04 Şubat 2012 Cumartesi 17:57
Suriye'de şiddeti, silahlı gruplar çıkarıyor
YENİ MESAJ - HARTUM

Arap Birliği Suriye Gözlemci Heyeti Başkanı Muhammed Mustafa el-Dabi, Sudan'ın Başkenti Hartum'da düzenlediği basın toplantısında, Suriye ile ilgili Arap Birliği'ne sunduğu rapora sadık olduğunu tekrarlayarak, Arap Bakanlar Kuruluna sunulan raporun kimi taraflarca gözlemci grupların ifade ettiği gözlemlerin aksi şekilde yorumladığını vurguladı.
Arap Liginin gözlemci heyetin çalışmalarını durdurma kararını Suriye'deki durumu kötü etkilediğine dikkat çeken Dabi; Suriye'de uygulamaları etkileyen siyasi şartlar bulunduğuna işaret ederek, yanlış bilgiler gölgesinde ve bulanık bir ortamda tarafsız bir şekilde çalışarak gerçekleri söylemeyi doğru bulduğunu aktardı.
Gözlemci heyetin çalışmalarına başlamasından önce maruz kaldığı medya saldırıları karşısında şaşırdığını belirten Dabi; Suriye basının değil sadece dış basının gözlemci heyet çalışmalarıyla ilgili birçok şeyi uydurduğunu söyleyerek, üyelerinin kimi çıkar ve hedeflerine rağmen sadece Arap Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi ve sonrasında değil toplantı sırasında da heyetin bütün söylediklerinde gerçeklere sadık kaldığını vurguladı.

Şiddete tanık olmadık
Raporun gözlemci heyet gruplarının yürüttüğü gözlemlerle ilgili ayrıntılı bilgiler içerdiğine ışık tutan Dabi; bu bilgilerin Arap Ligi Genel Sekreteri Yardımcısı ve İnsan Hakları Temsilcilerinin katılımıyla Kahire'de operasyon odasında tartışılarak rapor edildiğini belirterek, Şam'da çalışan gözlemci grupların genel olarak şiddet görüntülerine tanık olmadıklarını, bunun yerine gözlemcilere izlenim ve bilgi sunmak isteyen vatandaşlarla karşılaştığını belirtti.
Zaman zaman gözlemci heyetin varlığını suiistimal etmek isteyen kimi vatandaşların da heyet korumalarına taş attığını ancak bu vatandaşlara karşılık verilmediğini dile getiren Dabi; heyetin başta hükümet ve muhalefet tarafından memnuniyetle karşılandığını ve bu karşılamanın şiddetin azalması olarak somutlandığını kaydetti.

İstediğimiz gibi dolaştık
Gözlemci grupların muhalefetin hakim olduğu kimi bölgelere kendi inisiyatifleri ve sorumluluklarını kullanarak koruma görevlileri olmadan girdiklerini anlatan Dabi; gözlemci heyetin çalışmalarının başlamasından beş gün sonra Arap Liginin kendisinden rapor sunmasını istediğini ve bunu reddettiğini aktardı. Süveyda'da hükümeti destekleyen gösterilere de silahlı gösterilere de tanık olmadıklarını belirten Dabi; Humus kentinde polis ve ordu güçlerinin uyguladığı şiddetin kendilerine yöneltilen şiddete karşılık olarak geldiğini gördüklerini beyan ederek semtlerin dışında protesto gösterilerine tanık olmadıklarını, kent merkezlerinde olan protesto gösterilerinin de barışçıl olduğunu ve bu gösterilere müdahale edilmediğini gözlemlediklerini ibraz etti.
Bütün bu bilgilerin gözlemci heyet grupları başkanları tarafından ibraz edildiğine dikkat çeken Dabi; Halep ilinde de silahlı hiçbir görüntüye tanık olmadıklarını belirterek, kimi şehirlerde görülen barışçıl protestolara müdahale edilmediğini gözlemlediklerini bildirdi.

Körfez ülkeleri neden çekildi?
Körfez ülkelerinden katılan gözlemcilerin çekilmesinin heyet çalışmalarıyla bir ilgisi bulunmadığını, kendi özel durumları nedeniyle çekildiklerini söyleyen Dabi; Körfez ülkelerinden gelen gözlemcilerin çekilmesinden sonra şiddetin yeniden yükselmeye başlayarak patlama, yıkım ve daha başka olaylara tanık olmaya başladıklarını beyan etti.
Suriye'de gerçeğin silahlı grupların “var olduğu ile” özetlenebileceğini kaydeden Dabi; Özgür Suriye Ordusu isimli bir şey olduğunu ve kendisinin şahsi olarak büyük sayıda “silahlı eylemci” gördüğünü belirterek bazılarının kimliklerini göremediklerini beyan etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.