15 Ocak 2002 Salı 00:00
Sınavsız geçiş için başvurular başladı
Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarından Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programlarına Sınavsız Geçiş (2002?MSG) için başvuru süresi başladı.

Sınavsız geçiş için şu koşulları taşıyan adaylar başvurabilecek:

- 2001?2002 öğretim yılında mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olabilecek durumdaki öğrenciler,

- Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli olanlar,

- Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının dışardan bitirme sınavına girenler,

- Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar.

Bu koşulları taşıyan KKTC uyruklu adaylar da sınavsız geçiş için başvurabilecekler.

Başvuru belgesi

nereden alınacak?

2001?2002 öğretim yılında mezun olabilecek durumdaki adaylar kendi okul müdürlüklerinden, mezun durumdakiler de herhangi bir mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu veya ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerinden kılavuz, başvuru formu ve "aday anketi"nden oluşan evrakı 2.5 milyon lira karşılığında alabilecekler.

Ad~|~aylar, kılavuzda belirtilen kurallara uygun olarak dolduracakları formu ve aday anketini, 25 Ocak 2002 tarihinde mesai saati bitimine kadar, son sınıf öğrencileri kendi okullarına, mezun durumdakiler de evrakı aldıkları yere onaylatarak teslim edecekler.

Tercih yapacaklar

Başvurusu kabul edilen adaylara, 2002 Haziran ayı içinde 2002?ÖSYSYükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ve tercih formu gönderilecek. Kılavuzda, adayların sınavsız geçiş yapabilecekleri meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programları yer alacak. Adaylar, sınavsız geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim ön lisans programlarını, istek sıralarına göre tercih formuna yazıp kodlayacaklar.

Yerleştirme nasıl yapılacak?

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunları, kendi alanlarındaki meslek yüksekokulları programlarına, kontenjanlar, mezun oldukları okulların bulunduğu Mesleki Teknik Eğitim Bölgesi, mezun oldukları okulların türleri, mezuniyet yılları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunlarının meslek yüksekokulları için hesaplanacak ortaöğretim başarı puanları ve tercihleri göz önünde tutularak yerleştirilecek. Yerleştirme yapılırken öncelik, Anadolu teknik lisesi ile Anadolu meslek lisesi son sınıf öğrencilerine verilecek. Daha sonra yine son sınıflardaki meslek lisesi öğrencileri yerleştirilecek.

Bu öğrenciler yerleştirildikten sonra en son mezunlardan başlanarak ve yine aynı sıra izlenerek yerleştirme yapılacak. Yerleştirme sonuçları adayların adreslerine sonuç belgesiyle bildirilecek. Yerleştirilen adayların kayıt hakları, yalnız 2002?2003 öğretim yılı için geçerli olacak. Yerleşenlerin kayıtları bütün üniversitelerde 12?18 Eylül 2002 tarihleri arasında yapılacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.