29 Nisan 2006 Cumartesi 00:00
Sevk zinciri işkencesi
Acil durumlar dışında sevk zincirine uymayan hasta, tedavi giderlerinin yüzde 30'unu
ödeyecek. Uygulamada sevk almak için suistimallerin oluşacağı belirtiliyor ~|~

Genel Sağlık Sigortası'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanacaklar ilk önce sağlık ocağına gidecek. Üç basamaklı sevk zincirine uyulmaması durumunda ise, hizmetin yalnızca yüzde 70'i sigorta tarafından ödenecek. Yasaya göre iş kazası, kontrol muayenesi gibi durumlarda katılım payı istenmeyecek, refakatçi gideri de Sosyal Güvenlik Kurumu'nca karşılanacak.
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle sağlık hizmetlerinden yararlanacakların, birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına sevk zincirine uygun olarak başvurmaları zorunlu olacak. Sevk zincirlerine uyulmaması durumunda, sonucu alınan hizmetlerin belirlenen tutarının yalnızca yüzde 70'i genel sağlık sigortası tarafından ödenecek.

Acil durumlarda bedel ödenmeyecek
Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için kişilerin sağlık hizmeti sunucularına başvurularında nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, evlenme cüzdanı, pasaport gibi belgelerden birinin göstermesi zorunlu olacak. Ancak acil hallerdeki başvurularda bu şart aranmayacak, acil halin sona ermesinden sonra belgenin gösterimi gerekecek.
Sağlık hizmetlerinden yararlanacak kişilerin sevk zincirine uygun hareket etmeleri zorunlu tutulacak. Bu çerçevede, kişilerin önce birinci basamak sağlık hizmeti sunucularına (sağlık ocakları, aile hekimleri vb) gitmeleri şart olacak. Kişiler, birinci basamaktaki sağlık hizmeti sunucularına başvurduktan sonra ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına gidebilecek. Birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularının hangileri olacağı, Sağlık Bakanlığı'nca sınıflandırılacak.
Sevk zincirlerine uyulmadan sağlık sunucularına yapılan başvurularda ise sonucu alınan sağlık hizmetlerinin Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu'nca belirlenen tutarının yüzde 70'i ödenecek. Aradaki fark, hasta tarafından karşılanacak. Ancak iş kazası, meslek hastalığı, afet ve savaş hali ile acil hallerde sevk zincirine uyulması şartı aranmayacak.

Yeni uygulamanın ana hatları
* Ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenelerinden 2 YTL katılım payı alınacak.
* Ortez, protez ve iyileştirme araç ve gereçleri ile ayakta tedavide sağlanan ilaçlardan ise yüzde 10?20 oranında katılım payı alınacak.
* Sağlık Bakanlığı'nın uygun görüşü üzerine, yurtiçinde tedavisi mümkün olmadığı tespit edilen kişilerin sağlık hizmetleri yurtdışında sağlanacak.
* Hekimin hastayı bulunulan yerin dışına sevki halinde, hastanın ve refakatçisinin gidiş ve dönüş yol gideri ve gündelikleri oluşturulacak Sosyal Güvenlik Kurumu'nca karşılanacak.

Sevk zincirinin muhtemel sakıncaları
* Özellikle birinci derecedeki sağlık görevlileri, teknik ve bilgi açısından kritik konumdaki hastaların risk seviyelerini analiz edip değerlendirmede zorluk yaşayabilirler ve dolayısıyla sevk gereği duymayabilirler. Bu durum bazı hastalar için hayati tehlike anlamına gelebilir.
* Halen uygulamada SSK hastanelerinde yatılı tedavi görmek için ilgili bölüm şefleri ya da doktorlarının muayenehanelerine uğramak neredeyse zorunlu hale geldi! Keza sevk işlemleri ve onayları için de 'aracılık ve iltimas arayışları' sözkonusu olabilir. Bu da 'akçeli işleri' alt düzeyde sağlık hizmetlerinin merkezine taşıyabilir.
* Düzenlemeyle ileri tetkiklerin yapıldığı sağlık kuruluşlarındaki yığılmanın önlenmesi amaçlanıyor. Ancak bu kez nispeten şimdiye kadar sakin olan sağlık ocakları kuyruklarla tanışacak. Sağlık ocaklarınındaki personelin bu kuyruklarla başetmesi bazı zorlukları da beraberinde getirecektir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100