17 Nisan 2013 Çarşamba 07:00
SÖYLEM FARKLI İCRAAT FARKLI

BAYRAM COŞKUN / İSTANBUL
Terörle müzakere sürecinde Başbakan Erdoğan’ın birbiriyle çelişen açıklamaları dikkat çekiyor. PKK ile görüşme konusunda yaptığı açıklamalar hafızalardaki yerini koruyan Erdoğan yine dikkat çekici bir performans sergiliyor. Bu konuda son örnekler TBMM’nin devreye sokulması ve teröristlerin çekilmesi konusunda TSK’ya yazılı talimat verilmesi oldu. Başbakan Erdoğan’ın çelişkileri saymakla bitmiyor.

“Böyle şey olmaz” demişti!
6 Nisan’da Kırgızistan ve Moğalistan’ı kapsayan 4 günlük bir geziye çıkan Erdoğan uçakta kendisine sorulan ‘’Asker yazılı emir bekliyor şeklinde haberler çıkıyor. Böyle bir emir var mı ya da böyle bir emir verilecek mi?’’ şeklindeki soruya  ‘’Böyle şey olmaz” şeklinde cevap vermişti. Erdoğan gezisini tamamlayıp yurda dönerken yine uçakta bu açıklamasıyla taban tabana çelişen yeni bir açıklama yaptı. Erdoğan PKK’lı teröristlerin sınır dışına çekilme sürecinde yurtdışında operasyon yapmamaları için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, Bakanlar Kurulu talimatı verileceğini, yurt içinde de valilere genelge gönderileceğini belirtti.

PKK işini bilir mesajı!
“Bu adımı atalım ki güvenlik güçlerimiz daha rahat çalışma zemini bulsun” diyen Erdoğan “PKK’lılar karakolun önünden geçip gidecekler ama asker müdahale edemeyecek mi? Ya da tahrik hareketleri olursa” şeklindeki soruya ise “Bunlar işi sulandırma söylemleri. Bu konuda laf etmeye bile gerek yok. Ne onlar o kadar bu işte vurdumduymazdır ne de bizim güvenlik güçlerimiz. Herkes işini çok iyi biliyor” cevabını verdi. Başbakan Erdoğan’ın bu açıklamasındaki “herkes işini çok iyi biliyor” sözünün ne anlama geldiği ise merak konusu. Zira Erdoğan bu açıklamayı hem Türk Silahlı Kuvvetleri için hem de terör örgütü PKK için kullanıyor. Öte yandan konuyla ilgili kritik bir açıklama da BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’tan geldi. Demirtaş, “Bu konu zaten İmralı’da Öcalan ile heyet arasında konuşulup mesafe kat edilmiş bir konuydu” dedi.

“Öneri Öcalan’ın ve PKK’nın önerisidir”
TBMM çatısı altında kurulan komisyonun İmralı’nın ve PKK’nın “TBMM devreye girsin” talebiyle ilintili olduğunu gösteren bir açıklama da yine BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’tan gelmişti. Mart ayı sonunda Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le görüşen Demirtaş, Meclis dışında kurulacak Akil İnsanlar Komisyonu dışında Meclis’te de bir komisyon kurulması ve bu komisyonun çekilmeyi takip etmesi önerisini götürmüştü. “Yasa önerisi BDP’nin değil, Öcalan’ın ve PKK’nın önerisidir. Geri çekilecek olanların önerisidir” diyen Demirtaş, “Bu yasa nasıl çıkar, bunlar tartışılabilir. İsmi ‘geri çekilme yasası’ olmaz elbette. Parlamenterlerden oluşan bir komisyon, bir de Akil İnsanlar Komisyonu kurulabilir. Parlamenterlerden oluşacak komisyonun kuruluş yasasında, geri çekilmeye nezaret etme, süreci denetleme, gerekli önerileri hükümete yapma gibi konular yer alır ve bu da geri çekilmeyi de güvenceye alan bir yasaya dönüşebilir” demişti.

