19 Kasım 2010 Cuma 00:00
Sıcak para vurgun için geliyor
Türkiye, 2005'ten bu yana en yüksek sıcak parayı bu yıl çekiyor. Sıcak para Türkiye'de son 8 yılda gelişmiş ülkelerde 50 ? 100 yılda elde edemeyeceği kadar çok getiri sağladı ~|~

Merkez Bankası, İstanbul MKB ve benzeri kuruluşların verilerinden yapılan değerlendirmeye göre, TL faizlerinin diğer ülkelere göre nispeten yüksek seyretmesi, hisse senedi fiyatlarının yükselme potansiyeli ve TL'nin değerlenme eğiliminin devam etmesi Türkiye'yi sıcak paranın en gözde ülkelerinden biri haline getirdi. Nitekim yabancı portföy yatırımcıları bu yılın ilk dokuz aylık döneminde, başta hisse senetleri olmak üzere iç borçlanma kağıtları, TL mevduat ve repo gibi enstrümanlarda önemli getiriler elde etti.

En yüksek sıcak para

Türk parasının değerlenme eğiliminin devam etmesinin de etkisiyle sıcak paranın getirisinin katlanarak arttığı bu yıl Ocak ? Ekim döneminde Türkiye'ye gelen net sıcak para tutarı önceki dört yılın toplamını geçti. Sıcak para Türkiye'de son sekiz yılda gelişmiş ülkelerde 50 ? 100 yılda elde edemeyeceği kadar çok getiri sağladı.

Giren para miktarı

Merkez Bankasının verilerine göre Ocak ? Ekim döneminde Türkiye 3,6 milyar dolarlık kısmı İMKB'de (borsa) işlem gören hisse senetlerine, 10,2 milyar doları da Devlet İç Borçlanma Senetlerine (DİBS) olmak üzere toplam 13,8 milyar dolarlık portföy yatırımı girişi yaşandı. Bu arada Ocak ? Eylül 2010 itibariyle 12,9 milyar dolarlık yabancıların Türkiye'ye getirdikleri net mevduat da dikkate alınırsa, bu dönemdeki net sıcak para girişi 26,7 milyar dolara ulaştı.
1989 yılından bu yana yoğun olarak sıcak para ? giriş çıkışları yaşayan Türkiye'ye hiçbir dönemde bu ölçüde yüksek bir sıcak para girişi yaşanmamıştı. Bundan önceki en yüksek yıllık net sıcak para girişi 14 milyar dolarla 2006 yıllında kaydedilmişti. 2007 yılında net sıcak para girişi sadece 12 milyon dolarda kalmış, 2008 yılında 1,1 milyar dolar, 2009 yılında 6,2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.
Merkez Bankası'nın verilerine göre yabancı yatırımcıların Ekim 2010 sonu itibariyle İMKB'de 68,1 milyar dolarlık hisse senedi yatırımı, 34 milyar dolarlık da Devlet iç borçlanma kağıdı bulunuyor. Ödemeler dengesi verilerine göre yabancıların Türkiye'deki mevduatları ise Ağustos 2010 sonu itibariyle 31,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Merkez Bankasının söz konusu üç verisi Türkiye'deki sıcak para stokunun 133,3 milyar doları bulduğuna işaret ediyor.

Hisse senetlerindeki sıcak para

Türkiye'deki sıcak paranın büyük bölümü İMKB;deki hisse senetlerinde tutuluyor. Yabancı yatırımcıların 3,6 milyar dolarlık net alım yapmış olmalarına rağmen, hisse senedi portföyü bu yılın ilk on aylık döneminde 22,3 milyar dolarlık artış kaydetti. Yabancıların hisse senedi portföylerinin değerindeki bu artışın önemli bir kısmı hisse senedi fiyatlarında yaşanan yüksek artış ve dolar kurunun düşmesinden kaynaklandı.
Hisse senetlerinin TL bazında yüzde 31,7 oranında değer artışı yaşadığı, dolar kurunun ise yüzde 4 oranında düştüğü bu yıl 1 Ocak ? 12 Kasım günleri arasında İMKB'nin dolar bazında getirisi de yüzde 37,1 olarak gerçekleşti. Diğer bir ifadeyle 2009 yılı sonunda Türkiye;ye getirilerek hisse senedine yatırılan 1 milyon dolar, 12 Kasım 2010 itibariyle 1 milyon 371 bin dolara kadar yükseldi.

DİBS'teki sıcak para

Yabancı yatırımcılar, riski hisse senedine göre daha düşük olan Devlet iç borçlanma senetlerine de önemli ölçüde yatırım yapıyorlar. Yabancı yatırımcılar bu yılın ilk on aylık döneminde 10,2 milyar dolarlık net DİBS alımıyla rekor kırdı. Son aylarda ortalama yüzde 8 civarında seyreden Hazine iç borçlanma kağıtları, TL'nin değer kaybetmesinin de etkisiyle sıcak paraya dolar bazında yıllık yüzde 10'un üzerinde bir kazanç sağlıyor.
İMKB DİBS performans endeksi 1 Ocak ? 12 Kasım 2010 döneminde DİBS'lerin TL bazında ortalama getirisinin yüzde 7,2 düzeyinde gerçekleştiğini gösteriyor. Aynı dönemde dolar kurunda yaşanan düşüşle birleşince DİBS'lerin dolar bazında yılbaşından bu yana olan getirisi yüzde 11,6 olarak gerçekleşti. Yani 2009 yılı sonunda Türkiye'ye getirilerek DİBS'lere yatırılan 1 milyon dolar, 12 Kasım günü itibariyle 1 milyon 116 bin dolara kadar yükseldi.
Türkiye'de yabancı yatırımcılar son 8 yılda Borsadan dolar bazında elde ettikleri oranda kazancı Japonya'da yaklaşık 180 yılda, ABD'de yaklaşık 79 yılda, Fransa'da 81 yılda, Almanya'da 91 yılda, İtalya'da 56 yılda zor elde edilebiliyor.
Yabancı yatırımcıların Türkiye'de devlet tahvillerinde son sekiz yılda elde ettiği getiriyi ise ABD'de 59 yılda, Japonya'da 141 yılda, Fransa'da 60 yılda, Almanya'da 68 yılda, İtalya'da 42 yılda elde etmek mümkün olabiliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137