05 Ekim 2002 Cumartesi 00:00
Şehitlerimiz affetmeyecek!
Meclis'te bulunan bütün partilerin imzasıyla çıkarılan ve Türkiye üzerine kirli emeller besleyen, başta Ermeniler olmak üzere tüm azınlık vakıflarına istedikleri gibi gayri menkul edinme hakkı veren yasa yürürlüğe girdi. AB Uyum yasaları kapsamında çıkarılan ve MHP'nin "yürürlüğe girmesine engel olacağım" dediği azınlık vakıflarına mal edinme izni veren yasa yürürlüğe girmesiyle, Türkiye üzerinde emelleri olan, dış bağlantılı azınlık vakıf ve derneklerine her türlü kolaylık sağlanmış oldu. Son Milli Güvenlik Kurulu'nda, azınlık vakıflarına mülk edinme hakkı yasası ile ilgili endişeler dile getirilmişti. Uyum Yasaları kapsamında Meclis'ten geçen azınlık vakıflarına, Bakanlar Kurulu izniyle taşınmaz mal edinme hakkı tanıyan yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

''Cemaat Vakıflarının Taşınmaz Mal Edinmeleri ve Bunlar Üzerinde Tasarrufta Bulunmaları Hakkında Yönetmelik'', Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Yönetmelik, vakfiyeleri olup olmadığına bakılmaksızın~|~ Lozan ve diğer uluslararası antlaşmalarla azınlık statüsü verilen cemaatlere ait vakıfların, dini, hayri, sosyal, eğitsel, sıhhi ve kültürel alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere taşınmaz mal edinmelerini ve taşınmaz malları üzerinde tasarrufta bulunmaları ile bu vakıfların aynı alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere, her ne surette olursa olsun, tasarrufları altında bulunan taşınmaz malların vakıf adına tesciline ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

AB'ye uyum çerçevesinde 3 Ağustos 2002 tarihinde TBMM'de kabul edilen ve 9 Ağustos 2002 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yasa paketi içinde yer alan Vakıflar Kanunu'ndaki değişiklik dayanak yapılarak hazırlanan yönetmeliğe göre, cemaat vakıfları dini, hayri, sosyal, eğitsel, sıhhi ve kültürel alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere Bakanlar Kurulu izni ile taşınmaz mal edinebilecekler. Yönetmeliğe göre, cemaat vakıfları taşınmaz malları üzerinde, dini, hayri, eğitsel, sıhhi, sosyal ve kültürel alanlardaki ihtiyaçları karşılamak amacıyla tasarrufta bulunabilecekler. Yönetmeliğin uygulanmasında, Türkiye'nin taraf olduğu Lozan Antlaşması ve diğer uluslararası anlaşmalardan doğan hak ve yükümlülükleri saklı tutulacak. Yönetmeliğe göre, vasiyetname ve bağış yoluyla da cemaat vakıflarıadına taşınmaz tescil edilebilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.