14 Şubat 2006 Salı 00:00
Sevgililer günü !..
İnkültürasyonun amacı, diğer dinleri aşama aşama Hıristiyanlaştırmaktır. 14 Şubat "Sevgililer Günü" de bir inkültürasyon örneğidir, Hıristiyanlık aşısıdır. M.KARABACAK'ın yazısı... ~|~


BİR HIRİSTİYANLIK AŞISI DAHA; 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ

Papalık misyonun parçacıkları her fırsatta "diyalog sürecinde hiçbir din mensubu bir başka dininin mensubuna dininin üstün olduğunu hissettirecek bir tavrın içine girmeyecek" fikrini dillendirsin dursun, toplumdan bilinçli olarak ihraç edilen İslamî değerlerin yerini Hıristiyanlık hurafeleri dolduruyor bile.
Hem de allandıra ballandıra bir üslupla.
"Diyalog sürecinde hiçbir din mensubu bir başka dininin mensubuna dininin üstün olduğunu hissettirecek bir tavrın içine girmeyecek" demek, bu süreçte hiç kimse; "Allah katında tek hak din İslam'dır demeyecek" demek değil de, ya nedir?

Tüm tavizler! İslam'dan seçildi
Objektif bir bakış açısıyla irdeleyin, şunu göreceksiniz ki, "Dinlerarası Diyalog" adı altında yapılan bütün etkinlilerde hem Hıristiyanî değerler öne çıkartıldı, hem de verilen bütün tavizler İslam'dan seçilmiştir.
Eğer hala varsa, anlam özürlüler için tekrar madde medde bu köşede yayımlarım.
Bu milletin dillere destan aşkları yok mu? Hem de ne aşk.
Beşeri gibi gözükse de, ilahî motiflerle süslü.
Hani nerede Leyla ile Mecnun?
Peki Ferhat ile Şirin'e ne oldu?
Ya Kerem ile Aslı.
Yoksa onlar Türk sineması için miydiler?
Film bitince herşey de mi bitmiş oldu.
Hele de 14 Şubat sevgililer günü diye ekranlara yansıyan kepazelikler, pespayelikler. İyi ki diğer canlıların böyle bir özel günleri yok.
Siz bu yazıyı okurken 14 Şubat "sevgililer günü" olarak kutlanacak.
Bir Hıristiyan aşısı ile daha milletimiz aşılanacak.
Bir virüs daha neslimizin en kılcal damarlarına kadar zerk edilecek.
Siz gene de "kuş gribiyle" meşgul olun.
14 Şubat sevgililer gününden daha iyi örnek mi olur protestanize edilmek istenen Müslümanlığa?


Hıristiyanlık aşısı
Birileri ağıt yakmaya, mersiyeler dizmeye devam etsin Müslüman Türkiye'yi adım adım, karış karış dolaşıp insanımızı Hıristiyan yapmaya uğraşan misyonerlere.
Hıristiyanlığın propagandasında "inkültürasyon"un özel bir yeri vardır.
İnkültürasyonun amacı, diğer dinleri aşama aşama Hıristiyanlaştırmaktır.
İnkültürasyon kavramı, Dinlerarası Diyalog kavramı gibi II. Vatikan
Konsili'nden sonra Katolik Kilisesi'nin misyonerlik faaliyetlerinde izlediği temel stratejiler arasına girmiştir. 14 Şubat "Sevgililer Günü" de bir inkültürasyon örneğidir. Başka deyişle bir Hıristiyanlık aşısıdır.


İşte Sevgililer Gününün dayandığı Hıristiyan Papaz Valentine'nin öyküsü:
"Eski Roma'da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma'da, tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu."
Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler, sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı. Hangi genç bayanın, hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı'nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek, üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu. (Bu iş, şimdi daha modern bir şekilde M. Ali Erbil tarafından yapılıyor.)
İmparator 2. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi.
İşte bu yüzden Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.
Aziz Valentine de, Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat gününde Hıristiyan şehitliğine gömüldü. O gün bugündür, her yılın 14 Şubat'ı Sevgililer Günü olarak kutlanmaya devam ediyor ve yeryüzünde kadın ve erkek beraber olduğu sürece de kutlanmaya devam edecek gibi.

BAŞKA RİVAYETLER DE VAR
Sevgililer günüyle ilgili başka rivayetler de var ancak hepsinde kapı Hıristiyan azizi sayılan Valentine'ye çıkıyor.
Bazı kaynaklara göre; bu özel günün kutlanma sebebi, Hıristiyanlığı seçtiği ve bu inancından vazgeçmediği için öldürülen Romalı Aziz Valentine. 14 Şubat 270 yılında ölen Valentine'nin ölüm günü o günden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmış ve çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi.
Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolaus'dan sonra bir başka Hıristiyan aziz Valentine ile uğraşacağız anlaşılan. Bu arada bizim reformist ilahiyatçılar da "Müslüman ermiş"lerle uğraşa dursunlar.
Hatırlar mısınız, hocaefendinin Aksiyon dergisi 473. sayısında Noel Baba'yı Anadolu ereni ilan etmişti ya. Eren evliya demek.
Noel Baba evliya olur da, Valentine örnek bir aşk niye olmasın?
Biz daha nice Hıristiyanî sembolü içselleştirdik.

MÜSLİM KARABACAK / muslimkarabacak@gmail.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137