10 Mayıs 2006 Çarşamba 00:00
Soykırım uzmanı Türkler!
Dünyanın dört bir yanında soykırım anıtları açılıyor. Bazı ülkelerde yasalar çıkarılıyor, yaptığımız(!) soykırımlar resmen kabul ediliyor. ~|~
Bizim hükümetlerimiz bunları seyretmekle yetiniyor.
Soykırımları hep biz yaptık! Dünya tarihi Türklerin soykırım örnekleriyle dolu! Ermenileri kestik, Rumları kestik, astığımız astık, kestiğimiz kestik!
Son olarak Yunanistan'ın Selanik kentinde Rum Pontus soykırım anıtı iki gün önce törenle açıldı.

Ermeni soykırımı masallarını artık iyi biliyoruz. Birinci Dünya Savaşı'nda Doğu cephesinde Rusya ile savaşıyorduk. Osmanlı vatandaşı Ermeniler, Rusya'dan sevk edilen Ermeni çeteleriyle birlikte ordumuzu arkadan vurmaya başladı. Van, Bitlis gibi nice kentlerimizi ele geçirdiler. Korkunç bir Müslüman kıyımı yaşandı.
Bunun üzerine zamanın Osmanlı hükümeti l9l5 yılında, savaşın en zor günlerinde bir karar aldı. Savaş bölgesinde ve yakın yörelerde yaşayan Ermenilerin "tehcir" adıyla bilinen toplu göçü başlatıldı. Bunlar kafileler halinde bugünkü Irak ve Suriye topraklarına sürüldü. (O sırada oraları bizimdi.)
Kafileler yollarda saldırıya uğradı, gerçekten de üzücü olaylar yaşandı. Açlıktan, hastalıktan çok sayıda insan öldü.
Ama ortalıkta bir soykırım yoktu. Eğer olsaydı, Ermenilerin sayıca en çok olduğu başkent İstanbul'da, ya da Ege'de bu soykırım yapılırdı. Oysa onlara dokunulmadı bile. Eğer olsaydı, Anadolu'nun dört bir yanında bir tek Ermeni kalmazdı.
Peki ne olmuştu?
Karşılıklı çatışma, hatta savaş vardı. Kendi ülkesinin ordusunu arkadan vuran, düşman ordusuyla işbirliği yapıp ülkesinin kentlerini ele geçiren Ermenilerle büyük savaş yaşandı. Devlet, kendini korumak için önlemler aldı ve bunların biri de toplu göç olayı idi.
Hadise budur.

***

Gelelim Pontus soykırımı olayına! Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkıp ulusal savaşı başlattığında, Karadeniz bölgesinde çok sayıda Osmanlı vatandaşı Rum yaşıyordu. Bunlar da rahat durmadılar.

Gerçi ordumuzu Ermeniler gibi arkadan topluca vurmadılar ama ihanet ettiler. Köyleri, kentleri çetelerle basıp rahatsız ettiler. Silah deposuna dönüşen okul ve kiliselerine Pontus bayrakları çektiler. Cephe gerisinde emniyet kalmadı. Amaçları, savaş ve kargaşadan yararlanıp geçmişteki Rum Pontus Devleti'ni yeniden kurmaktı.
Rumlarla ilk mücadeleyi, katıksız bir sivil kahraman olan Giresunlu Topal Osman başlattı. Daha önce Balkan Harbi'nde vuruşmuş, bir bacağı sakat kalmıştı. Sonra Birinci Dünya Savaşı'nda doğu cephesinde Ruslara karşı savaştı. Aynı cephede 1920 yılında Ermeni harekátına katıldı.

Milli Mücadele'de oluşturduğu Karadenizli kahramanlar çetesiyle birlikte Rumlarla birebir çatışmalara girdi ve kazandı. Hemen ardından Koçgiri Kürt isyanını ve yöredeki öteki isyanları bastırdı.
En sonunda Atatürk'ün muhafız birliği komutanı olarak Ankara'ya geldi. Uzun süre adamlarıyla birlikte Atatürk'ü korudu. 47. Giresun Gönüllü Alayı isimli birliği ile Sakarya Savaşı'na katıldı.

1923 yılında Meclis'te Atatürk karşıtı bir milletvekilini öldürdüğü iddiasıyla aranmaya başlandı ve Çankaya sırtlarında çıkan bir çatışmada öldürüldü.
Vatana ve Atatürk'e büyük hizmet vermiş bir sivil kahramandı.
Pontus deyince akla Topal Osman gelir. Topal Osman, Giresun kalesine gömüldü. Mezarı, 1925 yılında Atatürk'ün emriyle kalenin en yüksek yerinde yaptırılan anıtmezara taşındı. Orası yıllardan beri bir ziyaret yeri.

***
Yunanlılar önceki gün Selanik'te Pontus soykırım anıtını açtılar.
Peki biz Pontus (Karadeniz) Rumlarına soykırım uyguladık mı? Hayır, öyle bir şey kesinlikle olmadı. Savaşı kazandık ve yöre Rumları kendiliğinden anavatanları Yunanistan'a göçtü. Aynen savaş sonrasında Yunanistan'dan Türkiye'ye göçmek zorunda kalan soydaşlarımız gibi.

Görüyorsunuz, hayali soykırımlar üretiliyor. Anıtlar dikiliyor, yasalar çıkarılıyor.
Savaşlar sonrasında Balkanlar'dan anavatana perişan durumda göç ettirilen milyonlarca insanımız neler yaşamıştı? Acaba onlara soykırım uygulanmış mıydı! Biz onların anısına bir 'Balkan Soykırım Anıtı' açar mıyız?
Hayır. Korkarız, açamayız.
Bizi yönetenler bu konularda hep sessiz, tepkisiz! Onlar sadece olanları seyrediyor!
Batı dünyası günün birinde karşımıza "PKK soykırımı" çıkarırsa ki çıkaracak hiç şaşırmayalım!
"Aman biz kimseyi kızdırmayalım, uslu çocuk olmayı sürdürelim. Sonra AB yolunda karşımıza engel çıkarırlar!"

Emin Çölaşan/ Hürriyet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.