13 Nisan 2006 Perşembe 00:00
Şemdinli'de büyük tezgah !..

TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu'nun taslak raporuna göre, Şemdinli'de çok büyük bir tezgah sergileniyor. Raporda, Hakkari bölgesinde yapılan bazı düğünlerde Barzani adına takı bile takılıyor. Bush'un Kürdistan Devlet Başkanı olarak Beyaz Saray'da ağırladığı Barzani de Şemdinli ile yakından ilgileniyor.

~|~
Dört aylık çalışma dönemini tamamlayarak rapor yazımına başlayan TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu, taslak raporunu tamamlayarak tartışmaya açtı. Raporda, Hakkari bölgesinde yapılan bazı düğünlerde Irak Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesut Barzani adına takılar takıldığı vurgulandı. Taslak raporda, Barzani oluşumu ile Hakkari bölgesinde bazı aşiret arasında akrabalık ve tarihsel bağlar ile kimi yöre insanına sağladığı olanaklar nedeniyle gittikçe artan yoğunlukta sosyal ve politik ilişkilerin geliştiği, Kuzey Irak bölgesinin bu bölge ile sınırı olan bazı yerleşim yerlerinde yaşayan insanlarımız için cazibe merkezi haline geldiği, bu durumun önüne geçilmemesi halinde önümüzdeki süreçte çok daha olumsuz tablo ile karşılaşılabileceği, PKK terör örgütünden daha büyük ve organize bir güçle mücadele edilmesinin kaçınılmaz olacağı değerlendirildiği vurgulandı.

İstihbarat birimleri herşeyi gözler önüne serdi
Raporda, bu konuyla ilgili olarak devletin istihbarat birimlerinin gerekli çalışmaları yaptığına inanıldığı, ancak bölgede uygulanan sosyal ve ekonomik politikaların çeşidi ve derinliği zenginleştirmenin, Barzani yönetiminin suistimal etmesine zemin hazırlayan bölgedeki kimi sosyo?ekonomik uygulamaların ıslah edilmesinin zorunlu olduğu, bu çerçevede merkezi yönetimin, kamu kurum ve kuruluşlarının da kendi görev alanları ile ilgili olarak bölgedeki eksikliklerini bir an önce tamamlamaları gerektiği görüşüne de yer verildi.

At izi, it izine karışmış
Taslak raporda, incelenen olaylar içinde şüpheli olarak vasıflandırılan beş olayı, devletin meşru düzeni içinde yeralan açıkça bir kurum ve kuruluşun işlediği ve işlettiğine dair bir saptamada bulunulamadığı dile getirildi, " At izinin it izine karıştığı sezinlenmektedir. İzler takip edilememekte, nereye ulaştığı kestirilememektedir. Sisli bir ortamda iz sürülmektedir" denildi. Raporda, ne Jandarma ne de Devletin diğer güvenlik birimleri içinde merkezi bir yapı kurgusu içinde hukuk dışılığa izin verecek illegal bir varlığa erişilemediği kaydedildi.

'Gizli bir odağa da rastlanmıştır' denildi
Taslak Raporda, incelenen olaylar içinde şüpheli olarak vasıflandırılan beş olayı, devletin meşru düzeni içinde yeralan açıkça bir kurum ve kuruluşun işlediği ve işlettiğine dair Komisyonun bir saptamasının bulunmadığına işaret edilirken, "Devlet içinde illegaliteyi benimsemiş, terörle mücadelede hukuk dışı usul ve metodları kendine rehber edinmiş, bu mücadeleyi ülkemizin AB hedefinden sapmasında zemin olarak kullanmak, bölgede suni gerginlik yaratmak, olayları tırmandırmak, böylece olağanüstü şartları hazırlayarak bölgede olağandışı yönetimi empoze etmek isteyen bir odağın varlığına da rastlanmamıştır" denildi.

Hukuki fantezi
Raporda, 9 Kasım 2005 günü Şemdinli İlçesi Umut Kitabevi'nde meydana gelen olayın şüphelisi olan ve halen tutuklu bulunan bazı askeri personelin görevlendirilmelerinden yola çıkılarak bölgedeki kimi kuşkulu bombalama olaylarını da bu veya buna benzer bir model içinde, belirli bir merkezden yönetilen, bazı askeri mercilerle ilişkilendirmek suretiyle açıklamaya kalkışmanın "hukuki fantezi" olacağı vurgulandı. Komisyonun jandarma teşkilatı içinde böyle bir gayri kanuni oluşuma ilişkin bir bulguya ulaşamadığına yer verilen raporda, "Ne Jandarma ne de Devletin diğer güvenlik birimleri içinde merkezi bir yapı kurgusu içinde hukuk dışılığa izin verecek illegal bir varlığa erişilememiştir" denildi.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137