11 Şubat 2014 Salı 00:04
Tarih de, tarım arazileri de katlediliyor

ERSAN İLTER / İSTANBUL

Fatih Belediyesi’nce hazırlanan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından uygulanmak üzere ihale edilmiş ve uygulama çalışmalarına başlanmış olan ‘Yedikule Kapı ile Belgrad Kapı Arası Kara Surları İç Koruma Alanı Rekreasyon Projesi’ kapsamında Yedikule mahallesinde bulunan İsmailpaşa ile Sadrazam Bayrampaşa bostanlarının üzeri geçen yıl Haziran ayında, üreticilerin sebze hasatlarını dahi yapmasına imkân tanımadan molozlarla kaplandı. Osmanlı’dan günümüze kadar sulamada kullanılmış olan ancak moloz dolgusu esnasında parçalanmış olan tarihi kuyu ve sarnıçlar bostanların kenarlarında hala daha görülebiliyor. İsmailpaşa Bostanı üzerindeki iki kuyu ise üzeri tamamıyla molozlarla örtülerek ortadan kaldırıldı. 
 Kaynaklara göre 1500 yıldan daha uzun süredir kentsel tarım alanı olan Tarihi Yedikule Bostanları, İBB Şehir Planlama Müdürlüğü tarafından 2010 yılında yapılan Fatih İlçesi Kentsel Sit Alanı 1/5.000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nda ‘Parklar ve Dinlenme Alanları’ lejantında kaldı. Aynı planın genel hükümleri ile fonksiyon alanlarındaki uygulamaları yönlendirecek özel hükümlerini içeren Plan Notları’nda ‘Parklar ve Dinlenme Alanları’ başlığı altında, “Tarihi Yarımada ve İstanbul ile özdeşleşen bitki ağaç türleri ile peyzaj kalitesi zenginleştirilecek, mevcudiyetini devam ettiren tarihi bostan alanlarının tarımsal karakteri korunacaktır” hükmü yer alıyor. 

Yapılanlar hukuk dışı

Durumu değerlendiren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, “Yedikule Bostanları üzerinde Fatih Belediyesi tarafından hazırlanan ve İBB tarafından uygulanmak üzere ihale edilmiş olan düzenlemeler, plana aykırı olup hukuk dışıdır” dedi. Atalık, şunları kaydetti: “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ile Büyükşehir Belediyesi Kanunu çerçevesinde tarım alanlarını koruma sorumluluğu bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı, İstanbul Valiliği’ni ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni Tarihi Yedikule Bostanları’na verilen zararı durdurma ve eski verimli haline geri çevrilmesi konusunda görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Tarihi Yedikule Bostanlarının kurtuluşu ancak duyarlı ve bilinçli halkımızın göstereceği çaba, takip ve tepki ile gerçekleşecektir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.