09 Ağustos 2002 Cuma 00:00
Soykırım iddialarıders kitabına girdi
İlköğretim okullarında ve liselerde, gelecek öğretim yılından itibaren "Tarih" derslerinde, Ermeni sorunu ile "Pontus" iddiaları ve "Süryaniler" ile ilgili konulara da yer verilecek.

"Ermeni sorunu" ilköğretim 5. sınıftan itibaren öğrencilere anlatılmaya başlanacak. Lise öğrencileri de Ermeni sorununun yanı sıra "Pontus" iddiaları ile yurtdışında yaşayan bazı Süryaniler'in ortaya attığı soykırım iddialarına ilişkin konuları da işleyecekler. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Ermeni sorunu ile Yunan?Pontus ve Süryaniler ile ilgili konuların ders kitaplarına konulmasına yönelik çalışmalarını tamamladı.

Bu yıl başlanıyor

Bu konular 2002?2003 eğitim?öğretim yılından itibaren derslerde işlenmeye başlanacak. Ancak, bu yıl yetişmeyeceği için, ders kitaplarında bu konular, 2003?2004 eğitim?öğretim yılında yer alacak.

"Ermeni sorunu", ilköğretim okullarının 5. ve 7. sınıflarında "Sosyal Bilgiler" dersi kapsamında işlenecek. Konuya Mondros Ateşkes Anlaşması ile başla~|~nacak. Kurtuluş Savaşı sırasında kurulan Ermeni cemiyetleri, bu cemiyetlerin amaçları ve savaş sırasında yürüttükleri faaliyetlere yer verilecek. Sevr Antlaşması'nın imzalanmasının ardından ve Kurtuluş Savaşı döneminde Doğu, Batı ve Güney cephelerinde Ermeniler'in tutumlarına ilişkin konular işlenecek.

Lozan Anlaşması ve Ermeniler

İlköğretim 5. sınıf öğrencilerine Lozan Barış Antlaşması'nın önemini kavratmak amacıyla Lozan Antlaşması'na göre Ermeniler'in Türkiye'deki statüleri anlatılacak. Ermeni soykırım iddiaları ve Ermeniler'in toprak istekleri, Lozan Antlaşması'nın ilgili maddelerinegöre öğrencilere açıklanacak ve Lozan Antlaşması'nın Türkiye açısından önemi vurgulanacak.

İzlenen politikalar

İlköğretim 7. sınıf öğrencilerine ise Ermeni sorununa ilişkin konular daha kapsamlı anlatılacak.

Konuya "Şark Meselesi"nin ne olduğunu anlayarak başlayacak öğrenciler, İngiltere, Rusya ve Fransa'nın Osmanlı Devleti'ne ve Osmanlı Devleti'nde yaşayan azınlıklara (Ermeniler'e) karşı izledikleri politikayı öğrenecekler.

Pontus iddialarının arkasında İngiltere, Fransa, Amerika ve Rusya var

Yunan?Pontus konusuna da lise 2. sınıfta "Osmanlı Siyasi Tarihi" ünite başlığı adı altında "Yunanistan'ın Anadolu'ya yönelik yayılmacı emelleri ve Megali İdea Politikası" ile Pontus iddialarının ortaya çıkışına yönelik gelişmeler anlatılarak başlanacak. Ders kitaplarında, "Trabzon İmparatorluğu yıkılmadan önce bölgenin geniş ölçüde Türkleştiği" de vurgulanacak. "Pontus iddialarının ortaya atılmasında ve gerçekleştirilme faaliyetlerinde Yunanistan'ın ve Fener Rum Patrikhanesi ile ona bağlı kiliselerin rolleri"ne işaret edilecek.

İngiltere, Fransa, Amerika ve Rusya'nın Pontus iddialarını siyasallaştırma faaliyetlerini desteklemekteki amaçlarına da dikkat çekilecek.

Süryaniler

Lise 2. sınıfta, "Tarih" dersinde, "yurtdışında yaşayan bazı Süryaniler'in ileri sürdüğü soykırım iddiaları" üzerinde durulacak. Süryaniler ile ilgili tarihi bilgilere yer verilecek ve Lozan Antlaşması'na göre Süryani vatandaşların bugünkü durumu açıklanacak. Konu işlenirken, "Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki terörün, bölgede güvenliği azalttığı ve ekonomik hayatı etkilediği" belirtilerek, "bu durumun bölgedeki halkın, bu arada Süryani vatandaşların da yurtiçinde ve yurtdışına göç etmelerine neden olduğu" ifade edilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137