15 Mayıs 2006 Pazartesi 00:00
Sezer'in final yılı
Cumhurbaşkanı Sezer, bugün görevinde 6. yılını doluruyor. Sezer dönemi veto edilen yasalarla hatırlanacak. 11. Cumhurbaşkanı'nın seçimi ise gündemdeki yerini aldı ~|~


Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 15 Mayıs Pazartesi akşamı görevinde 6. yılını dolduracak. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevini yürütürken, dönemin TBMM'de temsil edilen partilerinin liderlerinin mutabakatıyla Cumhurbaşkanı adayı gösterilen Sezer, 5 Mayıs 2000'de TBMM'de yapılan 3. tur oylamada 330 oy alarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. Cumhurbaşkanı seçilmişti. Sezer, görevine 16 Mayıs 2000 tarihinde başlamıştı. Anayasa gereği cumhurbaşkanları 7 yıl için seçiliyor. Sezer, 1 yıl daha görev yapacak.

55 yasayı veto etti
Cumhurbaşkanı Sezer, göreve başladığı 16 Mayıs 2000'den 11 Mayıs 2006 tarihine kadar, TBMM'de kabul edilen 928 yasanın 873'ünü onayladı, 55'ini iade etti. Sezer, aynı dönemde, 32 kanun hükmünde kararnamenin 25'ini onayladı, 7'sini iade etti. Cumhurbaşkanı Sezer, atamalar dışındaki işlere ilişkin 9 bin 500 Bakanlar Kurulu kararının 9 bin 485'ini onayladı, 11'ini iade etti. 1 karar inceleme aşamasında bulunuyor, 3 adedi ise geri çekildi.

Atama kararnamelerini de çevirdi
Sezer, 171 Bakanlar Kurulu atamasından 150'sini, 5 bin 607 müşterek kararname ile atamanın ise 4 bin 855'ini onayladı. Bakanlar Kurulu atamalarından 17'sini iade eden Sezer, müşterek kararname ile atamaların ise 663'ünü geri çevirdi. Sezer'in 1 Bakanlar Kurulu ataması ve 13 müşterek kararname ile atamaya ilişkin incelemesi ise sürüyor. 3 Bakanlar Kurulu ataması ve 76 müşterek kararname ile atama ise geri çekildi. Cumhurbaşkanı Sezer, bu sürede ayrıca, üniversitelere rektör, Anayasa Mahkemesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Danıştay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne üye ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı gibi olmak üzere doğrudan 246 atama ya da seçim yaptı. Bu konuda, 1 işlem sürüyor, bir işlem ise geri çekildi.

Tartışılan aflar...
Sezer, çoğu terör mahkumu 259 mahkumu da affetti. Cumhurbaşkanı Sezer, 9 mahkumun af istemini ise geri çevirdi. Cumhurbaşkanı Sezer, hükümet kuruluşu ve bakan değişikliğine ilişkin ise gelen 37 işlemin tamamını onayladı.

Çankaya tartışmaları alevleniyor
Sezer'in görev süresinin bitimine bir yıl kala 11. Cumhurbaşkanı'nın seçimi de Türkiye'nin gündemindeki ağırlığını artırıyor. Bir başka ifadeyle, Türkiye, önümüzdeki nisan ayına kadar Çankaya tartışmalarının etkisine girecek. 11. Cumhurbaşkanı'nın seçim süreci, Sezer'in görev süresinin dolmasından bir ay önce, 15 Nisan 2007 tarihinde başlayacak. Anayasa'nın 102. maddesine göre, bu sürenin ilk 10 günü içinde adaylar Meclis Başkanlık Divanı'na bildirilecek, kalan 20 gün içinde ise seçim tamamlanacak.

Seçimde, en az üçer gün ara ile yapılacak oylamaların ilk ikisinde TBMM'nin üye tamsayısının üçte iki çoğunluğunun oyu sağlanamazsa üçüncü oylamaya geçilecek. Üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunu sağlayan aday, Cumhurbaşkanı seçilecek. Bu oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde üçüncü oylamada en çok oy alan iki aday arasında dördüncü oylama yapılacak. Bu oylamada da üye tam sayısının salt çoğunluğu ile Cumhurbaşkanı seçilemediği takdirde derhal Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimleri yenilenecek.

Kimler aday olabilecek
Anayasa'nın 101. maddesine göre Cumhurbaşkanı olmak için Türkiye Büyük Millet Meclisinin 40 yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış üyeleri aday olabilecek. Bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip TBMM üyesi olmayan Türk vatandaşları ise Meclis üye tamsayısının en az beşte birinin (110 milletvekili) yazılı önerisiyle aday gösterilebilecek.

Öte yandan, TBMM, mevcut Anayasa'ya göre 4'üncü kez Cumhurbaşkanı seçimi yapacak. TBMM, bundan önceki 3 seçimi de Cumhurbaşkanı'nın üye tam sayısının salt çoğunluğuyla seçildiği 3'üncü turlarda sonuçlandırdı.

Son 4 cumhurbaşkanı nasıl seçildi?
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 450 sandalyeli TBMM'nin oylamaya katılan 285 üyesinden 263'ünün oyunu alarak, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 450 sandalyeli TBMM'nin oylamaya katılan 431 üyesinden 244'ünün oyuyla, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise 550 sandalyeli (Anayasa değişikliği ile üye sayısı artırılmıştı) TBMM'nin oylamaya katılan 3 üyesinden 330'unun oyuyla 3'üncü turda Cumhurbaşkanı seçildi.7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ise mevcut Anayasa'nın halkoyuyla kabul edilmesi üzerine Cumhurbaşkanı olmuştu.


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137