“TBMM muhatap değil” demişti!
Başbakan Erdoğan’ın terörle müzakere sürecinde birbiriyle çelişen bir tutumu da TBMM’de süreçle ilgili komisyon kurulması konusunda oldu. Terör örgütü PKK ve BDP geri çekilme konusunda yasal güvence istemiş ve TBMM kararı istemişlerdi. Erdoğan bu yöndeki taleplere “Şu anda Meclis’in yapacağı bir şey yok. Türkiye’de hükümet var. Muhatap hükümettir. Hükümet ne yapması gerekiyorsa onu yapacak. Meclis’i dâhil ederek, PKK’nın muhatap seviyesini yükseltmek ve meşruiyet kazandırmak istiyorlar. Örgüte meşruiyet kazandırma gayreti içindeler. Ama bu olmayacak” şeklinde cevap vermişti. Ancak Erdoğan’ın olmaz dediği oldu ve hükümet terörle müzakere sürecini takip etmek üzere Meclis’te komisyon kurulmasına karar verdi. AKP’nin önerge metnindeki şu ifade dikkat çekiyordu; “Türkiye Büyük Millet Meclisinin süreçle sağlıklı şekilde
irtibatı kurulabilecek.”

Erdoğan bunu hep yapıyor

Tek dil, tek din konusu
 Aralık 2010
Meclis’te konuşan Başbakan Erdoğan şunları söylüyor: ‘’Değerli arkadaşlarım benim milletimin dili tektir. Bu Türk Milleti.’’
Mayıs 2011
‘’Ben ne tek dil dedim, ne tek din dedim hiçbir yerde benim böyle bir ifadem yok. Çünkü bunlar yalan makinası’’
Mayıs 2012
‘’Tek din dedik dil değil, din din’’
 
Libya’ya müdahale konusu
Şubat 2011
‘’Nato Libya’ya müdahale etmeli midir? Böyle saçmalık olabilir mi ya, Nato’nun ne işi var Libya’da?’’
Mart 2011
‘’Nato Libya’nın Libyalılara ait olduğunu tespit ve tescil için oraya girmelidir’’
Ve ardından Libya’nın işgalinde Türkiye en büyük donanmayı gönderdi ve Nato’nun operasyon merkez üssü İzmir yapıldı.

Füze kalkanında komuta kimde
 Kasım 2010
‘’Topraklarımızın genelinde böyle birşey düşünülüyorsa, zaten bu kesinlikle bize verilmeli; aksi takdirde böyle bir şeyin kabulü mümkün değil.’’
Kasım 2010 (Birkaç gün sonra)
‘’Buranın komuta sisteminin, tamamıyla Nato’da olması gerektiğini söyledik’’

Büyük Ortadoğu Projesi iddiaları
Ağustos 2009
‘’Ellerine bir kağıt almış dolaşıyorlar. Amerika’nın bir projesidir diyorlar. Bunu ispat ederlerse, biz herşeye varız. Ama ispat edemezlerse alçaktırlar, namussuzdurlar. Bu kadar açık konuşuyorum’’
Mart 2006
‘’Türkiye’nin Ortadoğu’da bir görevi var. Nedir o görev?  Biz geniş ortadoğu ve kuzey afrika projesinin eş başkanlarından bir tanesiyiz’’
Şubat 2004
‘’Özellikle Diyarbakır’a çok farklı bakıyorum. Yani Diyarbakır istiyorum ki, şu anda Amerika’nın da düşündüğü Büyük Ortadoğu Projesi var ya, genişletilmiş ortadoğu. Yani bu proje içerisinde Diyarbakır, bir yıldız olabilir, bir merkez olabilir.”

Patriot çelişkisi
7 Kasım 2012
Gazeteciler Başbakan Erdoğan’a soruyor: “Efendim, Türkiye’nin Suriye sınırı için NATO’dan patriot füze talep ettiğiniz söyleniyor ne dersiniz?” Başbakan cevap veriyor: “NATO’dan sınıra füze talebimiz olmadı, iddialar asılsız. Bu füzeyi alma konusunda karar verecek merci biziz. Benim böyle bir şeyden haberim yok.”
20 Kasım 2012
Başbakan Erdoğan “Talebin gün içinde yapılacağını ve füzelerin büyük ihtimalle Diyarbakır’a konulacağını” açıklıyor. Ve başvuru yapılıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100