03 Şubat 2008 Pazar 00:00
Şişirme icraat

Milli Eğitim Bakanı Çelik'in her fırsatta dile getirdiği 'İktidarları döneminde 110 bin derslik yapıldığı' iddiası bir türlü kanıtlanamıyor. Bakan Çelik söz konusu derslikle ilgili olarak sayı vermesine karşın, dersliklerin nerede ve ne zaman yapıldığı ile ilgili hiçbir açıklama yapmıyor ~|~
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in her fırsatta dile getirdiği 'iktidarları döneminde 110 bin derslik yapıldığı' iddiası bir türlü kanıtlanamıyor. Bakan Çelik, söz konusu derslikle ilgili olarak sayı vermesine karşın, dersliklerin nerede ve ne zaman yapıldığı ile ilgili hiçbir açıklama yapmıyor.

Milli Eğitim Bakanı Çelik her fırsatta bakanlığı döneminde 110 bin derslik yaptırıldığı yönünde açıklamalarda bulunmasına karşın, Maliye Bakanlığı'nın yaptığı açıklamalar daha bu miktarın daha düşük olduğuna işaret etti. 14 Aralık 2005 tarihinde Meclis Genel Kurulu'nda Bakan Çelik 70 bin derslik yapıldığını açıklamasına karşın Genel Kurul'da Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 42 bin derslik yapıldığını söylemişti. İki Bakanlık arasındaki verilerin tezatlık göstermesi nedeniyle Meclis'te konu tartışılmış ve konu ile ilgili 2005 yılından bu yana 3 defa soru önergesi verilmişti. Verilen soru önergelerinde ise Bakan Çelik söz konusu dersliklerin hangi illerde kurulduğu sorusuna yanıt vermedi.

MEB ve Maliye'nin rakamları
İlk soru önergesi 2005 yılı Aralık ayında dönemin İstanbul Milletvekili ve Eğitim Komisyonu Üyesi Berhan Şimşek tarafından verildi. Şimşek, Bakan Çelik'in 2005 yılı Kasım ayında yapılan "Plan ve Bütçe Komisyonu"nda dönemlerinde yapılan derslik sayısını 60 bin olarak verdiğini hatırlatmıştı. Şimşek soru önergesinde "Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise TBMM Genel Kurulu'nda 14 Aralık 2005 tarihinde yaptığı Bütçe sunuş konuşmasında hükümetleriniz döneminde yapılan derslik sayısının 42 bin olduğunu söyledi. Aynı gün TBMM Genel Kurulu'nda yaptığınız konuşmada hükümetleriniz döneminde yapılan derslik sayısının 70 bin olduğunu belirterek "Cumhuriyet tarihinde böyle bir rakam yok" ifadesini kullanmıştınız hatırlatmasında bulundu. Şimşek, Bakan Çelik'ten verilen rakamların tezatlık göstermesi nedeniyle, yapılan dersliklerin hangi illerden kaç adet yapıldığının açıklanmasını istemişti.

Bakan Çelik'in rakamları abartılı
Konuyla ilgili ikinci soru önergesi ise yine Şimşek tarafından 2006 yılı Mart ayında verildi. Şimşek, Bakan Çelik'in AKP Fatih İlçe Kongresi'nde 3 yılda 75 bin derslik açtıklarını söylediğini kaydederek, 3 ay önce ise bu rakamın 70 bin olarak açıklandığını hatırlatmıştı. Şimşek, söz konusu açıklamaların dayanaktan yoksun olduğunu belirterek, bir öncesi soru önergesine hala yanıt alamadığına dikkat çekmişti. Şimşek, Bakan Çelik'ten açılan dersliklerin hangi illerde kaç adet olduğunun resmi veriler ışığında açıklanmasını istemişti. Konu ile ilgili son önerge ise CHP Yalova Milletvekili ve Eğitim Komisyonu üyesi Muharrem İnce tarafından 2007 yılının Eylül ayında verildi. İnce verdiği soru önergesinde Bakan Çelik'in 60. Hükümet Programı'nda hükümetleri döneminde 110 bin derslik yaptıklarını açıkladığını hatırlattı. İnce, açıklanan rakamların doğruluğundan şüphe ettiklerini kaydederek, 22. Dönemde konu ile ilgili soru önergeleri verildiğine işaret etmişti. İnce, soru önergelerine verilen yanıtlarda, "Açılan dersliklerin hangi illerde kaç tane" olduğu sorularına bir türlü yanıt verilmediğine de dikkat çekmişti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.