16 Mart 2005 Çarşamba 00:00
Şimdiden delik deşik
AKP'nin AB'nin emirlerine binaen çıkardığı yeni TCK, daha yürürlüğe girmeden 'yama yemeye' başladı. Haftaya Meclis'te ele alınacak değişiklik talebi Yargıtay'dan geldi

Uygulanmadan değiştiriliyor

Eski TCK'nin üzerinde çok sayıda değişiklik yapılması nedeniyle 'fonksiyonnelliğini' kaybettiği gerekçesiyle gündeme gelen yeni TCK daha yürürlüğe girmeden 'yamalanmaya' başladı. TBMM Adalet Komisyonu, 1 Nisan'da yürürlüğe girecek Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik içeren yasa teklifini alt komisyona sevketti.

CHP'liler karşı çıktı

Komisyonda ele alınan teklifle ilgili olarak CHP'li milletvekilleri, daha yürürlüğe girmeden yasa üzerinde değişiklik yapılması talebine karşı çıktı. CHP Çorum Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, "böyle bir teklifle TCK'nın delinmesinin kabul edilemeyeceğini" kaydetti. AKP Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, teklifle yapılmak istenen değişikliğin gerekli olduğunu belirterek, bu konudaki ısrarın ise Yargıtay'dan geldiğini bildirdi.

Tepki yağıyor

Henüz yürürlüğe girmeyen TCK'ya çeşitli konularda eleştiriler yağıyor. Basını ilgilendiren maddelerin çok ağır olduğunu dile getiren medya örgütleri, "özgür medyanın 16 gün sonra sona ereceği" temasını işliyor. Emniyet güçleri de, yeni TCK'nin asayiş olaylarının önlenmesini zorlaştıracağını vurguluyor.

TBMM Adalet Komisyonu'nda, 1 Nisan'da yürürlüğe girecek Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) değişiklik içeren yasa teklifi, alt komisyona sevk edildi.

Adalet Komisyonu, AKP Konya Milletvekili Kerim Özkul'un, yeniTCK'nın çeşitli maddelerinde değişiklik öngören yasa teklifini ele aldı.

Tartışmalı oturum

Teklif üzerinde görüşlerini dile getiren CHP'li milletvekilleri, daha yürürlüğe girmeden yasa üzerinde değişiklik yapılması talebine karşı çıktı. CHP Antalya Milletvekili Feridun Fikret Baloğlu, "takdiri indirim nedenleri"ni düzenleyen maddede, indirim oranının beşte bir yerine altıda bire çekilmesini, "lehe aykırı bir durumun geriye alınması" olarak değerlendirerek, bunun doğru olmadığını savundu.

CHP Çorum Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, "böyle bir teklifle TCK'nın delinmesinin kabul edilemeyeceğini" kaydetti. Henüz yürürlüğe girmeyen yasa üzerinde çeşitli konularda eleştiriler olduğunu, basını ilgilendiren maddelerin yanı sıra çok çeşitli değişiklik isteğinin gündeme geldiğini belirten Ayvazoğlu, bunların bir bütün içinde esaslı olarak ele alınması gerektiğini ifade etti. Ayvazoğlu, teklifin geri çekilmesini istedi.

~|~ Yargıtay ısrar etti

AKP Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, teklifle yapılmak istenen değişikliğin gerekli olduğunu belirterek, bu konudaki ısrarın ise Yargıtay'dan geldiğini bildirdi. Takdiri indirim nedenlerinin beşte bire indirilmesinin, Yargıtay'a milyona yakın dosyanın gelmesine neden olacağının ifade edildiğini kaydeden Köylü, altıda bire indirilmesinin "cezanın bölünmesini kolaylaştıracağını" söyledi. İmar kirliliği için getirilen ağır cezaların İstanbul'da büyük tepkiye neden olduğunu anlatan Köylü, "İstanbul'da, Tarım Bakanlığı ve belediyeler, küçük esnafı sınai faaliyet olarak kabul etmiş. Bunların yüzde 95'inin yapı kullanım izni yok. Yasanın bu şekilde yürürlüğe girmesi halinde binlerce küçük esnaf mağdur olacak" dedi. Adalet Bakanlığı Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürü Niyazi Güney, 6 aydan beri yeni TCK konusunda seminerler düzenlendiğini; bu seminerlere katılan savcı ve hakimlerden gelen isteklerin kısmen karşıladığını ve teknik düzenleme içerdiğini kaydetti. Komisyon Başkanı Köksal Toptan, 1 Nisan'a kadar bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek, bunun en kısa sürede yapılması zorunluluğuna işaret etti. Toptan, "1 Nisan'a 1 gün kala Cumhurbaşkanı'nın önüne yasa götürmek şık değil. İncelemesi için süre tanınmalı" dedi. Toptan, basın ve diğer konulardaki değişiklik istemlerinin alt komisyona iletilmesini istedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100