03 Mayıs 2006 Çarşamba 00:00
Sınırötesi operasyon sinyali
Genelkurmay, şartların olgunlaşması halinde uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını kullanarak sınır ötesi operasyon yapabileceğini bir kez daha tekrarladı. ~|~Genelkurmay Harekat Başkanlığı'nın güncel konularda gazetecilere bilgi vermek amacıyla düzenlediği toplantıda öne çıkan başlık terörle mücadele oldu.
Brifingde, terör örgütünün 2006 yılında eylemlerini artıracağı bilgisi üzerine Güneydoğu'daki birliklerin takviye edildiği belirtildi.

İran ve Irak sınırından terörist sızmalarını engellemek için gerekli önlemlerin alındığını belirten Genelkurmay'a göre, 'yapılanlar gerekli ve en doğal hak ve hiçbir ülkeyi de ilgilendirmez.' Brifingde, "tehdit oluşturan tüm unsurlar bertaraf edilinceye kadar önlemler sürdürülecek, güvenlik her hal ve şartta sağlanacaktır" denildi.
Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Kalyoncu da, Türkiye'nin eğer şartlar doğarsa sınır ötesi operasyon hakkını kullanacağını belirtti.
Kalyoncu, "şartların olgunlaşması halinde uluslararası anlaşmalardan doğan haklar kullanılarak sınır ötesi operasyon yapılabilir" açıklamasını yaptı.

HİÇBİR ÜLKEYİ İLGİLENDİRMEZ
Genelkurmay Başkanlığı, bu çerçevede sınırların güvenliğinin de her hal ve şartta sağlanacağını belirterek, iç güvenlik harekatına yönelik olarak bölgeye her yıl takviye yapıldığını, yapılan takviyelerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en doğal hakkı olduğunu, kendi coğrafyasındaki takviyelerin hiçbir ülkeyi ilgilendirmediğini kaydetti.
Sunumda, son günlerde basın yayın organlarında, "Irak sınırındaki birliklerin takviye edildiği ve sınır ötesinde büyük çaplı operasyonlar yapıldığı" yönünde haberler yer aldığı belirtildi.
Devletin istihbarat kaynaklarınca, "terör örgütü ve yandaşlarının 2006 yılında terörü tırmandırarak, ülkede kargaşa ortamı yaratma çabasını yoğunlaştıracağının" değerlendirildiğine işaret edilen sunumda, "terör örgütünün siyasi uzantıları vasıtasıyla bu eylemlerden siyasi kazanımlar elde etme gayreti içinde olduğunun da kamuoyunun malumları" olduğu kaydedildi.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI
Sunumda, şöyle denildi: "Özellikle Irak sınırımızın kontrolü zorlaştıran dağlık ve sarp arazi yapısı gözetleme ve kontrol imkanlarını kısıtlarken, teröristlerin geçişine kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca Irak tarafından kontrolü sağlayacak Irak hükümetine bağlı herhangi bir unsurun olmayışı da terörist hareketleri kolaylaştırmaktadır. Türkiye, sınırlarının kendi tarafında gerekli önlemleri almıştır. Ancak, sınırın tek taraflı kontrolü çok güçtür. Teröristler gerek arazi gerekse Irak tarafındaki kontrolsüzlük nedeniyle Irak'ın kuzeyinden ülkemize sızarak, güvenlik güçlerine ve halkımıza yönelik eylemler yapmaktadır.
TSK, bölünmez bütünlüğümüze karşı silahlı olarak tehdit oluşturan tüm unsurlar bertaraf edilinceye kadar operasyonlarına ve mücadelesine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir. "

HAREKETLERİMİZ ŞİMDİLİK SINIRLARIMIZ İÇİNDE
Sunumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, "Irak sınırında sıcak takip yapılıyor mu?" sorusu üzerine, şöyle konuştu: "Bütün faaliyetlerimiz egemen bir ülkenin güvenlik sorununun o ülkeyi ilgilendirdiği noktadan hareketle sınırlarımız içinde cereyan etmektedir.
'Eğer şartlar doğarsa, her egemen ülke gibi Türkiye de haklarını kullanır, bu şartlar BM sözleşmesinde vardır' şeklinde Sayın Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Hilmi Özkök'ün sözleri vardı. Yine, 19 Temmuz 2005'te Sayın Orgeneral İlker Başbuğ'un Genelkurmay 2. Başkanlığı döneminde yaptığı bir basın toplantısında, 'Bir ülkenin güvenliği o ülkenin kendi sorumluluğudur. Her ülke de kendi güvenliliğini sağlamak için taraf olduğu uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde gerekli tedbirleri alma hakkına sahiptir' şeklinde ifadelerde bulunmuşlardı.".

ŞARTLAR, ANLAŞMALARDA AÇIKÇA BELLİDİR
Korgeneral Kalyoncu, "Bu şartlar nedir, basında yer aldığı gibi böyle bir sınır ihlali oldu mu?" sorusunu yanıtlarken de, "Sınır ihlali demek, sınır ötesi operasyon demektir. Bu operasyonun da hangi şartlarda yapılacağını ifade ettim. Bu şartlar, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalarda belirtilmiştir. O şartlar BM ve taraf olduğumuz anlaşmalarda yazılıdır" dedi.

IRAK'IN KUZEYİNDEKİ TSK MEVCUDİYETİ
Irak'ın kuzeyinde 10 yılı aşkın süredir bulunan TSK unsurlarıyla ilgili bir soru üzerine ise Korgeneral Kalyoncu, şunları söyledi:
"Kuzey Irak'ta TSK'nın mevcudiyeti gizli bir olay değil. TSK, Kuzey Irak'tadır bir kısım unsurlarıyla. Bu Kuzey Irak'taki unsurlarımızın oradaki mevcudiyeti, daha önce otorite boşluğu nedeniyle terör örgütünün o bölgeyi kullanmasına bir takım kısıtlamalar getirmek amacıyladır ve terör örgütü bu bölgede kaldığı sürece birliklerimizin faaliyetlerini sona erdirmeyi düşünmüyoruz.

TERÖR HERKESE ZARAR VERİR
Aslında bizim Kuzey Irak'taki birliklerimiz, Irak'ın diğer bölgelerine göre nispeten istikrarlı gibi görünen ortama da katkı sağlamaktadır. Çünkü terör örgütleri nerede ne şekilde beslenirlerse beslensinler, günü geldiği zaman bulundukları bölgeye de zarar verirler. Sanıyoruz, Irak'taki yetkililer de bunun farkındalar ki, şimdiye kadar bu birliklerle ilgili çok büyük problemlerle karşılaşmadık." Korgeneral Kalyoncu, "TSK, Irak'ın kuzeyinde operasyonel anlamda mı, sınır güvenliği açısından mı bulunuyor?" sorusuna da, "Hayır, operasyonel anlamda bir faaliyetleri yok" karşılığını verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.