09 Mart 2006 Perşembe 00:00
Şemdinli iddianamesi
Milliyet'ten Fikret Bila, dünkü yazısında Van Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın Şemdinli iddianamesinin önemli kesitlerini aktarmış ~|~


Van Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın Şemdinli iddianamesi, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt hakkında da soruşturma açılmasını istiyor. Sarıkaya, Büyükanıt hakkında soruşturma açmaya yetkili olmadığı için dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı'na kararla gönderiyor:
"Mehmet Ali Altındağ'ın Cumhuriyet savcılığımızda, TBMM Araştırma Komisyonu'na vermiş olduğu bu ifadeler karşısında, Genelkurmay Başkanlığı'nda Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptığı bilinen Yaşar Büyükanıt ile o dönemde komutası altında çalışan bir kısım askeri yetkililer hakkında suç işlemek için örgüt kurmak, görevi kötüye kullanmak ve sahte belge düzenlemek suçlarından, yine 9.11.2006 günü Şemdinli ilçesinde meydana gelen olaylardan sonra Yaşar Büyükanıt'ın olayın faillerinden olan Ali Kaya'ya yönelik açıklamaları nedeniyle Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs suçundan soruşturma evrakı Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderilmek üzere tefrik edilerek soruşturma defterimizin....sırasında kaydı yapılmıştır."

'Kan ve gözyaşı'
Savcı, Diyarbakırlı işadamı Altındağ'ın ifadelerini yeterli görmüş ve "Genelkurmay'da Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptığı bilinen Yaşar Büyükanıt" hakkında soruşturma evrakını askeri savcılığa göndermeye karar vermiş.

Savcı Sarıkaya'nın iddianamesi sadece Şemdinli'deki olayla sınırlı değil. Çok "derin" analizler içeriyor. Savcı, ortaya bir "insanlık tarihi, demokrasi ve devlet" felsefesi koyduğu gibi, "terör, PKK terörü, terörle mücadele ve ekonomik farklılık" analizlerini yansıttıktan sonra, "hassasiyet ve kaygısı"nı da şöyle dile getiriyor:
"Kan ve gözyaşı üzerinden politika üreten ve menfaatlerini temin için devletin bütün mekanizmalarını kullanmaktan çekinmeyen güçlerin birtakım üst makamlara gelmesi halinde ise devletin bekası için son derece tehlikeli bir durum ortaya çıkabilir. Kendi ideolojik mantığı içerisinde makul sebeplerini zaten hazırlayan bu grup menfaatleri icabı kendilerini uluslararası güç odaklarına pazarlamaktan çekinmez.
Gerçekte ne olup bittiğini bilen ve sesi çok çıkan bu grup medyanın da etkisi ile kamuoyunda 'kahraman' olarak algılanan ve aşağıda ise bunların tetikçiliğini yapan birtakım kişiler devletin bekasına hizmet ettikleri düşüncesindedirler..."

Cevap açık değil
Savcı Sarıkaya'nın "kan ve gözyaşı üzerinden politika üreten, menfaati için devleti kullanmaktan çekinmeyen güçlerin birtakım üst makamlara gelmesi"nin devletin bekası için tehlike oluşturacağını düşündüğü isimler kim veya kimler sorusu akla geliyor ama iddianame bu sorunun cevabını açık biçimde vermiyor. Acaba, suç işlemek için gizli örgüt kurmak, görevi kötüye kullanmak, sahte belge düzenlemek suçlarından askeri savcılığa havale ettiği Org. Yaşar Büyükanıt'ın daha üst bir makam olan Genelkurmay Başkanlığı'na gelmesi hali mi irdeleniyor sorusu da kafalara takılıyor ama iddianamede bu sorunun açık bir yanıtı yok.

Herhalde yargı sürecinde birçok sorunun yanıtı ortaya çıkacaktır.
Yine her durumda, Savcı Sarıkaya'nın iddianamesi, "insanlık, felsefe, demokrasi, devlet aygıtı, ekonomi, yönetim, terör ve terörle mücadele, uluslararası ilişkiler"le ilgilenenlerin ve o arada üniversitelerin okumaları gereken bir "derin" belge...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.