19 Haziran 2001 Salı 00:00
Siyaset yeniden şekillenecek
Anayasa Mahkemesi, FP'nin kapatılması istemiyle açılan davanın ikinci hafta çalışmalarına bugün başlayacak.

Anayasa Mahkemesi Heyeti, geçen hafta salı günü saat 14.00'de FP'nin kapatılması talebiyle açılan davayı görüşmeye başlamıştı. Heyet, geçen hafta 4 gün süren çalışmalarında yaklaşık 15 saat dava dosyasını incelemişti.

Anayasa Mahkemesi'nin Başkan Mustafa Bumin, Başkanvekili Haşim Kılıç, üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Rüştü Sönmez, Ahmet Akyalçın, Ali Hüner, Yalçın Acargün, Tülay Tuğcu, Mahir Can Ilıcak, Ertuğrul Ersoy ve Sacit Adalı'dan oluşan 11 kişilik heyeti, bugün saat 10.00'da toplanacak. Heyet önce Şartla Salıverme ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'nın bazı madde ve hükümlerinin iptali istemiyle yapılan başvurulardan 5'inin daha ilk incelemesini yaptıktan sonra FP'nin kapatılması istemiyle açılan davayı kaldığı yerden görüşmeye devam edecek.

2 yıllık maraton sona eriyor

Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, 7 Mayıs 1999'da, FP'nin, "laiklik karşıtı eyleml~|~erin odağı haline geldiği" ve "kapatılan RP'nin devamı olduğu" gerekçesiyle kapatılması talebiyle dava açmış ve kapatma davasından bir gün önce partisinden istifa eden İstanbul Milletvekili Aydın Menderes dışındaki FP'li milletvekillerinin tümünün milletvekilliklerinin sona erdirilmesini istemişti.

Savaş, esas hakkındaki görüşünü bildirirken, Siyasi Partiler Yasası'nın 103. maddesinin 2. fıkrasının Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürerek, iptalini istedi. Odak olmanın kriterlerini düzenleyen bu fıkra Anayasa Mahkemesi'nce 5'e karşı 6 üyenin oyuyla iptal edildi ve iptal gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Savaş, FP'nin 1. Olağan Kongresi'nde kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a yönelik sözleri içeren kaseti emekliye ayrılmadan önce Anayasa Mahkemesi'ne göndermişti.

Anayasa Mahkemesi bu kasetleri ilişkin olarak Savaş'tan sonra göreve başlayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'ndan görüşünü sormuştu. Kanadoğlu, sözkonusu kasetin ek delil olarak kabul edilmesini istemişti. Yüksek Mahkeme, Kanadoğlu'nun bu talebini FP 1. Olağan Kongresi'ne ilişkin kasetin, "iddianame tarihinden sonraki birolaya ilişkin olduğu" gerekçesiyle reddetmişti.

Kanadoğlu'ndan

yumuşak iddianame

Bunun üzerine Başsavcı Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi'ne ek iddianame göndererek, FP'nin 1. Olağan Kongresi'ne ilişkin kasetleri delil olarak göstermiş ve FP'nin kapatılan RP'nin devamı olduğu gerekçesiyle kapatılmasını istemişti. Kanadoğlu, FP'nin kurucularına 5 yıl süreyle siyasi yasak getirilmesini, bu kuruculardan milletvekili olan İsmail Alptekin ve Mehmet Özyol'un milletvekilliklerinin sona erdirilmesini talep etmişti. Anayasa Mahkemesi, FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın Siyasi Partiler Yasası'nın kapatmadan önce ihtar verilmeye düzenleyen 104. maddesinin uygulanması gerektiği yönündeki istemine de olumsuz cevap vermişti.

Yüksek Mahkeme, 7 Şubat 2001'de yaptığı toplantıda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun "ek iddianamesini" ana davayla birleştirme kararı vermişti.

Bunun ardından, davanın ilk açıldığında olduğu gibi yeniden başa dönüldü ve FP ek iddianameye karşı ön savunmasını vermiş, ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı esas hakkındaki görüşünü bildirmişti. FP'nin son yazılı savunmasının ardından Kanadoğlu sözlü açıklamalarda, FP Milletvekili Mustafa Kamalak da sözlü savunma yapmıştı. Davanın Raportörü Mehmet Turhan, ek iddianameye karşı ek raporunu hazırlamış ve bu rapor geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi üyelerine dağıtılmıştı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.