03 Kasım 2001 Cumartesi 00:00
Sezer, 300 vekilli meclisi savundu
Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Metin Yalman, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in milletvekili sayısının 300'e indirilmesi yönündeki sözlerinin, TBMM'nin saygınlığına gölge düşürecek bir yönünün bulunmadığını iddia etti.

Yalman, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen basını bilgilendirme toplantısında, "Bazı milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Sezer'in 'milletvekili sayısının 300'e indirilmesi' yönündeki sözlerinin milletvekillerini yaraladığını, rencide ettiğini söylediler. Sayın Cumhurbaşkanı, bu konuda ne düşünüyor?" şeklindeki soru üzerine, Cumhurbaşkanı Sezer'in, Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu'nda "devletin küçültülmesi" ile ilgili bir soruyu cevaplarken bu konudaki düşüncesini dile getirdiğini ifade etti. Yalman, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanı'nın sözlerinin, iddia edildiği gibi TBMM'nin saygınlığına gölge düşürecek bir yönü bulunmamaktadır. Ülkemizde milletvekili sayısının azaltılması yönündeki görüşler, Yüce Meclisimizin kimi üyelerince de çeşitli platformlarda ifade edilmiştir~|~. Kaldı ki milletvekili sayısı ile ilgili düzenlemenin yapılması, tamamen Yüce Meclisimizin takdirinde olan bir konudur."

Sezer, Gürcistan'a gidiyor

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem de, Sezer'in 7?8 Kasım 2001 tarihlerinde Tacikistan'a, 8?9 Kasım 2001 tarihlerinde ise Gürcistan'a resmi ziyaret amacıyla gideceğini bildirdi.

İldem'in verdiği bilgiye göre, Sezer'e ziyaretleri sırasında Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay eşlik edecek.

Afganistan'a asker gönderilmesi

Soruları da cevaplayan İldem, Afganistan'a gönderilecek birliğin bir sıcak çatışmaya girme kaygısının bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapılan yazılı açıklamanın son paragrafını okudu. İldem, "Çizilen çerçeve, çatışma riskini asgariye indirecek bir çerçevedir. Dolayısıyla şu anda bu tür spekülasyonlara yer olduğunu sanmıyorum" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit'in "Böyle bir göreve gidildiğinde elbette amaç riskleri en aza indirebilmektir. Ama her halükarda koşulların istemediğimiz bir gelişmeye bizi götürmeyeceğini ummaktayız" yönündeki açıklamalarını da anımsatan İldem, "Sayın Başbakanımız'ın işaret ettiği tamamen bir olasılıktır. Fakat çizilmiş olan çerçeve, sıcak çatışma riskini en aza indiren bir çerçevedir" diye konuştu.

Gönderilecek birliğin 90 kişiyle sınırlı kalıp kalmayacağı yolundaki bir soruyu yanıtlarken de İldem, dün açıklanan kararın 90 kişiden oluşan bir birliğin gönderilmesine ilişkin olduğunu ifade ederek, "Bunun ötesinde bir şey yoktur. İlerisi için bir şey söylenemez, ama bizim katkımız budur' diye konuştu.

Savaş Ramazan'da da sürebilir

İldem, Cumhurbaşkanı Sezer'in, operasyonun Ramazan ayında devam edip etmemesi konusundaki görüşünün sorulması üzerine de terörle mücadele edilirken, terörün tanımadığı değerleri ön plana çıkararak bir ara vermenin gereğinin olmayacağını da kabul etmek gerektiği görüşünü savundu.

Sezer basını neden yanlış bilgilendirdi?

"Hükümet açıklamasında asker talebinin 26 Ekim'de ulaştığı belirtildi. Ancak Sayın Sezer, 'bana öyle bir bilgi intikal etmedi' dedi. Acaba, Sayın Sezer'e mi bilgi geç ulaştı, yoksa bizden mi gizledi" şeklindeki soruya ise İldem, "Sayın Cumhurbaşkanımızın beyanını burada yalanlama mevkiinde olamam. Bir yorum yapmayacağım. Sayın Cumhurbaşkanımız, öyle dediyse benim onunla çelişecek bir beyanda bulunmam doğru olmaz. Ama o beyandan sonra gelişmeleri zaten takip ettiniz" cevabını verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100