25 Ekim 2001 Perşembe 00:00
Susurluk davası silbaştan
Yargıtay 8. Ceza Dairesi, aralarında eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ve eski MİT'çi Korkut Eken'in aldıkları 6 şar yıl, 12 sanığın ise 4'er yıl hapis cezasına karşı açtıkları temyiz duruşmasını dünkü karar duruşması ile sonuçlandırdı.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanı Naci Ünver, İstanbul 6 numaralı Devlet Güvenlik mahkemesi'nin eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, eski MİT görevlisi Korkut Eken ile aralarında özel harekatçı polislerin de bulunduğu 12 sanık hakkında verdiği hapis cezalarının temyizine ilişkin başvurusunun sonuçlarını açıkladı.

Buna göre tüm sanıklar hakkında 4 ile 6 yıl arasında değişen hapis cezaları, eksik soruşturma gerekçesiyle bozuldu.

Bozma gerekçesi

Temyiz istemine ilişkin kararı okuyan Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanı Naci Ünver, İbrahim Şahin'in aranan sanığı saklamak suçundan temyiz isteminin reddedildiğini bildirdi. Şahin'in bu suça ilişkin cezası, 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye Davaların Ertelenmesine ilişkin~|~ Yasa uyarınca ertelenmişti. Ünver, cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak suçundan verilen mahkumiyet kararlarına karşı usule yönelik itirazların reddedildiğini bildirdi.

Yeniden yargılanacaklar

Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin bu kararından sonra sanıklar, İstanbul 6 No'lu DGM'de yeniden yargılanacaklar.

Ancak, sanıklara verilen mahkumiyet kararının onanmasını isteyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, eğer dairenin bozma gerekçelerine katılmazsa, doğrudan dava dosyası yerel mahkemeye gitmeden itiraz etme hakkı bulunuyor. Bu itirazı, Yargıtay Ceza Genel Kurulu karara bağlayacak. Genel Kurul'un vereceği karar, kesin nitelik taşıyacak.

DGM'nin kararı

Yaklaşık 4 yıl süren davayı 12 Şubat 2001 tarihinde karara bağlayan İstanbul 6 No'lu DGM, sanıklardan İbrahim Şahin ve Korkut Eken'i, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 313. maddesinin 2, 3 ve 4. fıkraları uyarınca, "Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve bu teşekkülü yönetmek" suçundan 6'şar yıl ağır hapis cezasına çarptırmıştı. Şahin ve Eken, ömür boyu kamu hizmetlerinden men edilerek, haklarında yurtdışına çıkış yasağı konulmuştu.

En üst sınırdan ceza

Mahkeme, sanıklara en üst sınırdan ceza tertip ederken, ceza indirimini öngören TCK'nın 59. maddesinden de yararlandırmamıştı. Mahkeme, tüm sanıklar hakkında TCK'nın 296. maddesinde öngörülen "Hakkında yakalama ve gıyabi tevkif müzekkeresi bulunan kişiyi saklamak veya saklı olduğu yeri bildiği halde yetkili mercilere derhal haber vermemek" suçunu ise 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Ceza ve Davaların Ertelenmesine İlişkin Yasa uyarınca ertelemişti.

Gerekçe: Adalet onlara da

lazım olur

İstanbul 6 No'lu DGM'nin, 188 sayfalık gerekçeli kararında, Susurluk civarında meydana gelen kazada, silahlı teşekkülün bir bölümünün su yüzüne çıktığı belirtilmişti. Hiçbir yasadışı uygulamaya, keyfiliğe ya da kayırmaya izin verilmemesi, en ufak bir hoşgörü gösterilmemesi gerektiği belirtilen kararda, unvanı, görevi, sıfatı, siyasi ya da sosyal konumu ne olursa olsun suç işleyen herkesin, derhal ve en kısa zamanda yargı önüne çıkartılıp, hesap vermesinin sağlanması gerektiğine işaret edilmişti. Kararda, özetle şu tespitler yapılmıştı:

"Suç işleyenin cezasını çekmediği bir toplumda, sosyal ve siyasi istikrar sağlanamaz, huzur ve refah tesis edilip sürdürülemez. Suç işleyip de bazı siyasi, sosyal, idari ve yasal koruma kalkanlarının arkasına sığınanlar ile bu koruma kalkanlarını muhafaza edenler ya da kaldırmayanlar unutmamalıdır ki, adalet bir gün onlara da lazım olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve yüce Türk Milleti'nin iç ve dış güvenliğinin katillere, uyuşturucu kaçakçılarına, kumarhane işletmecilerine emanet edilmesi, bunlardan medet umulması affedilemez, kabul edilemez bir davranıştır. Suçun oluşumu için teşekkül yeterlidir."

Duruşmaya büyük ilgi

8. Ceza Dairesi'ndeki karar duruşmasına, sanıkların avukatları katılırken, duruşmayı çok sayıda gazeteci izledi. Duruşma salonunun küçük olması nedeniyle karar açıklanırken izdiham yaşandı. Bu arada Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesi bir grup gazeteci de Radikal Gazetesi Muhabiri Adnan Keskin'in Susurluk davasıyla ilgili olarak yazdığı bir haberden dolayı Elazığ Bağımsız Milletvekili Mehmet Ağar'ın, Keskin'e yönelik sözleri nedeniyle Keskin'e destek vermek amacıyla Yargıtay'a gelerek duruşmayı izlediler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.