22 Ocak 2015 Perşembe 00:08
Siyasi hayatları bitti
RECEP BAHAR-BAYRAM COŞKUN / HABER ANALİZ

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında görevlerini bırakmak zorunda kalan 4 eski bakan Yüce Divan’dan kurtarıldı. Genel Kurul’da 4 isim için teker teker gizli oylama yapıldı. Oylama sonucunda bu isimler Yüce Divan’dan kurtarıldı. 4 oylamadan 3’ün de salt çoğunluk olan 276 rakamının altında kalması dikkat çekti. İşte isim isim oylama sonuçları: 

1- Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan: 242 kabul, 264 ret
2- İçişleri eski Bakanı Muammer Güler: 241 kabul, 
258 ret
3- AB Bakanı eski Egemen Bağış: 245 kabul, 255 ret
4- Çevre eski Bakanı Erdoğan Bayraktar: 219 kabul, 288 ret

AKP’den sürpriz fireler!

4 eski bakan için Yüce Divan izni vermeyen AKP kanadı beklenmedik düzeyde fire de verdi. AKP’de Çağlayan oylamasında 38, Güler oylamasında ise 43 firenin olduğu belirtildi. Bağış için yapılan oylamada ise fire sayısı 48 oldu. Bayraktar’ın oylamasında AKP 14 fire verdi. Oylamalara yurt dışında bulunan Başbakan Davutoğlu ve beraberindeki bakan ve milletvekilleri de katılmadı.

“Parlamentonun üzerinde gölge var”

Meclis’te zaman zaman tartışmalar eşliğinde yapılan oylamadan çıkan sonuca muhalefet liderlerinden tepki geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütün dünyanın bildiği bir yolsuzluk olayının Yüce Divan’a gönderilmediğini söyledi. “Parlamentonun üzerinde ciddi bir gölge var. Biz bundan rahatsızlık duyuyoruz. Parlamento, bu şaibeyi ortadan kaldırabilirdi” ifadesini kullanan CHP lideri, şunları söyledi: “Daha da önemlisi dört Bakanın Parlamento kürsüsüne çıkıp aklanmak için Yüce Divan talebinde bulunmaları gerekirdi. Bu da olmadı ama AKP’nin içinde 40’a yakın parlamenter, bizim duyduğumuz rahatsızlığı duyuyor. Bu da AKP içinde bu olayın bazı çevrelerin iddia ettiği gibi bir yolsuzluk olmadığının tam tersini, ciddi bir yolsuzluk olayı olduğunu da açıkça gösteriyor” dedi.

“Hükümet güvenoyunu kaybetti!”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de “Hükümet güvenoyunu kaybetmiştir, 276’nın altına düşmüştür. Güvenoyunun üzerinde kalan sadece toplu konuttan sorumlu bakandır” dedi. AKP’den üç Bakan ile ilgili oylamada 40 civarında fire olduğunun anımsatılması üzerine 

Bahçeli, “O AKP’nin sorunudur, bizim değil” karşılığını verdi.

Aklananlar yeniden dönüyor 

Yeni Mesaj’ın tespitlerine göre bugüne kadar Yüce Divan’da eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın yanı sıra 17 eski bakan yargılandı. Bu isimlerden bazıları siyasete yeniden dönüş yaptı. İşte çarpıcı örnekler:

Eski Başbakan Mesut Yılmaz: 13 Temmuz 2004 tarihinde TBMM tarafından, Güneş Taner ile birlikte “Türkbank ihalesi sürecinde malın satımında ve değerinde fesat oluşturacak ilişki ve görüşmelere girdikleri ve bu eylemlerinin Türk Ceza Kanunu’nun 205. maddesine uyduğu iddiasıyla” hakkında Yüce Divan’a sevk kararı alındı. Yüce Divan sıfatıyla görev yapan Anayasa Mahkemesi, her iki kişinin suçlama kararlarının ayrı ayrı ele alınması gereği nedeniyle kararı iade etti. Karar 27 Ekim 2004’te tekrarlandı ve onaylandı. Böylece Yılmaz, Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan’da yargılanan ilk başbakan olmuş oldu. Yüce Divan, 23 Haziran 2006 tarihinde davanın kesin hükme bağlanmasını 4616 sayılı Şartla Salıverilme Yasası uyarınca erteledi. 2007’de bağımsız milletvekili seçildi. 

Eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Önal: “Türkiye Halk Bankası A.Ş. yöneticilerini korumak ve sorumluların yargılanmalarını önlemek kastıyla, yasalara aykırı uygulamalarda bulunarak bankanın zarara uğramasına sebep oldukları” iddiasıyla 15 Haziran 2004 tarihinde Yüce Divan’a sevk kararı TBMM tarafından alındı. Yüce Divan, 31 Mart 2007 tarihinde 5’e karşı 6 oyla “suç oluşmadığından” beraat ettirdi.

Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın: Bakanlığı sırasında yaptığı işlemler nedeniyle Yüce Divan’da yargılanmıştır. 5 Ekim 2007 tarihli karar duruşmasında hakkındaki tüm suçlamaların yersiz olduğu tespit edilerek beraatına karar verildi. Halen MHP’den milletvekili. 

Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya: Yüce Divan’daki yargılama 13 Nisan 1995’de sonuçlandı; suçsuz bulundu. Siyasete devam etmedi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer: Kamuyu zarara uğrattığı ve görevini kötüye kullandığı iddiasıyla 13 Temmuz 2004 tarihinde TBMM tarafından Yüce Divan’a sevkedildi. Yüce Divan, kendisini 27 Temmuz 2007 tarihinde 1 yıl 8 ay hapse mahkûm edip cezasını erteledi. Siyasete devam etmedi. 

Eski Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi: 1980 öncesinde Ecevit döneminde bakandı. Bakan bulunduğu dönemde “Türkiye’de Kürtler var, ben de Kürdüm” şeklindeki açıklamalarından dolayı, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesince 2 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı. Yine Bakanlığı döneminde, “bazı Kürtleri işe aldı” diye Yüce Divan’da yargılandı ve 2 yıl 4 aya mahkûm oldu. Bu cezalardan dolayı, 30 ayı aşkın bir süre cezaevinde kaldı. Bu cezaların bir sonucu olarak, 10 yıl kadar siyasi haklardan mahrum bırakıldı ve avukatlık mesleğini yapmaktan alıkonuldu. 12 Haziran 2011 seçimlerinde Diyarbakır ilinden bağımsız milletvekili seçildi, 2012’de hayata veda etti. 

Devlet Bakanı İsmail Özdağlar: ‘Rüşvet almak’ ve ‘görevini kötüye kullanmak’ iddiasıyla partisi ANAP tarafından TBMM tarafından 15 Mayıs 1985 tarihinde Yüce Divan’a sevkedildi. 1 Temmuz 1985’de başlayan yargılama, 14 Şubat 1986’da sona erdi. Davada, dönemin Başbakanı Turgut Özal da tanık olarak dinlendi. Yüce Divan, tanık ifadeleri ve dava kanıtlarını ‘rüşvet’ suçlaması için yeterli görmeyip, ‘görevini kötüye kullanmak’tan 2 yıl hapis ve 30 bin lira ağır para cezasına çarptırdı. Anayasanın 84. maddesi gereğince 5 Mart 1986 tarihinde Milletvekilliği düşürüldü. Aklanamadığı için siyasi hayatı bitti.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100