05 Ağustos 2010 Perşembe 00:00
Söylenecek tek söz var: Hayır


BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Bu Anayasa, Türk milletini alıp bir dehlize, bir çukura atma Anayasa'sıdır. ABD ve AB'nin istediği noktaya Türkiye'nin taşınmasıdır" dedi ve Türk milletini topyekûn 'hayır' demeye çağırdı ~|~

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Anayasa referandumu üzerine çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Anayasa değişikliğinde toplumu oluşturan kesimlerin sorunlarının çözümüne dair hiçbir şey bulunmadığını dile getiren Prof. Dr. Baş, hakkı ve hukuku korunmayan bu kesimlerin Anayasa referandumunda evet demelerinin asla mümkün olmadığına işaret etti. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, konuşmasında Anayasa referandumu için partileri ziyaret eden hükümetin Bağımsız Türkiye Partisi'ni ziyaret etmemesini de değerlendirdi. "Değişiklikler hususunda soracağımız birkaç soruya cevap veremeyip, çuvallamaktan korktukları için kapımıza gelemediler" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, hükümet üyelerinin bu kapsamda sadece kendi düşüncelerindeki insanları ziyaret ettiklerini söyledi. Bu Anayasa değişikliğinin Türk milletini alıp bir dehlize, bir çukura atmak anlamına geldiğini söyleyen Prof. Dr. Baş, Türkiye Amerika'nın, Avrupa'nın istediği noktaya taşınmak isteniyor diye konuştu. Prof. Dr. Haydar Baş, konuşmasının son bölümünde Türk milletini hep birlikte 'hayır' demeye çağırdı.

Hayır'da yarışıp, hayır diyeceğiz

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Anayasa değişikliğini değerlendirdiği açıklamasında söz konusu değişikliğin toplumu oluşturan işçi, memur, köylü ve emekli gibi kesimlerin hiçbir sorununu çözmediğini söyledi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "işçiye ne hak getirdiler? Hiçbir şey. Peki, işçiye hiçbir hak getirmeyen Anayasa'ya işçi niçin evet desin? Tarım bölgesindeki çiftçi kardeşim, senin hangi menfaatin ve hakkın, hukukun var bu hazırlanan Anayasa'da? Yok. O zaman sen bu referanduma niye evet diyeceksin? Hayvancılıkla iştigal eden kardeşlerim senin hakkın, hukukun bu Anayasa'da var mı? Yok. E niçin buna evet diyeceksin? O halde Anayasa referandumunda söylenecek tek söz var; O da 'hayır'dır. Hayır'da yarışalım? Hayır'da yarışacağız ve bu Anayasa'ya külliyen hayır diyeceğiz, inşallah."

Milletin Anayasa'sını biz yapacağız

Türkiye'ye yeni bir Anayasa'nın lazım olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğuna dikkatleri çeken Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye'nin ihtiyacı olan Anayasa'yı yapmanın Bağımsız Türkiye Partisi'ne nasip olacağını dile getirdi. Prof. Dr. Baş sözlerini şöyle sürdürdü:  "Türkiye'ye yeni bir Anayasa lazım değil mi? diye soranlar olabilir. Tabii lazım. Onu da kim yapacak biliyor musunuz? Haydar Hoca yapacak? Peki, kiminle yapacak? Bakın yanımızda dünya çapında bir hukukçu olan Prof. Dr. Ünal Emiroğlu hocamız var. Bunların riyasetinde komisyonlar oluşturacağız. Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarına, kanaat önderlerine, etnik gruplara teklifler sunacağız. Onlar görüşlerini getirecek, bunların önüne koyacak. İnşallah milletle birlikte Anayasa'nın aylarca süren müzakeresini yapacağız. En az bir yıl olgunlaşacak ve inşallah bizim yapacağımız Anayasa bu milletin baba Anayasa'sı olacak, milletin Anayasa'sı olacak. İşte o zaman hep beraber evet oyu vereceğiz. Çünkü onda işçinin hakkı olacak. Memurun, emeklinin, köylünün, hayvancısının, denizcisinin, ormancısının, sanayicisinin ve madencisinin hakkı olacak. O Anayasa'ya kavuşana kadar bu Anayasa'ya ne diyoruz? Hayır, diyoruz."

Hükümet bize gelmedi

Anayasa'nın içeriği konusunda vatandaşların hiçbir bilgisi olmadığını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Hiç kimsenin bu Anayasa'da ne yazdığından haberi yok. Ben bir parti genel başkanıyım. Teknik elemanlarımıza görev veriyoruz bize gelip bilgi veriyorlar. Yahu adam bizim kapımızdan bile geçmekten korkuyor. Niye? Haydar Hoca bize bu Anayasa ile ilgili birkaç tane soru sorarsa biz çuvallarız diye. Kimin yanına gidiyor? Kendi kafasında olan adamların yanına gidiyor" diye konuştu.

Kimse 'evet' demesin

"Bu Anayasa'yla birlikte Türkiye'yi Amerika Birleşik Devletleri'nin, Avrupa Birliği'nin uydusu mesabesine getirmek istiyorlar" diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "1982 Anayasa'sıyla Türkiye'yi bugünkü noktaya taşıdılar. Bu Anayasa'yla Türkiye bölüp parçalamaları mümkün olmadı. Şimdi yeni Anayasa'yla beraber bu konuda bir adım öteye atlayacaklar. Az önce bir konuşmacının söylediği gibi her bakanlıkta Amerikalı danışmanlar var. Yahu bizim bakanlıklarımızda Amerikalı danışmanların ne işi var? Burası müstemleke ülkesi mi? Yani biz esir miyiz? Ama maalesef bu adamlar öyle bir idare ortaya koydular ki esir olsak daha iyi? Niye en azından halimizi bilirdik. Derdik ki, kardeşim sus konuşma biz köleyiz. Şimdi hürüz, diyoruz kendimize bir bakıyoruz ki, her tarafımız açık. Kral çıplak oyunu oynanıyor. Onun için arkadaşlar, yapılacak olan iş, birbirimize süratle haber verip, şu andan tezi yok, hemen arkadaşlarınıza, dostlarınıza ve kardeşlerinize haber verin, kimse bu Anayasa'ya evet, demesin."

Milet bir dehlize sokulacak

Prof. Dr. Haydar Baş yapılmak istenenin Türkiye'yi ABD ve AB'nin istediği noktaya taşımaktır dedi ve şöyle konuştu: "Bu Anayasa Türk milletini alıp bir dehlize, bir çukura atma Anayasa'sıdır. Amerika'nın, Avrupa'nın istediği noktaya Türkiye'nin taşınmasıdır. Peki, Amerika'nın, Avrupa'nın Türkiye için istediği nedir? bir, yerinin altındaki kaynaklar, iki, yer üstündeki topraklar, üç, Türkiye'nin bölgelere bölünmesi, darmadağın olmasıdır. Buna ne diyoruz? Hayır diyoruz. Onun için hep beraber hayır'da yarışalım."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137