19 Haziran 2006 Pazartesi 00:00
Sorular bocalattı !..

1.5 milyonu aşkın üniversite adayı, dün ÖSS'ye girerek stresli ve yorucu günleri geride bıraktılar. Ancak adayların Matematik 2, Fen 2 ve Sosyal Bilimler 2 sorularında 'emdikleri süt burunlarından' geldi. Öte yandan ÖSS sınavında 2 sorunun cevaplarının ÖSYM tarafından yanlış
verildiği iddia edildi.
~|~
Üniversitelerde okumak isteyen 1 milyon 537 bin 433 adayın sınav heyecanı sona erdi. Saat 09.30'da başlayan sınav, 12.45'de tamamlandı. Böylece yüzbinlerce aday, aylarca süren yorucu çalışma son noktayı koydular. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da, toplam 5 bin 23 binada, 78 bin 135 salonda gerçekleştirilen sınavda, 230 bin 505 kişi görev aldı.

Adaylar, bu yıl ilk kez ÖSS'deki yeni sistemle tanıştı. Eski sisteme göre 15 dakika fazla süren sınavda, ön lisans programlarına girmek isteyen adaylar 4, lisans programlarını tercih etmek isteyenler 6 test cevapladı. Her bir testte 30 soru yer aldı.
İlk kez tuvalet izni
Adaylar, bu yıl ilk kez ÖSS'de tuvalet izni de kullandılar. Bayan adayların bayan görevliler, erkek adayların da erkek görevliler eşliğinde tuvalete gitmelerine izin verildi. Üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar, 25 Haziran Pazar günü Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) girecekler.

"Sorular çok zordu"
Yeni Mesaj'ın görüşlerine başvurduğu adaylar, özellikle Matematik 2, Fen 2 ve Tarih 2 sorularında ciddi şekilde zorlandıklarını söylediler. Sınava girenler, tüm adayların cevaplamak zorunda olduğu Türkçe 1, Sosyal Bilimler 1, Matelatik 1 ve Fen Bilimleri 1 testlerinin normal seviyede olduğunu kaydettiler. Sözel bölümleri tercih edecek olan adaylar ise Edebiyat ?Sosyal Bilimler ve Sosyal Bilimler 2 testlerinden en fazla tarih sorularında 'akla karayı' ayırmakta güçlük çektiklerini ifade ettiler.

İşletme, Hukuk, İktisat gibi bölümlerden tercih yapmak isteyen adaylar ise Edebiyat ? Sosyal Bilimler ile Matematik 2 sorularını cevaplandırdılar. Bu adaylar, özellikle Matematik sorularının ağırlığından yakındılar. Tıp ve Mühendislik bölümlerini tercih eden adaylar da, Matematik 2 ve Fen Bilimleri 2 testlerindeki soruları cevaplandırmakta güçlük çektiklerini vurguladılar.
Adaylar, genel olarak Edebiyat 2, Sosyal Bilimler 2, Matematik 2 ve Fen Bilimleri 2 testlerinin analiz yeteneğinin yanı sıra güçlü bir bilgi altyapısına ihtiyaç duyduğunu vurguladılar. 

Sonuçlar 1 ay sonra açıklanacak

Sınav sonuçlarının, 15 Temmuzdan sonra açıklanması planlanıyor. Tercihler, sınav sonuçları açıklandıktan sonra yapılacak. Sınavın 120 soruluk ilk kısmını yanıtlayan, yani EA?1, Söz?1 ve Say?1 puanı olan adaylar, meslek yüksekokullarını (Sınavsız geçişten sonra boş kalan kontenjanlara yerleşebilmek için), Açıköğretim ön lisans programlarını, Açıköğretim lisans programlarını (İngilizce Öğretmenliği hariç) ve özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler. Bu puanlar ayrıca, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarında ek puanla girilen yükseköğretim programlarına (Mesleki Eğitim Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi, Ticaret ve Turizm Eğitimi Fakültesi, İlahiyat Fakültesi; Eğitim fakültelerinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri, Okul Öncesi, Anaokulu, Üstün Zekalılar, Zihin Engelliler, Görme Özürlüler ve İşitme Engelliler öğretmenlikleri; Sağlık Yüksekokulu, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu, Uygulamalı Yabancı Diller Yüksekokulu, Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve bu türdeki okullara yerleşmek amacıyla kullanılacak.

Say?2, Söz?2 ve EA?2 puanları da mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarındaki ek puanla girilen yükseköğretim programları ile Açıköğretim lisans programları dışındaki 4 ve daha fazla yıllık lisans programlarına giriş amacıyla kullanılacak. Dil puanı da sadece yabancı dil ağırlıklı puanla öğrenci alan tüm lisans ve ön lisans programları için geçerli olacak.

2 sorunun cevaplarının yanlış verildiği öne sürüldü
Final Dergisi Kimya ve Fizik bölümü başkanları, Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) yer alan kimya ve fizik dalındaki 2 sorunun cevaplarının, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yanlış verildiğini öne sürdü. Final Dergisi Kimya Bölüm Başkanı Refik Koçak, yaptığı yazılı açıklamada, "ÖSS'de Fen Bilimleri-2 Testi'nin (Fen-2) 15. sorusunun (kimya sorusu) cevabının ÖSYM'ce yanlış verildiği kanaatindeyiz" dedi. Refik Koçak, şunları kaydetti: "Sorudaki; 'I. X2Y2 bileşiğinin oluşum entalpisi 400 kkal/mol'dür' yargısı doğru kabul edilerek doğru cevabın C seçeneği, 'I ve II' olduğu açıklandı. Oysa bu yargının doğru olması için 'oluşum entalpisi -400 kkal/mol'dür' şeklinde olmalıydı. Bu durumda doğru cevabın A (Yalnız II) seçeneği olması gerekir. ÖSYM'nin 1994 ÖYS kimya sorularında oluşum entalpisini, tepkime ekzotermik ise negatif aldığını görmekteyiz."

Final Dergisi Fizik Bölüm Başkanı Abdülkadir Börklü de Fen-2 testinin fizik dalındaki 12. sorusunun cevabının ÖSYM tarafından yanlış verildiği kanaatinde olduğunu kaydetti. Börklü, "Sorunun cevabı 'Yalnız II' yani B seçeneği olarak verilmiştir. Bize göre I. yargı da (K nin elektromotor kuvveti M ninkinden büyüktür) doğrudur. Dolayısıyla doğru cevap, C seçeneği yani 'I ve II'dir" dedi.  

İzmir'de trafik sıkışıklığı korkuttu
İzmir'de, çevre yollarında Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) saatine yakın yaşanan trafik sıkışıklığı nedeniyle öğrenciler ve aileleri zor anlar yaşadı. İzmir'de çok sayıda öğrenci, sabahın erken saatlerinden itibaren aileleriyle birlikte sınava girecekleri okullara geldi. Ege Üniversitesi Kampüsü'nün girişindeki Osman Kibar Kavşağı ve çevre yollarının büyük bir kısmında ise sınav saatine yakın trafik sıkışıklığı yaşandı. Sınavın başlamasına dakikalar kala otomobilleriyle çocuklarını sınav merkezine yetiştirmeye çalışan aileler, zor anlar yaşadı. Bazı öğrenciler, otomobilden inerek sınav merkezine yaya olarak gitti.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100