10 Temmuz 2002 Çarşamba 00:00
308 Okunma
Seçimler hangi kanunla yapılacak?
Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer, Seçim Kanunu'nda bir değişiklik yapılması halinde bunun uygulanması için 1 yıl beklenmesi gerektiğini belirterek, "Dolayısıyla bu durumda eski hüküm uygulanır" dedi. Ord. Prof. Dr. Dönmezer, Anayasa'nın bazı maddelerini değiştiren ve Ekim 2001'de yürürlüğe giren kanunda, 67. maddeye bir fıkra eklenmesiyle "seçim yasalarında yapılacak değişikliklerin, yürürlük tarihinden itibaren 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaması" hükmünün getirildiğini hatırlattı. Ord. Prof. Dr. Dönmezer, şunları kaydetti: "Seçim Kanunu'nda bir değişiklik yapılırsa eğer, onun uygulanması için 1 sene bekleyeceğiz. Dolayısıyla bu durumda eski hüküm uygulanır. Bu Meclis'in Seçim Kanunu'nda değişiklik yapması hayaldir. Bu Meclis, artık Seçim Kanunu'nda bir değişiklik yapamaz. Çünkü şimdiye kadar herkes 'Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılsın' diyor, ama müspet olarak bir şey ortaya koyan yok. Nasıl olacak? O konuda metinler, çalışmalar yok. Seçimin artık kısa bir süre içinde yapıl~|~acağı da anlaşılıyor. Hepimiz bunu görmeye başladık. Yapılması da lazım artık. Türkiye'nin AB'ye üyeliği bakımından ve Türkiye'deki ekonomik istikrarın tesisi bakımından da seçimin yapılması lazım. Bu seçimin çok erken yapılması lazım. Kasım'dan önce yapılması lazım. Yani Meclis'in derhal toplanıp 2 ay içinde seçimi yapması lazım. Önümüzdeki kısa sürede Meclis'in toplanarak Seçim Kanunu yapması mümkün değil. Bugünkü Seçim Kanunu ile seçim yapılacak. Seçim Kanunu'nda bir değişiklik yapılsa da tatbik kabiliyeti yok."

Mutabakat sağlanırsa, sorun oluşturmaz

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzettin Doğan, TBMM'de seçim tarihiyle ilgili bir mutabakat sağlanması halinde bu konuda anayasanın önemli bir engel oluşturmayacağını bildirdi.

Prof. Dr. Doğan, "Bu hüküm, partilerin erken seçim kararına önemli bir engel oluşturmaz. Anayasa'ya göre, erken seçim kararı alındıktan sonra 60 günlük bir asgari süre gerekiyor. Bugün karar alınırsa, en erken 9 Eylül'de erkenseçim yapılabilir. Söz konusu hüküm, erken seçime önemli bir sorun getirmez. Eğer getirebileceği ihtimaline varılacak olursa, partiler o konuda da Anayasa'nın o hükmünün bundan sonraki seçimlerde uygulanması için Anayasa'ya bir değişiklik eklerler. Şu an için 4 parti anlaşmış görünüyor bu konuda, çoğunlukları da var."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100