27 Mart 2006 Pazartesi 00:00
Sıra kıyılara geldi !..
Hükümetin gözü şimdide kıyılarımızda. Orman arazileri, sınırdaki mayınlı bölgeler ve stratejik birçok alanın satışını tamamlayan hükümet şimdi de gözünü kıyılara dikti. ~|~


Kıyı Yasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı Taslağına tepki gösteren TBMM Bayındırlık Komisyonu Üyesi, CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, Anayasa ve diğer yasalara aykırı olan bu çalışmaya karşı herkesi tepki göstermeye davet etti. Bayındırlık Bakanlığı Kıyı Yasası'nda değişiklik yapmak amacıyla bir yasa tasarısı taslağı hazırladı. Kıyı Yasası'na "yatırımcı" ve "fizibilite raporu" gibi yeni kavramlar getiren taslakla, tüm kıyılar yerli ve yabancı yatırımcıların hazırlayacağı fizibilite raporları doğrultusunda Bayındırlık Bakanlığı aracılığıyla betonlaşmaya ve yağmaya açık alanlar haline getirilebilecek.

Taslakla, Kıyı Yasası'nın 6, 7 ve 8'nci maddelerinin değiştirilerek, yeni ek maddeler getirilmesi öneriliyor.
Kıyılarda köprü, karayolu, demiryolu, hava meydanı, terminal, gar, lokanta, çay bahçesi, sergi üniteleri ve idare binaları yapılmasını sağlayacak taslakta, "yatırımcının, mevzuata uygun olarak, fizibilite raporu ile birlikte imar planı teklifi hazırlaması" olanağı da getiriliyor. Harita mühendisi olduğu için uzman olarak konuyu da değerlendiren CHP'li Karademir, "Kıyılarımız, yatırımcıya teslim edilmekte ve kıyıların yapılaşmaya açılmasına sınırsız ve sonu belirsiz biçimde olanak sağlanmaktadır" dedi.

Sahil şeridinhde yapılaşma
"Sahil Şeridinde Planlama ve Yapılaşma" başlık olarak yasaya sokulmak istenirken, yukarıda belirtilen söz konusu yapı ve tesislerle "bütünleşen ve devamı olan yapı tesisler" ile günübirlik turizm yapı ve tesislerin yapılabilmesi olanaklı hale gelecek. Taslakla, bakanlıkça onaylanan uygulama imar planına göre "kıyı, su alanı ve doldurma yoluyla kazanılan araziler üzerinde yapı ve tesislerin yapılabilmesi" Maliye Bakanlığı'ndan alınacak izne bağlanmak isteniyor. Kıyıda yapılacak ve tesislerin özel mülkiyete konu arazilere rastlaması durumunda ise buraların kamulaştırma bedelleri yatırımcı tarafından karşılanacak.
CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, dünyanın en uzun ve en güzel kıyılarına sahip olan Türkiye'de kıyıların, Medeni Yasa'da sahipsiz mallar arasında sayıldığını, özel mülkiyete girmesinin mümkün olmadığını, Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerler arasında bulunduğunu ifade etti.

100 metre uyarısı
Mülkiyete dair kazanılmış hak ilkelerinin, kıyılarda geçerli kabul edilmediğini kaydeden Karademir, "Kıyılar, kıyı kenar çizgisinden itibaren ilk 100 metre içinde yapılaşma amaçlı herhangi bir imara da kapalı bulunmaktadır.


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.