19 Kasım 2007 Pazartesi 00:00
Tahıl altın değerinde

Buğday, arpa ve mısır fiyatları dünya genelinde hızla tırmanıyor. Dünyanın açlık felaketine sürüklendiğini savunan Birleşmiş Milletler uzmanları, tahıldan benzin ve mazot üretimine son verilmesi çağrısında bulunuyorlar ~|~Başta ABD ve Brezilya olmak üzere birçok ülkede buğday, çeşitli yağ bitkileri, arpa, mısır, şeker pancarı gibi insanların temel tüketim maddelerinden mazot ve benzin üretimi artarken, Birleşmiş Milletler uzmanları 'açlık' uyarısında bulundu.

Fiyatlar tırmanıyor
Uzmanlar, buğdayın ton fiyatının bir yılda yüzde 80 oranında pahalanarak 134'ten 221 euroya çıktığına işaret ederek, bu durumun gelecekte insanların beslenmesi açısından risk teşkil ettiğine işaret ettiler. Öte yandan, şerbetçiotu, malt, çavdar, arpa ve mısır fiyatları da başını aldı gidiyor. Alman Üreticiler Birliği Başkanı Sonnleitner, durumdan memnun olduğunu belirterek, "Önceleri köşeye sıkıştırılmıştık. Yoğun tarıma ya da tarlaları nadasa bırakmaya zorlandık, adeta müzelik olduk. Ama şimdi yeniden ekonomik aktör olduk, bize ihtiyaç duyuluyor" dedi.

Çifçinin geleceği
Kolza'dan biyodizel, şeker pancarından biyoetanol ve ve bitkisel artıklardan da biyoenerji üretildiği için çiftçi geleceğini tozpembe görüyor. Gıda endüstrisi ise durumdan hiç memnun değil. Uzmanlar gıda ile enerji arasındaki rekabetin vahim sonuçlar doğurabileceğini söyleyerek, şu görüşleri öne çıkartıyorlar: "Tarım ürünlerinden biyoenerji çıkarılmasını Avrupa'da hükümetler de, Avrupa Birliği de istiyor. Ama gıda maddesi ile biyoenerji arasında rekabet yaşanması, makul fiyatlarla kalite ve miktar bakımından yeterli hammaddeye ihtiyaç duyan gıda endüstrisini tedirgin ediyor."

Zenginlerle fakirler karşı karşıya
Birleşmiş Milletler Özel Raportörü Jean Ziegler de 800 milyon motorlu taşıt sahibiyle dünyanın en fakir ülkelerinde yaşayan 2 milyar aç insanı karşı karşıya getirmenin anlamı olmadığı görüşünde.

Talebi körükleyen faktörler
Tarım ürünleri ihraç eden ABD, Brezilya, Fransa ve Almanya gibi ülkeler bu durumdan memnun. Dünya nüfusuyla birlikte refah düzeyinin de yükselmekte oluşu talebi körüklüyor. Bu gelişmenin iklim değişikliği ve su sıkıntısıylla aynı döneme rast gelmesi ise dikkat çekiyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü Başkanı Alexander Müller dünyanın bazı bölgelerinde tarımcılığın zorlaştığını hatta imkansızlaştığını söyleyerek, şu görüşleri öne çıkartıyor: "Doğu Asya, Latin Amerika, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın tahıl ithalatı hızla artıyor. Bu ülkelerde ne su, ne de tahıl üretimini arttıracak arazi var. Ama petrolleri var. Petrol fiyatıyla birlikte satınalma güçleri de artıyor, yüksek fiyatlardan etkilenmedikleri için tüketim rekabeti yaratıyorlar."

Fiyat patlaması
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) Tarım Uzmanı Stefan Tangermann da, fiyat patlamasının şiddetini kaybedeceğini ve gıda hammaddesi fiyatlarının yakın gelecekte bugünkü düzeyin yüzde 20 ila otuz kadar üzerinde dengeleneceğini söylüyor: "Talep artışı sadece kalkınma halindeki ülkelerde görülecek. Birçok üründe yıllık talep artışı en fazla yüzde 2,5 olacak. İlk bakışta fazla görünmüyor ama global tarımcılığın bu talep fazlasını kapatma kapasitesi olmadığından fiyatların artması önlenemeyecek."

Biyoenerji akaryakıt fiyatlarını düşürmeyecek

Gıda ve Tarım Teşkilatı Başkanı Müller de biyoenerjinin sadece fosil enerji hammaddelerinin ikamesinde rol oynayabileceği ve fiyatları düşürmeyeceği görüşünde: "Biyoenerji akaryakıt fiyatlarını düşürmeyecektir. Tam tersine, iki sektörün birbiriyle kenetlenmesi büyük enerji sektörünün enerji maliyetini gıda hammaddesi fiyatlarına endekslemesini kolaylaştıracaktır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137