02 Şubat 2005 Çarşamba 00:00
Talabani'ye göre Kerkük'teki oyları yüzde 68

IKYB lideri Celal Talabani, yeni Irak meclisinde sandalyelerin dörtte birini elde edeceklerini söyledi. Yerel Kürt basınına göre, IKYB lideri, pazar günü yapılan seçimlere ortak listeyle katılan Kürt partilerinin, kurucu meclis olarak çalışacak yeni parlamentoda sandalyelerin yüzde 25'ini kazanacaklarını umduğunu kaydetti. Ortak Kürt listesinin Kerkük'te oyların yüzde 68'ini aldığını da iddia eden Talabani, bazı seçim bölgelerinde Kürtlerin seçime katılma oranının yüzde 90'ı bulduğunu söyledi. Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, "Kerkük'ün Kürtler ve Türkmenler arasında bir kardeşlik kenti olacağını" iddia etti.Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Talabani, Süleymaniye'deki karargahında yaptığı açıklamada, ''Kerkük'ün Irak Kürdistanı'nın bir kenti olduğunu, pek çok belgelerle Osmanlı belgelerinin de bunu söylediğini" kaydetti. ~|~ "Kerkük'ün halkların ve kardeşliğin şehri olduğunu savunduklarını" belirten Talabani, "bunun için çalıştıklarını ve herkesin hakkını beklediğinden fazla almasını istediklerini" söyledi ve şunları kaydetti: "Kerkük'ün Kürtler ve Türkmenler arasındaki bir kardeşlik kenti olacağına inanıyorum. İnanıyorum ki bunu gelecek de gösterecektir. Bizim Kerkük için aldığımız model Brüksel modelidir. Demokratik ve barış ortamı bu istediğimiz modele yardımcı olacak. Biz Kürtler inanıyoruz ki; Bu coğrafyada, özellikle Kerkük'te hepimiz kardeşiz. Kerkük'te, Kürt çoğunluğun öbür azınlıklara baskı kurmasını biz de istemiyoruz. Çünkü Kerkük'te yaşayan Kürtler, Türkmenler ve Araplar barış içinde yaşadılar ve hep öyle kalacaklar."

Talabani, "geçici konseyde Türkmen haklarını savunduklarını ve Türkmenlerin kültürel haklarını da desteklediklerini" belirterek, ''Türkmenlerin Irak Ulusal Meclisi'ne katılmasına ve Irak genelinde Türkmen temsilinin en üst düzeyde olmasını da desteklediklerini" söyledi.

Herkesin kendilerine inanmasını isteyen Talabani, "Biz herkes için çalışacağız. Ayrım yapmadan" dedi.

"Seçimlere katılımın iyi olduğunu ve bazı yerlerde yüzde 90'ı geçtiğini, halkın özveriyle seçim sandıklarına gittiğine" de değinen Talabani, "ortaya çıkan sonucun görülmeye değer olduğunu ve katılımınbeklediklerinden daha fazla olduğunu" anlattı. "Seçilecek milletvekillerinin en önemli görevlerinin geleceğin Irak hükümetini kurmak ve anayasayı hazırlamak olduğunu" kaydeden Talabani, "bütün Irak'ta yaşayan halklar için anayasanın çok önemli olduğunu" belirtti.

Talabani, "Irak'ta yaşayan halkların aynı haklara sahip olduğunu" ifade ederek, "seçime katılmayan grup ve partilerin anayasayı hazırlayacak komisyonlara katılmalarını istediklerini" kaydetti. "Anayasadan sonra devlet kurumlarının yeniden yapılandırılması için çalışmalara başlanılacağını" söyleyen Talabani, "seçim öncesi bazı gruplarla görüşmeler yaptıklarını, ancak bir anlaşmaya varamadıklarını, seçimden sonra, tablonun netleşmesiyle geleceğin hükümeti için görüşmeler yapacaklarını" anlattı.

Talabani, "seçimlerin çok olumlu sonuçları olacağını, Irak halkları arasındaki dayanışma ve işbirliğini güçlendireceğini" söyledi. "Türkiye Cumhuriyeti ile iyi ilişkileri devamlı olarak istediklerini ve desteklediklerini" anlatan Talabani, şunları kaydetti:

"Bütün detayıyla siyasi, ekonomik ve her türlü ilişkinin gelişmesini istiyoruz. Türkiye ile ilişkilerin bütün Irak için iyi olmasını istiyoruz. Bu ilişkilerin iyi olacağına inanıyorum. Çünkü ikidemokratik ülkenin ilişkileri olacak. Ortak paydalarımız, hedeflerimizvar. Biz Kürtlerin ne istediğini artık herkes anlamış bulunuyor. ." IKYB lideri Celal Talabani, yeni Irak meclisinde sandalyelerin dörtte birini elde edeceklerini söyledi.

Yerel Kürt basınına göre, IKYB lideri, pazar günü yapılan seçimlere ortak listeyle katılan Kürt partilerinin, kurucu meclis olarak çalışacak yeni parlamentoda sandalyelerin yüzde 25'ini kazanacaklarını umduğunu kaydetti.

Ortak Kürt listesinin Kerkük'te oyların yüzde 68'ini aldığını da iddia eden Talabani, bazı seçim bölgelerinde Kürtlerin seçime katılma oranının yüzde 90'ı bulduğunu söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137