02 Kasım 2004 Salı 00:00
Skandal raporu açıklayamadı
Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Kaboğlu'nun, kamuoyunda büyük tepkiler çeken azınlıklar raporunun son şeklini açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında arbede yaşandı. Kaboğlu skandal raporu açıklayamadı

l Basın toplantısına baskın

Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Kaboğlu'nun, "Azınlık Hakları ve Kültürel Haklar Çalışma Grubu"nca hazırlanan raporun son şeklini açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısı tartışmalara sahne oldu. Kaboğlu'nun, kurul binasında düzenlediği basın toplantısı sırasında, Kurul Üyesi Kamu?Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş, Kaboğlu'nun konuşma metnini elinden çekerek yırttı ve masanın önüne fırlattı.

l Rapor aynen yayınlandı

'Türkiyelilik' kavramını icad eden, Lozan'ı tartışmaya açan ve Anayasa'nın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen 3. maddesinin değiştirilmesini talep eden Azınlıklar Raporu'nu İbrahim Kaboğlu açıklayamadı ama rapor özeti değiştirilmeden basına dağıtıldı. Başbakanlık İnsan Hakl~|~arı Danışma Kurulu "Azınlık Hakları ve Kültürel Haklar Çalışma Grubu" raporunda, ''kültürel hak talepleriyle ülke bütünlüğünün zedelenmesi arasında kurulan doğrudan bağın çoğu zaman 'Sevr korkusu' temelinde tepkilere yol açabildiği, böyle bir korkuya gerek olmadığı" öne sürüldü.

Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Kaboğlu'nun, "Azınlık Hakları ve Kültürel Haklar Çalışma Grubu"nca hazırlanan raporun son şeklini açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısı tartışmalara sahne oldu.

Arbede başlıyor

Kaboğlu'nun, kurul binasında düzenlediği basın toplantısı sırasında, Kurul Üyesi Kamu?Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş, Kaboğlu'nun konuşma metnini elinden çekerek yırttı ve masanın önüne fırlattı.

Bunun üzerine Kaboğlu, "fiziksel şiddete maruz kaldığı ve sözününkesildiği gerekçesiyle" basın toplantısını yarıda kesti. Kaboğlu, basın toplantısında, "Azınlık Hakları ve Kültürel Haklar Çalışma Grubu"nca hazırlanan rapor ile ilgili 22 Ekim'de bir basın toplantısı düzenlediklerini, burada İnsan Hakları Danışma Kurulu kararlarının nasıl alındığını anlattıklarını, 25 Ekim'deki yazılı açıklamalarında da eleştirilere yanıt verdiklerini anlattı.

Kabaoğlu çarpıttı

İnsan Hakları Danışma Kurulu'nda azınlık hakları ile ilgili raporun 2003 yılında gündeme alındığını anımsatan Kaboğlu bunun daha sonra 2004 Haziran ayına ardından da 2004 Ekim ayına kaydığını söyledi. Kaboğlu, Haziran ayındaki toplantıda kurul üyelerine 1 Ekim'de toplanılacağı duyurusu yapıldığını, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü de gündem ile beraber toplantıya davet ettiklerini ifade etti.

Kaboğlu, 1 Ekim'de oy çokluğuyla kabul edilen raporun 5 başlık ve ayrıca önerilerden oluştuğunu kaydetti.

Raporda, "Türkiye'de kültürel haklar sorunu olup olmadığı, azınlık haklarından söz edilip edilmediğinin" yer aldığını söyleyen Kaboğlu, raporun, "Lozan Anlaşması'nın amacına uygun olarak yorumlanması ve uygulanmasının önerildiğini" vurguladı.

Hukuki değil

Kaboğlu'nun konuşması sırasında kurul üyesi ve Kamu?Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş, Kaboğlu'nun önündeki konuşma metnini "eşit değil, hukuki değil, kimi kandırıyorsunuz?" diyerek yırttı ve masanınüzerine attı.

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Başkanı ve Kurulu Üyesi Abdullah Buksur da tepkisini, "Türkiye'de Lozan yeniden tartışmaya açılmak isteniyor" diyerek gösterdi. Buksur, raporda insan hakları, demokrasi gibi kavramların bulunmadığını, provokasyonun yer aldığını dile getirdi. Kaboğlu, bunun üzerine, "fiziki şiddetle karşı karşıya bulunduğunu ve kendisini konuşturmadıklarını, basın toplantısını bile yaptırmadıklarını" söyledi.

TOBB Genel Sekreteri ve Kurul Üyesi İsmail Köksal da raporun, ''yok hükmünde olduğunu, yok hükmündeki bir rapor için de dava açılamayacağını" öne sürdü.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137