30 Nisan 2006 Pazar 00:00
Sınırdaki yığınak
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak sınırındaki birliklerini hem sayısal hem de nitelik olarak takviye etmesi dikkatle izleniyor. TSK'nın en nitelikli birliklerinin bu bölgeye sevk edildiği biliniyor. ~|~

Bu duruma ilk itiraz Kürt liderlerin yönetimindeki Irak'tan geldi. Irak Ankara'ya nota verdi, yanıtını aldı. Bağdat'ta Cumhurbaşkanı Talabani, Kuzey Irak'ta bölge başkanı Barzani, Türkiye'ye dönük mesajlar verdiler. Bu mesajlar arasında tehdit niteliği taşıyanlar da vardı.

Irak'ı ABD ile birlikte yöneten Kürt liderler, TSK'nın sınır ötesi operasyonunu kabul etmeyeceklerini belirtiler. Barzani, "Kürdistan kendini savunacaktır" anlamında beyanlarda bulundu.

TSK'nın sınır ötesi operasyonlara yönelmesini ABD yetkilileri de "tasvip ve tavsiye" etmeyeceklerini açıkladılar. (Dışişleri Bakanı Rice ve Ankara Büyükelçisi Wilson)
Irak'ın çelişkisi

Irak'ın TSK'nın yığınağına ve PKK'yla ilgili operasyonlarına karşı gösterdiği tepki ile ABD'nin "Irak hükümetini bekle" önerisi çelişkiler taşıyor.
Bağdat'ın yaptığı itiraz şu anlama geliyor:
"TSK Irak toprağına geçemez. Irak topraklarından Türkiye'ye geçerek eylem yapan PKK'lılarla Türkiye topraklarında mücadele edebilirsiniz ama onlar Irak topraklarına geçtiklerinde takip edemezsiniz."
Peki Irak, topraklarından Türkiye'ye yapılan saldırıları önlüyor mu veya önleyebiliyor mu? Hayır.
Önlemesi gerekiyor mu? Evet.
BM sözleşmesi, bu sorumluluğu Irak'a yüklüyor ama Irak yerine getirmiyor veya getiremiyor.
Bu durumda Irak neye itiraz ediyor?
ABD'nin çelişkisine gelince...
PKK ile mücadelede Bağdat'ı adres gösteriyor. Irak hükümetini muhatap alın, sonra üçümüz bir mekanizma kuralım, önerisinde bulunuyor.
Peki Bağdat'ta gerçekten etkin bir hükümet var mı? Yok.
Yeni hükümet kuruldu mu? Hayır.
Mevcut veya kurulacak hükümet PKK ile mücadele gibi bir hedefe sahip mi veya olacak mı? Zor.
O halde ABD'nin Türkiye'ye "Bağdat'ı bekle" önerisinin anlamı nedir?
Yığınağın nedeni
ABD ve Irak yönetiminin Türkiye'nin beklentilerini karşılamadığı ve aksine Ankara'nın alacağı askeri önlemlere karşı olduğu anlaşılıyor. Bu koşullarda TSK'nın bölgeye yaptığı yığınağın gerekçelerini ve hedefini anlamak gerekiyor:
1? PKK'nın bahar aylarında aktif hale geldiği ve eylemlerini artırdığı biliniyor. TSK, terörün yeniden yaygınlık kazanmaya başlamasıyla birlikte, "alan kontrolü" yöntemine dönme ihtiyacı duyuyor.
2? ABD, Irak ve bazı Avrupa ülkelerinden gelen "Türkiye önce kendi topraklarında etkili olsun" türünden yaklaşımlar karşısında, TSK'nın bunu her zaman olduğu gibi bu yılda yaptığı ve yapacağı mesajı da yığınağın mesajları arasında.
3? Bağdat'ta hükümet kurulamıyor. Bunun yarattığı boşluk devam ediyor. Bu boşlukta Kuzey Irak'ta Türkiye aleyhine faaliyetler sürüyor. Ankara, bu yığınakla Bağdat'a adres gösterilen hükümetin kurulmasını daha fazla bekleyemeyeceği mesajını da vermiş oluyor.
4? İran, Kuzey Irak'ta PKK kamplarını, mevzilerini bombalıyor. İran'ın Kuzey Irak'a dönük askeri hareketliliği karşısında, Türkiye'nin bu açıdan da seyirci konumunda ve hazırlıksız olmaması gerekiyor.
5? Nihayet Kerkük'te yaşanan süreç Türkiye'nin hassas olduğu bir konu.(MGK'nın önceki günkü toplantısı sonrasında yayımlanan bildiride bu hassasiyet vurgulandı)
6? Türkiye, sınırdaki yığınak ve operasyonlarla hedefinin PKK olduğunu, Irak kendi sınırını kontrol edinceye kadar bu önlemleri sürdürmeye kararlı olduğu mesajını vererek, ciddi olduğunu gösterdi.
ABD ve Irak'ı birlikte yöneten Kürt liderlerin Ankara'yı doğru okumaları gerekiyor.

Fikret Bila/ Milliyet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137