02 Mart 2002 Cumartesi 00:00
Taksit kıyağı
Ekonomi yönetimi batık bankaların borçlarını 10 yıllık takside bağladı

Devlet Bakanı Kemal Derviş, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesine alınan bankalara Hazine tarafından aktarılan kaynakların 10 yıl içinde geri ödeneceğini açıkladı. Derviş, Fon`da bulunan bankaların kaynak ihtiyaçlarının karşılanması ve bilançolarının yeniden yapılandırılması amacıyla Fon`a 2000 yılında 3.8 katrilyon, 2001 yılında da 13.4 katrilyon lira tutarında Türk Lirası ve dövize endeksli özel tertip iç borçlanma senedi ihraç edildiğini vurguladı.

Geçen yılın Aralık ayı sonu itibarıyle Fon`a bu kapsamda ihraç edilen senet stokunun 16.3 katrilyon lira olduğuna işaret eden Derviş, "İhraç edilen iç borçlanma senetleri ve kupon ödemeleri, tahakkuk eden faizleri ile birlikte Fon tarafından Aralık 2002 tarihinden itibaren 6 ayda bir taksitler halinde 10 yıl içinde geri ödenecektir"dedi. TMSF tarafından Hazine`ye bugüne kadar ikraz borçları karşılığında nakit ödeme yapılmadığını da belirten Bakan De~|~rviş, anapara tutarı yaklaşık 994.7 trilyon lira olan iç borçlanma senetlerinin ise geçen yıl Fon tarafından Hazine`ye iade edildiğine işaret etti. Derviş, bunun da ikraz borçlarına mahsup edildiğini kaydetti.

Bankalara büyük paralar aktarıldı
BDDK Başkanı Engin Akçakoca, Fon`a devredilen 19 bankaya sermaye olarak bugüne kadar 1 katrilyon 11 trilyon 822 milyar lira aktarıldığını belirtti. Akçakoca, bu tutarın söz konusu bankaların Fon`a devri sırasında ödenmiş sermaye tutarındaki zararlarının devralınması nedeniyle aktarılan kaynak ile sermaye artışına iştirakten oluştuğunu vurguladı. Akçakoca, Fon`un Hazine Müsteşarlığı`ndan izin almak kaydıyla borçlanabileceği gibi ihtiyaç duyulduğunda Hazine tarafından Fon`a ikrazen verilmek üzere özel tertip Devlet İç Borçlanma Senedi ihraç edilebildiğine de işaret ederek, "Bu kapsamda Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilerek TMSF`ye verilen 10 katrilyon 982 trilyon 901 milyar lira ve 7milyar 10 milyon dolar tutarında özel tertip devlet tahvili söz konusubankalarca fevkalade ihtiyatlar hesabında muhasebeleştirilmiştir. Bu tutara dahil olan nominal tutarı 1 katrilyon 499 trilyon 427 milyarlıközel tertip devlet tahvili Hazine Müsteşarlığına iade edilmiştir.

Borçlanarak bankaları kurtardı
1 yıl önce Türkiye'ye getirilerek ekonomi direksiyonuna geçirelen Devlet Bakanı Kemal Derviş'in en göze çarpan icraatı borçlanmaya hızlandırmak olurken, bankaları kurtarma çabaları en önemli madde oldu. Derviş, Türkiye`ye gelişinin 1. yılını değerlendirirken, "Gerçekten çok hızlı geçen bir yıl. Sanıyorum, inşallah biraz yararlı olabildim" görüşlerini ileri sürdü. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği`nin (TÜSİAD) evsahipliğinde yapılan 5. Avrupa?Akdeniz Zirvesi`ndeki konuşmasının ardından toplantıdan ayrılırken basın mensuplarının Türkiye`ye gelişinin 1. yılına ilişkin soruları üzerine "Tam bir yıl. Gerçekten çok hızlı geçen bir yıl. Sorunlar devam ediyor. Hep söylüyorum. Krizi yenmek yeterli değil, önemli olan sağlıklı bir büyümeye geçebilmek, gelir dağılımını düzeltebilmektir" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137