24 Haziran 2010 Perşembe 00:00
Siz terörü bitirmezseniz sonunda terör sizi bitirir

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Siz eğer Türkiye'de terörü bitiremezseniz, sonunu getiremezseniz terör vasıtasıyla sizin sonunuzu getirirler. Bu gerçek çok net ve açık görülmelidir" dedi

~|~

Terör bir Hakkâri'den bir İstanbul'dan vuruyor. Her gün şehit haberleri peş peşe gazete manşetlerine ve ekranlara taşınıyor. Yaşanan terör saldırıları konusunda Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Terörün çözülmesinin şart olduğunu dile getiren Prof. Dr. Haydar Baş, "Siz eğer terörü bitirmezseniz terörle birlikte sizin sonunuzu getirirler" dedi. Hükümetin bir noktadan sonra demokratik açılımın Türkiye'ye zarar vereceğini fark ettiğini ve bu yüzden açılımı artık eskisi kadar gündem etmediklerini söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, son yaşanan terör saldırılarıyla bazı mihrakların açılım konusunda hükümeti adım atmaya zorladıklarını söyledi.

Terör artık bitmeli

Prof. Dr. Haydar Baş terör sorununun çözülmesinin olmazsa olmaz olduğunu söyledi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Terör konusu topyekûn milletimizi ilgilendiren, çözülmesi olmazsa olmaz şeklinde ortaya çıkan bir olaydır. Siz eğer Türkiye'de terörü bitiremezseniz, sonunu getiremezseniz terör vasıtasıyla sizin sonunuzu getirirler. Bu gerçek çok net ve açık görülmelidir. Mademki terör vasıtasıyla Türkiye'nin sonu karanlık görünüyor o zaman Türkiye'yi bu noktaya çekmek isteyen kimdir? sorusunun cevabının verilmesi çok önemlidir. Türkiye'yi bu noktaya çekmek isteyenler, hiç şüphesiz dışarıdan beslenen hareketlerdir. Türkiye'ye yönelik bu terör olayları planlanırken hedeflenmiş bir gaye var. Onun için 83'lü yılların sonunda başlatılan terör olayı sıradan bir olay değildir. Asıl gaye Türkiye Cumhuriyeti'nin sonunu getirmek ve Türkiye coğrafyasını parçalamaktır. Bunlar demokratik yolla bu işi yapmak istediler. Siyasi iktidar da kabul etsek de etmesek de bu oyuna geldi ve demokratik açılımla bunların görüşlerine hizmet etmeye başladı."

Türkiye'yi 36 parçaya bölecekler

"Demokratik açılımla Türkiye'yi 36 etnik parçaya ayırmak istiyorlar" diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ne olacak demokratik açılım? Batı dünyası Türkiye'de 36 etnik grup olduğunu söylüyor. Yani 36 ayrı parça insanlar topluluğu, milletler topluluğu var. Açılım yaparak bunların tamamına haklarını verin, diyorlar. Neymiş bu haklar? Süryanisine faklı, Keldanisine farklı, Arabına farklı, Kürtüne ve Lazına farklı haklar verilecekmiş. Demokratik açılım adı altında Türkiye'nin işini bu şekilde bitirmek istiyorlar."

Hükümet yanlışını fark etti

Bugünkü duruma nasıl gelindiği üzerinde çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Haydar Baş, hükümetin bir noktadan sonra demokratik açılımın ülkeyi bölünmeye götürdüğünü görüp, bu yanlıştan vazgeçtiğini söyledi. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Şimdi güzel de bu noktaya nasıl gelindi? Hükümet bir noktadan sonra bu işi kavramış olacak ki, ? tabi bu kadar muhalefet edildi kendisine? onlar da bu işi kabul etmek gerekir ki iyi niyetle yaptılar. Hiçbir zaman sonucunun bu noktaya geleceğini düşünmediler. Onlara bunu tavsiye edenlerin Türkiye hakkında samimiyetine inandılar. Ama zaman ilerledikçe Türkiye'nin lehine hiçbir şey olmadığını tespitle benim anladığım, olaydan geri dönmenin zaruretine inandılar. Dikkat ederseniz artık demokratik açılım filan konuşulmuyor. Niye? Demokratik açılımla hiç hayır bir şey elde edilmedi. Sayın Başbakanımız ilk defa Kürt haklarının deklarasyonunu Diyarbakır'da ifade etmişti. Ama gördü ki kendileri ne kadar iyi niyetli olursa olsun hadisenin arkasında çok kötü niyetli maksat sahibi olan insanlar var. Ben olayı böyle görüyorum."

Terör açılımın devamını istiyor

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Demokratik açılım süreci tıkanınca teröre başvurarak süreci tekrar şekilde işletmek istiyorlar" dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şimdi bu demokratik açılımın önü kesilince bu sefer iş neye kaldı? Zora kaldı. Bana göre bu sebepten dolayı bir terör hamlesi başlatıldı. 'Tekrar eski güne dön ve demokratik açılımla bu parçalanmayı temin ettir' mesajıdır verilmek istenen. Ama iktidar ayıktığı için de böyle bir tavizi vermesi asla mümkün olamaz."

Dış mihraklar terörün düğmesine başmış olabilir

Meselenin farklı bir yönüne de işaret eden Prof. Dr. Haydar Baş, dış mihrakların İSran ve İsrail konusunda isteklerine hükümet olumsuz cevap verdiyse isteklerini elde edemeyen bu dış mihraklar terörün düğmesine başmış olabilirler" dedi. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Meselenin bir diğer yönü Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve siyasetinden dış mihraklar bazı şeyler istediler. Bu istekler İran konusunda veya İsrail konusunda olabilir. Bu isteklerini de hükümet onların dilediği gibi cevaplandırmadı. Şimdi hükümetten 'Haydar Hoca bizi çok eleştiriyor' sözlerini duyururum. Bak şimdi ben onları şu anda eleştirmiyorum, bilakis takdir ediyorum. Niye? Onların isteklerine cevap vermiş olsalardı bölge karışacaktı. Akl?i selim davrandılar ve bölgenin karışmasına engel oldular. Hem bu coğrafyanın hem de Türkiye'nin lehine adımlar attılar. Şimdi sen nasıl olur da bilhassa İran konusunda bizim isteklerimize cevap vermezsin, dediler. Ve işte kavgayla gürültüyle ve terörle beraber bu tavizi alma planları tezgâhlanıyor. Ama it ürür kervan yürür. Hiçbir şey yapamazlar."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137