecini devam ettirmesi gerektiğini söyledi.
Schröder, Türkiye?AB sürecinin çok stratejik ve tarihsel önemi olan bir konu olduğunu belirtti ve Avrupa ülkelerindeki anayasa referandumlarının bu konuyu etkilemeyeceğini kaydetti.
AB'nin 17 Aralık'taki zirvesinde ortaya konan dinamizmin devam ettirilmesi gerektiğinin altını çizen Schröder, reformların günlük yaşama yansımasının çok büyük önem taşıdığını ifade etti. Schröder, reformların uygulanmasının çok zor bir iş olduğunu, toplumda direnme olabileceğini ifade ederek, "Reform süreci toplumsal gerçekliğe dönüşmeli. Yolumuz bellidir, bu yolda devam etmesi gerekiyor" dedi.
Schröder, Ankara Anlaşması Uyum Protokolü'nün 3 Ekim'den önce imzalanması gerektiğini de söyledi.
Ruhban Okulu'nu açın!
Schröder, Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması konusunu görüşmede gündeme getirip getirmediğine ilişkin bir soru üzerine, ''Keşke bu konuda daha ileri aşamaya gelsek memnun olurdum" diye konuştu. Schröder, bu konunun belli bir sabır gerektirdiğini kaydetti.
Alman Başbakanı, Hıristiyan azınlıkların eğitimine ilişkin bir soru üzerine, dini özgürlüklerin bir şekilde uygulanabilmesi, bu konuda hassasiyet gösterilmesi gerektiğini, kendilerinin de yapabilecekleri oranda katkı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137