04 Mayıs 2004 Salı 00:00
Sıkboğaz operasyonu

Reel sektörün yüksek vergilerden ağladığı, finans sektörünün her türlü vergiden muaf olduğu bir dönemde, Maliye Bakanlığı bu yaz 'üretici kesimi' denetimlerle köşeye sıkıştırmayı hedefliyor

Maliye Bakanlığı, 2004'ü "kayıt dışı ekonomi ile mücadele yılı" ilan ederken, vergi denetimlerinde de "kıskaç operasyonunu" başlatıyor. 2004 yılı Vergi Denetim Programı ile 13 ilde 11 sektör gözetim altına alınıyor. Bu çerçevede hesap uzmanları, maliye müfettişleri ve gelirler kontrolörlerinden oluşan merkezi denetim elemanları ile vergi denetmenleri bu aydan itibaren belirlenen sektörlerdeki mükellefleri incelemeye alıyor.
Beyannameler esas alınacak
Denetim elemanları, Mart ayında verdikleri gelir vergisi beyanları, (özellikle kuyumcular, doktorlar ve avukatlar) ortalamaların altında kalan mükellefleri de bu aydan itibaren sorgulamaya alacak. Geçen ay verilen kuruml~|~ar vergisi beyanları ortalamaların altında kalan işletmeler de, beyanların değerlendirilmesinin ardından aynı sorguya tabi tutulacak.
Lokomotif sektörlere öncelik

Yazılı ve görsel basında yeralan haberler ile ihbarlar ve diğer kuruluşlardan gelen inceleme talepleri dışında, denetimlerde prensip olarak cari yıl ve bir önceki yıl beyanları incelemeye tabi tutulacak. 155 hesap uzmanı, 17 maliye müfettişi, 199 gelirler kontrolörü ve bin 628 vergi denetmeninden oluşan toplam bin 997 denetim elemanının görev alacağı merkezi denetimler, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Muğla, Antalya, Hatay, Denizli, Gaziantep, Mersin, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde gerçekleştirilecek. Denetim programı ile incelemeye alınacak mükellef grupları ve sektörler de şöyle:

* KDV iadelerinin ortalama trendin üzerinde artış gösterdiği alanlar.

* VEDOP ortamında bulunan verilerden hareketle sahte belge sirkülasyonunun yoğun olduğu tespit edilen sektörler (Örneğin temizlik şirketleri, perakende sektörde faaliyet gösteren mağaza zincirleri) ile sahte belge düzenleyen mükelleflerden mal?hizmet satın aldığı tespit edilen mükellefler.

* Serbest bölgelerde faaliyet gösteren işletmelerde ortaklık bağı bulunan ve yoğun ticari faaliyette bulunanlar.

* Dahilde işleme ve geçici kabul rejimi kapsamında belge almış mükellefler.

* Kamu işletmelerinden ihraç kaydıyla mal alan işletmeler.

* Vergi İstihbarat Merkezi ve Bilgi İşlem Merkezinde yeralan bilgilerden kontrol programları vasıtasıyla tespit edilen tutarsızlıkları yoğun olan mükellefler.

* Yazılı ve görsel basında yeralan haberler ile vergi ihbarlarına göre incelenmesi gereken sektör ve mükellefler.

* Demir?çelik sektörü ve haddehane işletmeleri.

* Basın sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar.

* Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren işletmeler.

* Enerji sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar.

Denetim ülke çapında

Bu arada Maliye'de ortaklaşa gerçekleştirilecek denetimlerin yanı sıra, denetim birimlerinin ülke çapındaki özel denetimleri de bu ay devreye giriyor. Maliye Bakanlığı'nın en fazla vergi incelemesinde bulunan denetim birimi olan Hesap Uzmanları bu ay, Gelirler Kontrolörleri ise önümüzdeki aydan itibaren turneye çıkıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.