28 Haziran 2013 Cuma 00:07
Seyitömer peşkeşi

YENİ MESAJ / İSTANBUL 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Uzmanı Fuat Şengül, özel sektöre devredilen Seyitömer Termik Santrali konusunda değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu santralin 600 Megawatt kurulu kapasitesi ile Türkiye’nin toplam kurulu kapasitesinin yüzde 1’ini temsil ettiğini ifade eden Şengül, sözleşme ile söz konusu santralin ve maden işletmesinin mülkiyetinin yanı sıra maden sahalarının da işletme hakkının aynı şirkete devredildiğini vurguladı. Şengül, “2012 yılında EÜAŞ üretiminin yüzde 3.6’sını, toplam Türkiye üretiminin ise yüzde 1.4’ünü tek başına karşılayan santral ile beraber devredilecek maden sahasının 170 milyon ton görünür kömür rezervi bulunuyor. 2 milyar 248 milyon dolara ihale edilen Seyitömer Termik Santrali’nin yıllık devletimize getirisi işletme giderleri çıktıktan sonra 450 milyon TL” dedi.  

30 yıl firmaya çalışacak

Seyitömer santralinin maksimum 10 yılda sadece elektrik üretiminden kendini amorti edeceğine işaret eden Fuat Şengül, “Geri kalan 30 yıl santrali satın alan firmaya kâr kalacak” dedi. Santralın yılda 3.9 milyar kilovat/saat elektrik ürettiğine dikkatleri çeken BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül, şunları söyledi: “Santralde kilovat/saat başına 1.5 kilo, yıllık üretimine karşılık 5 milyar 850 milyon ton kömür tüketilmektedir. Yani sadece görünür kömür rezervi 30 yıl kullanıma hazırdır ve bunun için devlete herhangi bir bedel ödenmeden kullanılacaktır. Bilindiği üzere, ülkemiz fosil yakıtları arasında yegâne güvenilir enerji kaynağı kömürdür. Bu nedenle, süreklilik ve güvenilirlik kıstasları açısından değerlendirildiği taktirde ülkemiz elektrik enerjisi üretiminde linyit kömürüne dayalı termik santraller özel bir önem ihtiva etmektedir. Bir termik santralde verim düşüklüğüne yol açan en büyük kayıp, elektrik üretim teknolojisinden kaynaklanmaktadır. Bu da santralin revizyonu ile giderilebilir.” 

Türkiye ağır bedeller ödeyecektir

Kamu tekelinin yıkılarak yerine özel tekellerin oluşturulduğu bu sistemde halkımızın ve ülkemizin gelecekte daha ağır bedeller ödeyeceğine işaret eden Fuat Şengül, açıklamasında şu görüşleri öne çıkardı: “Özelleştirmeler; ekonominin düzelmesine, devletin gelir elde etmesine olanak sunmadığı gibi daha az hizmet, daha fazla külfet ve daha fazla vergi olarak topluma dönmektedir. Şimdiye kadar yapılan özelleştirmelerde bunlar yaşanmıştır. Bugüne kadar yaşanan deneyimlerden ders alınarak, merkezi ve stratejik bir planlamayla geleceği kurgulayarak, ülkemizin özgün koşullarına uygun, insan odaklı ve kamu yararı öncelikli enerji politikalarının bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bağımsız Türkiye Partisi, ülkemizde bulunan yer altı zenginliklerine dayalı elektrik üretim tesislerini son teknoloji ile revizyona tabii tutacak ve elektriği milli ekonomi modeliyle ücretsiz olarak halkına sunacaktır. Bu yanlış uygulamalara karşı mücadele etmek ve karşı durmak öncelikle bir yurtseverlik görevidir. Bu mücadelelerin başarılı olmasının yolu da tüm milli güçlerin birlikte hareket etmesinden geçmektedir. Bu anlamda tüm yurtseverleri sorumluluklarının bilincinde olmaya ve Bağımsız Türkiye Partisi ile birlikte hareket etmeye davet ediyoruz. Bunun dışındaki davranışlar, sonuçta emperyalistlerin yararına olacaktır. Günümüzde enerjiye ulaşmak en doğal insani bir ihtiyaçtır. Ekonomik/sosyal kalkınma ve insanca yaşam için; güvenilir, ucuz ve temiz enerji arzı günümüzün en önemli sorunu haline gelmiştir. Elektrik alanında bugüne kadar sürdürülen özelleştirme ve serbest piyasa uygulamaları ülkemizi enerji sıkıntısı ve pahalı elektrik fiyatlarıyla karşı karşıya bırakmıştır. Enerjinin temel bir insan hakkı olduğunun bilinciyle, kamu çıkarını savunmayı temel ilke olarak gören BTP ve Prof. Dr. Haydar Baş, yeraltı ve yerüstü servetlerimizin talanına, enerji güvenliğimizin yok edilmesine ve ülkemiz enerji sektörünün dış kaynaklara bağımlılığının daha da artmasına yol açacak uygulamalara karşı mücadelesini sürdürmeye kararlıdır.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137