13 Aralık 2001 Perşembe 00:00
Sezer'den mecburi onay
Cumhurbaşkanı Sezer, Anayasa gereği sert eleştiriler DGM Yasası'nı onayladı ancak elinde iki koz daha var: Referandum ve Anayasa Mahkemesi'ne gitmek

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve bunlara yardımcı olmak suçlarını DGM'lerin görev alanından çıkaran 4723 sayılı "Devlet Güvenlik Mahkemelerinin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, 18.11.1992 Tarihli Ve 3842 Sayılı Kanun İle Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

Veto hakkı yoktu
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, Anayasa'nın 89. maddesinin ikinci fıkrasında, Cumhurbaşkanı'nın, yayımlanmasını kısmen veya tamamen uygun bulmadığı yasaları, bir daha görüşülmek üzere, bu hususta gösterdiği gerekçe ilebirlikte 15 gün içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geri göndereceğinin belirtildiği hatırlatıldı.

Anayasa'nın 104. maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde de ''kanunları t~|~ekrar görüşülmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geri göndermenin" Cumhurbaşkanı'nın yasama ile ilgili olan görev ve yetkileri arasında sayıldığı belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

"Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasa'da öngörülen bu yetkiye dayanarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce 14 Kasım 2001 gününde kabul edilen 4719 sayılı 'Devlet Güvenlik Mahkemelerinin Kuruluş Ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, 18.11.1992 Tarihli Ve 3842 Sayılı Kanun İle Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u (1, 2 ve 3. maddeleri ile geçici 1. maddesi yönünden) yayımlanmasını uygun bulmadığına ilişkin gerekçe ile birlikte yeniden görüşülmek üzere 28 Kasım 2001 gününde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geri göndermiştir.

Ancak, 'Devlet Güvenlik Mahkemelerinin Kuruluş Ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, 18.11.1992 Tarihli Ve 3842 Sayılı Kanun İle Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' 6 Aralık 2001 gününde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce aynen kabul edilmiştir.

Anayasa'nın 89. maddesinin üçüncü fıkrasının ilk tümcesinde, 'Türkiye Büyük Millet Meclisi, geri gönderilen kanunu aynen kabul ederse, kanun Cumhurbaşkanınca yayımlanır' denilmektedir.

Bu kural gereğince, 4723 sayılı 'Devlet Güvenlik Mahkemelerinin Kuruluş Ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, 18.11.1992 Tarihli Ve 3842 Sayılı Kanun İle Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100