03 Mart 2007 Cumartesi 00:00
Sinsi protokol

Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in "Türkiye'nin federasyon" olmasından dem vurması, bu işin uzun zamandan beri pişirildiğini ortaya koyuyor. Meselenin aslı AKP ile ABD arasında 2003'te imzalanan 9 maddelik protokole dayanıyor. Mehmet Emin KOÇ'un yazısı... ~|~
Bayram değil seyran değil, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren neden "Türkiye'nin federasyonu"ndan dem vuruyor, diyebilirsiniz. Ama öyle değil? Bu iş uzun zamandan beri pişiriliyor. Evren, "Bölge idare mahkemelerini kurarken bu zihniyetle hareket ettik. Türkiye'yi birtakım bölgelere böldük. Yetkileri oraya devrettik" diyor netekim.
Başbakan R. T. Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başta olmak üzere AKP kurmaylarının, Amerika ile stratejik ittifak, Amerika'nın BOP'u, Kuzey Irak'taki karton Kürdistan oluşumu, güneydoğumuzdaki sancılar ve PKK terörü bağlamında bugüne kadar seslendirdikleri söylemler ve kimi icraatları da, Kenan Evren'inkiyle aynı frekanstandır?

Evren Paşa'nın hali ve Türkiye'nin vaziyeti
Ancak milletimiz, AKP'ye rağbet etmemiştir; AB, ABD ve BOP politikalarının iflas ettiğini sağır sultanlar bile duymuştur?
Buna mukabil yüce milletimiz, BTP ve Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın "milli duruş"unda yerini aldı. Hatta Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın "AKP'nin Amerikancı duruşu" karşısındaki "milli çıkış"ıyla nefeslendi, Yaşar Paşa'ya duacı oldu.
Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın Kuzey Irak tezgahtarlarına dair sert çıkışını, Taha Akyol'a, "Bu sözü kişisel düşünceleridir. Son sözü kurumsal olarak hükümet söyler" şeklinde değerlendirip savuşturmaya kalkıştı. Ancak Genelkurmay Başkanlığı, önceki gün Erdoğan'ı tekzip ederek, Org. Büyükanıt'ın ABD ziyareti sırasında söylediği sözlerin kişisel değil, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kurumsal görüşü olduğunu deklare etti.
Kim ne derse desin; Türkiye'nin bu vaziyeti çok "ciddi" bir vaziyettir. Yüce milletimiz ise, "milli duruş"tan yanadır, sivil?asker bütünlüğü ekseninde "milli duruş sahipleri"nden yanadır.

Evren'in "Türkiye'nin federatif bölünmesi" çıkışı, milletimizin işte bu "milli duruşu"nu, "Türk askeri, öyle sizin bildiğiniz gibi değil; baksanıza, eski general ve Cumhurbaşkanı Kenan Paşa bile federasyondan yana, asker bölünmeden yana? Vatanı siz mi kurtaracaksınız!?" şeklinde bir imaj ve dezenformasyonla baltalamaya dönüktür.
Hrant Dink'in tabutunun ardından "Ermeniyiz" sopaları kaldıran Müslüman kılıklı Amerikancı?Vatikancı takımı, sağ ve solun Amerikanofilleri ve sair mandacı aydınlar, kimi medyacılar ve siyasetçiler, Evren Paşa'nın arkasında "federatif" hiza istikamete giriverdiler. AKP'nin patronuna petrol özelleştirmeleri ve vergi indirimleriyle lütuflarda bulunduğu iri gazetenin Genel Yayın Yönetmeni ve yazar takımı, "Yaşa, varol Kenan Paşa!" nümayişleri yapıyor.

