12 Aralık 2009 Cumartesi 00:00
Soru: Terörün nedeni ne? Cevap: İşsizlik ve yoksulluk
Türkiye çapında yapılan kapsamlı bir kamuoyu araştırması terörün altında yatan en büyük etkenin işsizlik olduğunu ortaya koydu. Terörün nedeni ne? sorusunu vatandaşların çoğu, 'işsizlik' şeklinde cavaplandırdı. ~|~

 

Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan 'Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Sosyo?Ekonomik ve Sosyo?Kültürel Yapı Araştırması'ndan çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.
Prof. Dr. Ercan Çitlioğlu başkanlığında yürütülen ve 4 bin 761 kişiyle yüz yüze görüşme yapılarak gerçekleştirilen araştırmada vatandaşlara göre en büyük sorunun işsizlik olduğu ortaya çıktı. Araştırmada "Terörün nedeni nedir?" şeklindeki soruya vatandaşların yüzde 25'i işsizlik cevabını verdi.
Araştırma hakkında bilgi veren Çitlioğlu, çalışmanın Türkiye'nin Doğu ve Güney Doğusu'nda,  19 ilinde ve Türkiye'nin Batısı ve Güneyi'nde de son 20 yılda en fazla göç alan 10 ilinde gerçekleştirilen araştırmanın toplam 29 il, 530 ayrı yerleşim biriminde yapıldığını söyledi.
Çitlioğlu, ''Bu bağlamda 27 bin 726 hane halkına ulaştık. Bunlardan 4 bin 761 kişiyle yüz yüze görüşme yaparak toplam 612 soru sorduk'' dedi.

Halk arasında umutsuzluk hâkim
Araştırmada dikkat çeken noktaları belirten Çitlioğlu,''Kamuoyunda son dönemlerde yaşanan olaylar nedeniyle ciddi bir gerginlik, hassasiyet hatta bir umutsuzluğun da egemen olmaya başladığı düşünüldüğünde, elde edilen verilerin şu anda çok vahim boyutlara ulaşmadığını görüyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

Çoğunluk 'ayrımcılık yok' dedi
Prof. Dr. Ercan Çitlioğlu vatandaşlara, ''Etnik ayrımcılığa maruz kalıp kalmadıklarını'' sorduklarını belirterek, ''etnik ayrımcılığa maruz kalmadıklarını'' söyleyenlerin oranının yüzde 75.1, bu soruya, ''Evet biz etnik ayrımcılığa maruz kalıyoruz'' diyenlerin oranının da yüzde 17.6 olduğunu söyledi.

DTP, Kürtleri temsil etmiyor?
Özellikle, ''DTP'nin bütün Kürtleri temsil edip etmediğinin'' sorulduğunu, buna, ''Türkiye'nin Güneydoğusunda ve Doğusunda, ''ediyor'' diyenlerin oranının yüzde 23.5, ''etmiyor'' diyenlerin ise yüzde 47.5 olduğunu bildirdi. Yine, vatandaşlara, ''toplumsal hayatın vazgeçilmezlerini'' sorduklarını, aldıkları yanıtlar arasında öne çıkan konunun yüzde 89.9 oranıyla ''dini inanç'' olduğunu belirten Çitlioğlu, ''etnik kimlik'' sonucunun ise 57.3'le dördüncü sırada yer aldığını ifade ederek, ''kimlik'' sorununun aktarıldığı gibi toplumsal yaşamda vazgeçilmez nitelikte bir sorun olmadığının da böylece ortaya çıktığını söyledi.

En büyük sorun işsizlik
Ercan Çitlioğlu, vatandaşlara, ''Gündelik yaşamda karşılaşılabilecek en önemli sorunun ne olduğunu'' sorduklarını da belirterek, ''işsizlik'' sorununun yüzde 66.9 la birinci sırada geldiğini belirtti. Çitlioğlu, ''ana dilde eğitim'' sorununun ise yüzde 3.3 oranında değer taşıdığını, ''terör'' ve ''güvenlik'' sorununun ise da yüzde 2.8 olduğunu açıkladı.

Terörün temelinde yoksulluk var
Ercan Çitlioğlu, ''Terörün nedenleri'' konusuna, yüzde 25.1 oranında kişinin ''işsizlik'' cevabıyla birinci sırada, yüzde 15.7 oranında kişinin ise ''ayrımcılık'' cevabıyla, ikinci sırada yer aldığını belirtti. Vatandaşlara ''Devletin, beklentilerini karşılayıp karşılamadığını'' sorduklarını, bu konuda aldıkları yanıtların da üzücü olduğunu açıklayan Çitlioğlu, ''karşılamıyor'' diyenlerin oranının yüzde 45.22, ''karşılıyor'' diyenlerin de yüzde 30.76 olduğunu kaydetti.

Halk devletine bağlı
Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Prof. Çitlioğlu, ''Türkiye Cumhuriyeti benim için önemlidir ya da değildir'' konusunda da ''Türkiye Cumhuriyeti benim için önemlidir'' diyenlerin oranının yüzde 99.1, ''Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak benim için önemlidir'' diyenlerin oranının yüzde 99, ''Türkiye Cumhuriyeti  bayrağı benim için önemlidir'' diyenlerin oranının yüzde 99.2, ''İstiklal Marşı benim için önemlidir'' diyenlerin oranının ise yüzde 99 olduğunu ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.