16 Nisan 2006 Pazar 00:00
Şemdinli ajan kaynıyor
Yabancı istihbarat servislerinin terör örgütü PKK ile birlikte organize ettikleri provakasyonların odağında bulunan Şemdinli, turist görünümlü yabancı ajanlarla dolu. Türk askerinin başına ikinci kez çuval geçirme girişimi olarak da ifade edilen Şemdinli olaylarıyla ilgili komisyon raporu son halini aldı. ~|~


Dört aylık görev süresini tamamlayan ve taslak raporuyla bile gündeme giren Şemdinli Araştırma Komisyonu'nun 670 sayfalık raporu nihai şeklini aldı. Raporda, gizli servislerin halen bölgeden "elini çekmediği" ve "AB sürecinin izlenmesi adı altında" yabancı ajanların turist görünümünde buraya geldikleri belirtildi.

İdari tedbirler alınmalı
Şemdinli Komisyonu Raporunda; "bölgeye tamamen gezme?öğrenme amaçlı gelen yabancı turistlerle, niyetleri ülkenin birlik ve bütünlüğü ve kamu düzeninin bozulmasını hedefleyen turistler" arasında özenle ayrım yapılması, "yörede bulunmaları sakıncalı bulunanlar hakkında tüm idari tedbirlerin eksiksiz alınmasına dikkat çekmenin gerekli olduğu" vurgulandı.

Gizli servisler ellerini çekmedi
Raporda, gizli servis ajanlarının bölgede istedikleri gibi davrandıkları ve AB sürecinin izlenmesinin dışında turist görünümünün de bu amaçla kullanıldığı şöyle anlatıldı:
"Aktarılan bilgilerden de anlaşılacağı üzere, Hakkari bölgesinin geçmişteki konumu, tarihsel geçmişi, sınır olduğu Devletlerin niteliği gibi hususlar göz önünde bulundurulduğunda, bazı ülkelerin gizli servislerinin henüz bu yöremizden elini tam olarak çekmediği, Ülkemizin Avrupa Birliği sürecinde katettiği süreç ve uygulamaların izlenmesi adı altında bölgeye asıl amaçları PKK terör örgütü ve/veya bu örgüte müzahir kuruluşlara ilişki kurmak suretiyle bölgedeki huzur ve güven ortamının bozulmasına sebebiyet vermek olan bazı kişilerin turist olarak geldiği veya gönderildiği değerlendirilmektedir."

Esrardan eroine geçildi
Şemdinli Komisyonu Raporunda, ülkede faaliyet gösteren uyuşturucu organizasyonların büyük çoğunluğunun Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi kaynaklı olduğu da vurgulandı. "Eskiden küçük miktarlarda esrar kaçakçılığı ile işe başlayan bu nevi kaçakçılık, 1980'li yıllardan itibaren eroine talebin artması ve karının yüksek olması sebebiyle organize olarak faaliyetlerini bu yöne kaydırmışlardır" denilen raporun, uyuşturucu ile ilgili önemli saptamaların yer aldığı bölümü de şöyle:
"Organizasyonlar önceleri uyuşturucu madde kaçakçılığını ülke sınırları içerisinde yapmakta iken sonraları kar marjlarını arttırmak amacıyla yurtdışından (İran, Irak, Afganistan, Suriye) temin ettikleri baz morfinleri kendileri eroine dönüştürerek elde ettikleri uyuşturucu maddeleri Avrupa piyasalarında pazarlamalarıyla, uyuşturucu kaçakçılığının üretim, taşımacılık ve dağıtım boyutunu ele almışlardır.

PKK uyuşturucudan besleniyor
Dünya'da faaliyet gösteren terör örgütlerinin uyuşturucu madde kaçakçılığını en önemli gelir kaynağı olarak kullandıkları bilinmektedir. Özellikle Terör Örgütü PKK'nın; ülkemizde silahlı eylemlere başladığı 1984 yılından itibaren artan militan kadrolarının silah ve lojistik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Ortadoğu, Türkiye ve Avrupa hattında organize bir uyuşturucu ticaretine yöneldiği gözlenmiştir.

Uyuşturucu fiyatları da verilmiş
Komisyonumuzca bölgede yapılan çalışmalar sırasında bir sivil toplum kuruluşu temsilcisinin, Afganistan'dan yola çıkan uyuşturucunun kilosunun Yüksekova'da 1.000 dolara, İstanbul'da 15.000 dolara ve Hollanda'da 50.000 dolar değere ulaştığını, bu uyuşturucu trafiğinin Yüksekova ayağında PKK terör örgütünün önemli finansman sağladığını ifade etmesi, halen bölgede diğer kaçakçılık yanında uyuşturucu kaçakçılığının da hız kesmediğini ortaya koymaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.