ABD?AKP gizli mutabakatı

Bu tezgahtarlıkların arka planında, AKP kurmaylarının Amerikalı stratejik ortaklarıyla yaptıkları 9 maddelik meşhur mutabakat yatıyor. Okuyun, tartın, ölçün, biçin ve olan biteni değerlendirin... O zaman, siz de "bu sefer BTP; başka çare yok?" diyenlerle, aynı kararı paylaşacak, aynı "milli duruş"ta buluşacaksınız.
Dışişleri Bakan Gül, Mayıs 2003'te Sedat Sertoğlu'na "gizli bir anlaşma"dan söz etmekteydi. Bakan Gül, Sertoğlu'na aynen şunları söylemişti: "Ben bu gezileri yapmadan önce, şimdi senin oturduğun koltukta (Eliyle koltuğa vurdu) ABD Dışişleri Bakanı Powell oturuyordu. Onunla 2 sayfalık 9 maddelik bir plan üzerinde anlaştık. Ama ben her yaptığımı kalkıp açıklayamam ki... Powell Suriye'ye giderken de benimle konuştu. Gizli olan bir sürü gelişme var..."

Evren Paşa nasıl "yönetimdeki sır"larını ifşa ediyorsa; Erdoğan da konuşmalıdır? Açık yüreklilikle şu sorulara cevap vermelidir: Amerika ile AK arasındaki "gizli mutabakat", 13 Temmuz 2003 günü kamuoyunu yansıyan aşağıdaki şekliyle midir, bir? Acaba AKP, Erdoğan ve Gül bu "gizli mutabakat" çerçevesinde mi adımlarını atmaktadırlar, iki? Erdoğan, ben de Evren Paşa gibi ancak emekli olunca "idari sır"larımı açıklarım diye düşünüyorsa; yanılıyor? Çünkü bu gidişle korkarım, Erdoğan'ın sırlarını paylaşabileceği, öyle bütün bütün bir Türkiye kalmayacak ortada.

AKP'nin icraatları mutabakatı doğruluyor
Gül'ün Sertoğlu'na çıtlattığı "gizli mutabakat" kamuoyuna şöyle yansımıştı. İlginçtir ki, o günden sonraki gelişmeler sözkonusu mutabakatın adım adım icraata konduğunu göstermektedir. Neydi bu gizli anlaşmanın hükümleri:

1? Türk ordusu bundan böyle hangi gerekçeyle olursa olsun, sınır ötesi harekatta bulunmayacak.

2? PKK'ya karşı Türkiye'nin egemenlik alanı içinde yapılacak askeri harekatlar için, ABD askeri makamlarına bilgi verilecek.

3? Türkiye, ABD'nin İran'a ve diğer Ortadoğu ülkelerine karşı uygulayacağı sınırlı askeri harekatlara, üs ve taşıma kolaylıkları sağlayacak, askeri birlik verecek.

4? Türk ordusunun asker sayısı ve silah kuvveti, ABD'nin uygun gördüğü sayı ve kabiliyete indirilecek. Özellikle tank ve ağır silahların miktarı düşürülecek, savaş uçağı sayısı sınırlandırılacak.

5? Irak'ın kuzeyinde kurulan Kürt oluşumu Türkiye tarafından resmen tanınacak.

6? Af Yasası, PKK yöneticilerini de kapsayacak şekilde genişletilecek.

7? Türkiye dört yıl içinde uygulanacak bir planla, üniter yapısını devrederek federasyona geçecek. Bu anlamda "Kamu Reformu Yasası" çıkarılacak.

8? Yunanistan'la sorunlar çözülecek. Kıbrıs'ta Annan Planı kabul edilecek. Ege'de Yunan taleplerine esnek bir tutum takınılacak.

9? Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirilecek ve iyileştirilecek. Sınır ticaretinde Ermeniler lehine düzenlemeler yapılacak".
Evren Paşa ile Erdoğan, bu gizli mutabakat ekseninde mi, açık açık "aynı frekans"tan yayın ve icraat yapmayı sürdürüyorlar?! Erdoğan, Genelkurmay Başkanına laf yetiştirmek yerine, asıl bunlara cevap vermelidir.
Türkiye'nin bam teli işte bu gizli mutabakattır, vesselam?
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137